კობა გურული - ლეგენდა და სინამდვილე : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 1 მაისი. - N81 (6447). - 6 გვ.[MFN: 104369]
UDC:  739.7 + 73(479.22)(092)
ანოტაცია:  მოქანდაკე კობა გურულის მოღვაწების შესახებ. სურათზე: კობა გურული
პერსონალია:  გურული კობა (მოქანდაკე).
თემატიკა:  ქართველი მოქანდაკეები. ჭედური ხელოვნება.
საკვანძო სიტყვები:  მონუმენტური ხელოვნება, შემოქმედება, ნამუშევრები, ლითონმქანდაკებლობა.
1. პარიზული რვეულის ძვიფასი ავტოგრაფები : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 1 მაისი. - N81 (6447). - 7 გვ.[MFN: 104370]
პერსონალია:  დადიანი ქეთევან (მია); დადიანი ნიკოლოზ (საზოგადო მოღვაწე); წერეთელი მერი.
საკვანძო სიტყვები:  მოგონებები, სამახსოვრო ჩანაწერები.
1. ნიჟარაძე, გია
საქართველოს პატრიარქისადმი უდიდესი მადლიერებით / გია ნიჟარაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 1 მაისი. - N81 (6447). - 7 გვ.[MFN: 104371]
UDC:  821.353.1(092) + 271.22-726.1(479.22)
ანოტაცია:  დიდუბის პანთეოში პაოლო იაშვილის პირველი პანაშვიდის გადახდა
პერსონალია:  იაშვილი პაოლო (პოეტი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. ილია II - საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი.
საკვანძო სიტყვები:  რეპრესიების პერიოდი, პანაშვიდი.
1. შილაკაძე, თამაზ
როკის გვირაბით აღსრულებული მზაკვრული ჩანაფიქრი : გზა ჯვრის უღელტეხილზე და ინჟინერი გიორგი რობიტაშვილი / თამაზ შილაკაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 1 მაისი. - N81 (6447). - 9 გვ.[MFN: 104372]
UDC:  624.2/8 + 625.7/8 + 62(479.22)(092)
პერსონალია:  რობიტაშვილი გიორგი (ინჟინერი, საგზაო დარგის ერთ-ერთი ფუძემდებელი).
თემატიკა:  საავტომობილო გზები. გვირაბები.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო გზა, საავტომობილო გზების პროექტირება, კომისია, მეგზევეთა საზოგადოება, სპეციალისტები.
მაქსიმალური საჯაროობის უზრუნველყოფით / ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 1 მაისი. - N81 (6447). - 9 გვ.[MFN: 104373]
ანოტაცია:  ანტიკორუფციული სტრატეგიის შემუშავება საქართველოში
თემატიკა:  კორუფცია.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიკორუფციული სტრატეგია, კორუფციის პრევენცია, მაკონტროლებელი ორგანოები.