ხალხის სიყვარული : ერთი საღამოს ხიბლი / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 28 მაისი. - N98 (6464). - 12 გვ.[MFN: 104768]
ქვეყნის ეკონომიკურ სტრატეგიას მუნიციპალიტეტების არჩევნები ვერ შეცვლის / თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 29 მაისი. - N99 (6465). - 2 გვ.[MFN: 104769]
ოპოზიციისგან განსხვავებით, ხელისუფლება ილუზიის შექმნის ტექოლოგიასა და ბერკეტებს დიდებულად ფლობს : ინტერვიუ / ლელა იაკობაშვილი ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 29 მაისი. - N99 (6465). - 3,4 გვ.[MFN: 104775]
საორგანიზაციო ცვლილებები ფაზისის საერო აკადემიაში / დალი დოჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 29 მაისი. - N99 (6465). - 4 გვ.[MFN: 104776]
ანოტაცია: ფაზისის საერო აკადემიის სესიის გამართვა და პრეზიდიუმის შემადგენლობის არჩევა. სურათზე: ნუგზარ ნადარაია
პერსონალია:წურწუმია ლიანა (ფაზისის საერო აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი, სწავლული მდივანი); რუსია რუსლან (აკადემიის თბილისის სათავო ორგანიზაციის კოორდინატორი); ეგრისელი ვაჟა (პოეტი); შონია ანზორ (აკადემიის სამეგრელოს რეგიონალური ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ხარაიშვილი გულნაზ (აკადემიის რუსთავის საქალაქო განყოფილების კურატორი, პოეტი); გიორგობიანი ავთანდილ (აკადემიის რაჭის რეგიონალური ორგანიზაციის კოორდინატორი და აკადემიის პრეზიდიუმის წევრი); გავარდაშვილი გივი (პროფესორი, წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის დირექტორი); ნადარაია ნუგზარ (ეკონომიკის დოქტორი, ფაზისის საერო აკადემიის პრეზიდენტი).
აშშ-სა და რუსეთის ურთიერთობებს საქართველოს საკითხი დაარეგულირებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 29 მაისი. - N99 (6465). - 4 გვ.[MFN: 104777]