მემორიალი "ოაზისში" გადაინაცვლებს / ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 7 აგვისტი. - N147 (6513). - 10 გვ.[MFN: 105914]
ანოტაცია:  თბილისში მონარდეთა პირველი საერთაშორისო ტურნირის გამართვა
პერსონალია:  ბუკია გოგი (ჟურნალისტი); ტაფაზოლი (ჩივა).
თემატიკა:  ნარდი.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტურნირები, მემორიალი.
1. რეზო თოდუა : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 7 აგვისტი. - N147 (6513). - 11 გვ.[MFN: 105915]
1. შოთა ღურწკაიაი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 7 აგვისტი. - N147 (6513). - 11 გვ.[MFN: 105916]
1. თამარ აბრამიშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 7 აგვისტი. - N147 (6513). - 11 გვ.[MFN: 105917]
1. ცისკარიშვილი, სოსო
რატომ გამოიყურება ქართული მხარე ასე პრიმიტიულად ომის დასრულების ორი წლისთავზე?.. : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 10 აგვისტი. - N148 (6514). - 2,4 გვ.[MFN: 105918]
ანოტაცია:  საუბარია რუსეთ-საქართველოს ომის ორი წლის შემდეგ ჩამოყალიბებულ რეალობაზე
პერსონალია:  ცისკარიშვილი სოსო (პოლიტოლოგი, დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, საქართველოს ტერიტორიების დამპყობა, რუსეთი, მზაკვრული პოლიტიკა, ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემა, ოკუპაცია.
1. "ქართული აკადემია"
მთავარია, რაც ქვეყნის მომავალს სჭირდება და არა - სააკაშვილის გუნდს : ღია წერილი საქართველოს პარლამენტსა და სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიას : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 10 აგვისტი. - N148 (6514). - 2,5 გვ.[MFN: 105919]
UDC:  342.4(479.22)
ანოტაცია:  მსჯელობა ახალ კონსტიტუციის პროექტთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველოს კონსტიტუცია.
საკვანძო სიტყვები:  მმართველობის სისტემა, კონსტიტუციური პროექტი, კონსტიტუციური რეფორმები, ხელისუფლება, ერთპარტიული სისტემა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10587 | 10588 | 10589 | 10590 | 10591 | 10592 | 10593 | 10594 | 10595 | 10596 | 10597 |  შემდეგი »  ბოლო »»