ჯერ ფურშეტი, მერე - პოლიტიკა : მაგარი ბიჭების ბრწყინვალე ხუთეული ქვეყნის აყვავებას გვპირდება / თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 2 გვ.[MFN: 106760]
ანოტაცია:  "ქართული პარტიის" დაფუძნებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); ცისკარიშვილი სოსო (პოლიტოლოგი); ნიკოლაიშვილი გელა (ადვოკატი); გაბუნია გურანდა (მსახიობი); კაკაბაძე ნანა (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  პარტიის პროგრამა, თავისუფალი არჩევნები, კერძო საკუთრების ხელშეწყობა, სტაბილური ეკონომიკა, ხარისხიანი განათლება, ოპოზიცია.
1. არც უსაუბრიათ, ისე შეცვალეს : პარლამენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 2 გვ.[MFN: 106761]
ანოტაცია:  პარლამენტში გამართული სხდომა პრეზიდენტის არჩევნებში მონაწილეობის ცენზთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  კონსტიტუციის პროექტი, ცვლილებები, საარჩევნო უფლება.
1. ბორცვაძე, თინათინ
საარჩევნო კოდექსის შეცვლაზე იმსჯელეს... : პროექტი / თინათინ ბორცვაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 3 გვ.[MFN: 106762]
ანოტაცია:  სასტუმრო "თბილისი მარიოტში" ოპოზიციური პარტიის ლიდერების შეკრება და "საარჩევნო კოდექსში" შესატან ცვლილებებზე მსჯელობა
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (პარტია "ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი).
თემატიკა:  საარჩევნო კოდექსი. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, საარჩევნო კანონმდებლობა, საარჩევნო გარემო, ცვლილებები, პოლიტიკური პროცესები.
1. მართლმადიდებლური დელეგაცია პატრიარქს სტუმრობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 3 გვ.[MFN: 106763]
თემატიკა:  საქართველოს საპატრიარქო.
საკვანძო სიტყვები:  მართლმადიდებლური სამყარო, ალბანელი ხალხის მეგობრობა, სვეტიცხოვლობა.
1. აბრამია, ოთარ
თითოეულ ოჯახს ცალ-ცალკე უანგარიშებენ : ენერგომომარაგება / ოთარ აბრამია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 4 გვ.[MFN: 106764]
ანოტაცია:  ელექტრომომარაგების ქსელის მოდერნიზაციასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  ელექტრომრიცხველები, რეგიონები, ენერგოკომპანიები, მომხმარებელი, ქსელების რეაბილიტაცია.
1. ამოწმებენ აზერბაიჯანულ საწვავს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 4 გვ.[MFN: 106765]
ორგანიზაცია:  "სოკარ ჯორჯია პეტროლეუმი".
საკვანძო სიტყვები:  სერტიფიკაციის ორგანო, საწვავის ხარისხი, ნორმატიული დოკუმენტები.
1. აპროტესტებენ ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 13 ოქტომბერი. - N191 (6557). - 4 გვ.[MFN: 106766]