დეციში, როგორც ზეცის საუფლო : ლეჟავების ოჯახის შემოქმედება / ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 8 გვ.[MFN: 104525]
UDC:  78(479.22)(092) + 398
ანოტაცია:  ანსამბლ "ლეჟავები -დეციშის" მიერ კონცერტის გამართვა
პერსონალია:  ლეჟავა სამსონ (მუსიკოსი); ლეჟავა ნიკოლოზ (მუსიკოსი); ლეჟავა ზურაბ (მუსიკოსი).
თემატიკა:  ფოლკლორი. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებელები.
საკვანძო სიტყვები:  საავტორო ნაწარმოებები, ხალხური მელოდიები, კომპოზიციები, კონცერტი.
პროკურატურის პატრიარქი : ვახტანგ რაზმაძე - 80 / ირაკლი დვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 9 გვ.[MFN: 104526]
UDC:  347.9(479.22)(092)
ანოტაცია:  ვახტანგ რაზმაძის დაბადების 80 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  რაზმაძე ვახტანგ (პროკურორი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი პროკურორები.
საკვანძო სიტყვები:  პროკურატურის სისტემა, პროფესიონალი, იურიდიული საკითხები, კანონის უზენაესობა.
1. ნონას თასი გაითამაშეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 10 გვ.[MFN: 104527]
ანოტაცია:  თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლეში ნონა გაფრინდაშვილის თასის გათამაშების დამთავრება 8 და 10 წლის მოჭადრაკეებს შორის
პერსონალია:  სიდამონიძე ანასტასია (მოჭადრაკე); პაპაშვილი თათია (მოჭადრაკე); ობოლაძე ლუკა (მოჭადრაკე); წამალაშვილი მარი (მოჭადრაკე); ბუკია კოკა (მოჭადრაკე); ჭელიძე გური (მოჭადრაკე); ნადირაძე ანტონ (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პრიზიორები.
მღელვარე სიხარული / ნატა ნიბლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 11 გვ.[MFN: 104528]
ანოტაცია:  სამების საკათედრო ტაძართან არსებულ ახალგაზრდობის სულიერი განვითარების ცენტრში შეხვედრა პოეტ მანანა ჩიტიშვილთან
პერსონალია:  ჩიტიშვილი მანანა (პოეტი); ჩარკვიანი ჯანსუღ (პოეტი); ხარხელაური ტარიელ (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  პოეზიის მოყვარულები, შემოქმედება, საღამო.
1. განცხადება : თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია აცხადებს მიღებას 2010-1011 სასწავლო წლისთვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 11 გვ.[MFN: 104529]
თემატიკა:  თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის კონსერვატორია.
1. თინათინ ხეცაძე-ბერულავა : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 11 გვ.[MFN: 104530]
წმინდა ანდრია - საქართველოში : სულიერება / გიული ლიპარტია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 12 გვ.[MFN: 104531]
ანოტაცია:  12 მაისი წმინდა ანდრია პირველწოდებული ხსენების დღეა
ამაღლდი დიდებით, ქრისტე, ღმერთო ჩვენო! : სულიერება / გიული ლიპარტია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 12 მაისი. - N88 (6454). - 12 გვ.[MFN: 104532]
ანოტაცია:  13 მაისი ამაღლების დღესასწაული საქართველოში
ადვოკატები პოლიტიკური მოთხოვნების წამოჭრით იმუქრებიან : პროტესტი / ანა წიწილაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 14 მაისი. - N89 (6455). - 2 გვ.[MFN: 104533]
UDC:  324(479.22) + 347.9(479.22)(092)
ანოტაცია:  ქვეყანაში ნორმალური საარჩევნო გარემოს შექმნასთან დაკავშირებით ადვოკატთა საინიციატივო ჯგუფის მიერ ბრიფინგის გამართვა
პერსონალია:  ხაჭაპურიძე შალვა (ადვოკატთა საინიციატივო ჯგუფის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქართველი ადვოკატები. ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  სამართლებრივი საკითხები, იურიდიული დახმარება, საარჩევნო კოდექსი, ცვლილებები.
1. ევროკავშირი კონფლიქტების გამო შეშფოთებულია : სამეზობლო პოლიტიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 14 მაისი. - N89 (6455). - 2 გვ.[MFN: 104534]
UDC:  341.176.2(4:479.22)
პერსონალია:  ფულე შტეფან (ევროკავშირის გაფართოებისა და სამეზობლო პოლიტიკის საკითხებში კომისარი).
საკვანძო სიტყვები:  სამოქმედო გეგმები, შუალედური ანგარიში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10449 | 10450 | 10451 | 10452 | 10453 | 10454 | 10455 | 10456 | 10457 | 10458 | 10459 |  შემდეგი »  ბოლო »»