ო, მარგარიტა... : რატომ არ დატოვა ავტოგრაფი მარგარიტა დე სევრიმ (მასალები მელოდრამისთვის) : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N166 : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხეფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 22 მაისი. - N95 (6461). - 6,7 გვ.[MFN: 104682]
"თითქოს რაც მოხდა, მოხდა როსმე და არა წეღან" : პოეტი-აკადემიკოსის მუხრან მაჭავარიანის ხსოვნას / ცეზარ ლაშხი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 22 მაისი. - N95 (6461). - 7 გვ.[MFN: 104684]
საქართველოთი არის სოველი... : ძე ქუხილისა, რომლის პოეზიაც ამოსულია ერის გულიდან / იოსებ ჭუმბურიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 22 მაისი. - N95 (6461). - 8 გვ.[MFN: 104685]
ანოტაცია: ზეთისხილისა და ზეითუნის ზეთის წარმოება საქართველოში
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); თაიარი მეჰმეთ ნური (ინეგოლის კავკასიური ფოლკლორის კავშირის ხელმძღვანელი, თურქეთში მცხოვრები); ქაჰრამანი აჰმედ (ორჰანღაზის კავკასიურ კულტურათა ასოციაციის ყოფილი ხელმძღვანელი); სვანიძე გიორგი (ბიზნესმენი, ქველმოქმედი); კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
ანოტაცია: 26 მაისს ვაკის პარკის ტერიტორიაზე სახელოვან მამულიშვილთა ხსოვნის პანაშვიდი აღავლინა წმინდა ნიკოლოზ ტვერელის ეკლესიის მოძღვარმა მამა ალექსანდრემ