1. ფირმა "შატილის" ლუდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 12 აგვისტო. - N141(943). - 4 გვ.[MFN: 10531]
ეს საქართველოს სჭირდება / გეტმანსკი ვიქტორ ; ალექსიძე ალექსანდრე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 12 აგვისტო. - N141(943). - 4 გვ.[MFN: 10532]
საკვანძო სიტყვები:  კარდიოქირურგია.
1. ბებერაშვილი, ზ.
ახალი, სამკურნალო... ; გიგაური დ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 12 აგვისტო. - N141(943). - 4 გვ.[MFN: 10533]
პერსონალია:  კახიანი ი..
საკვანძო სიტყვები:  ფუნქციურ-ნერვიული, დაავადება.
1. სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამდივნო
სამშვიდობო ძალები პოზიციებს იკავებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 ივნისი. - N116(918). - 1 გვ.[MFN: 10534]
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 13.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, კონფლიქტი, ზონა.
შევარდნაძემ მიიღო თ. სტარჩევიჩი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 ივნისი. - N116(918). - 1 გვ.[MFN: 10535]
პერსონალია:  სტარჩევიჩი თ (გაეროს წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, აფხაზეთი, მოგვარება.
1. შევარდნაძემ მიიღო თურქეთის ელჩი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 ივნისი. - N116(918). - 1 გვ.[MFN: 10536]
პერსონალია:  ოქიაუზი (თურქეთის ელჩი).
საკვანძო სიტყვები:  პერსპექტივები.
1. უკრაინის ელჩმა საქართველოში რწმუნებათა სიგელები გადასცა შევარდნაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 ივნისი. - N116(918). - 1 გვ.[MFN: 10537]
პერსონალია:  კაანენკო ანატოლი (უკრაინის ელჩი).
1. თავდაცვის სამინისტროს პრესსამსახური - საქინფორმი
ერთიანი, ძლიერი ქართული ჯარის შესაქმნელად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 28 ივნისი. - N116(918). - 1 გვ.[MFN: 10538]
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო, კოლეგია, სხდომა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1049 | 1050 | 1051 | 1052 | 1053 | 1054 | 1055 | 1056 | 1057 | 1058 | 1059 |  შემდეგი »  ბოლო »»