მემორანდუმი ჟურნალ "ჯუნიორთან" გაფორმებულია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 5 გვ.[MFN: 107827 ]
UDC: 373.5(479.22) + 050(479.22)
პერსონალია: სეფერთელაძე კოკა (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე); ვარაზი ვახტანგ (შპს "ვოლფაბლიშინგის" წარმომადგენელი); სხირტლაძე დუტა (მსახიობი).
თემატიკა: სკოლები საქართველოში. ქართული ჟურნალები .
საკვანძო სიტყვები: მოსწავლეები, საგანმანათლებლო პროექტები, თანამშრომლობა, კონკურსები .
დიდი მამაძაღლი ვინმე ყოფილა! / ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 6 გვ.[MFN: 107828 ]
UDC: 343 + 351.74(479.22)
ანოტაცია: კორუფციასთან დაკავშირებით საპატრულო პოლიციის ქვეგანყოფილებაში თათბირის გამართვა
თემატიკა: კორუფცია. საპატრულო პოლიცია .
საკვანძო სიტყვები: პოლიციის მაღალჩინოსნები, ტვირთვის გადაზიდვა, კონტრაბანდა .
"დაგაზული" საახალწლო ნობათი / ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 6 გვ.[MFN: 107829 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო ბიუჯეტის საშემოსავლო ნაწილის საახალწლო შევსებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: გადასახადები .
საკვანძო სიტყვები: ბიუჯეტის შევსება, მომსახურება, კომპანიები, ელექტროენერგია, გაზი .
რა თანხას უმალავს სლოტ კლუბები სახელმწიფოს? / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 6 გვ.[MFN: 107830 ]
UDC: 338.22:794 + 336.22(479.22)
თემატიკა: სათამაშო ბიზნესი. საგადასახადო სისტემა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: შემოსავლების სამსახური .
მარიანი, ვსევოლოდ
გაყინული პასიანსი : Литературная газета / ვსევოლოდ მარიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 7 გვ.[MFN: 107831 ]
ანოტაცია: პოლიტიკური პროცესების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ტრილერი, აშშ, თურქეთი, სტრატეგიული ინტერესები, რუსეთი, კავკასია .
გადაცმულები იდეოლოგიური დავალებით... : გამანდატურებულები / გია გაბრიჭიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 7 გვ.[MFN: 107832 ]
UDC: 37 + 373.5(479.22)
ანოტაცია: იბეჭდება რამდენიმე ამონარიდი სკოლის მოსწავლეების მიერ დაწერილი თემებიდან
თემატიკა: სკოლები საქართველოში. განათლება .
საკვანძო სიტყვები: სკოლის მოსწავლეები, თემები .
აშშ საქართველო-რუსეთის ურთიერთობაში ჩაურევლობის დე ფაქტო პოზიციას იკავებს : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 8 გვ.[MFN: 107833 ]
პერსონალია: კოენი არიელ (ფონდ "მემკვიდრეობის" წამყვანი ექსპერტი რუსეთის, ევრაზიისა და საერთაშორისო ენერგეტიკული პოლიტიკის საკითხებში); ვაშაძე გრიგოლ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ეუთოს სამიტი, ტერიტორიული საზღვრების საკითხი, სამხრეთ ოსეთი, სამხედრო მოქმედებანი, აშშ .
კიდევ ხუთ წელიწადს კი იკმარებს?! / მანანა მჭედლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 8 გვ.[MFN: 107834 ]
UDC: 324(476)
პერსონალია: ლუკაშენკო ალექსანდრ (ბელორუსიის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: ბელორუსია .
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები ბელორუსიაში .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, ოპოზიცია, საარჩევნო კომისია, მომიტინგეები, შეტაკება, დიპლომატიური მისია .
მიმინოშვილი, ოთარ
უფრო შინაარსიანი და მრავალმხრივი : გამოიცა / ოთარ მიმინოშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 9 გვ.[MFN: 107835 ]
UDC: 165.742 + 7.034(479.22) + 130.2 + 27(09)
ანოტაცია: მიხეილ მახრაძის წიგნის "რენესანსი, ჰუმანიზმი და ქართული რენესანსის საკითხების" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია: მახარაძე მიხეილ (ფილოსოფოსი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: ჰუმანიზმი. ქართული რენესანსი. კულტურის ფილოსოფია. ქრისტიანობა .
საკვანძო სიტყვები: სამეცნიერო ნაშრომი, ნეოპლატონიზმი, ქრისტიანული მსოფლმხედველობა .
დიდი, თეთრი გემით : წიგნი / თამაზ ებანოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 9 გვ.[MFN: 107836 ]
ანოტაცია: აფხაზეთში დაბადებული პოეტის ლუდმილა გორბაჩოვა-თავაძის წიგნის "ყველაფერი მიყვარს ქართული" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გორბაჩოვა-თავაძე ლუდმილა (ლუდა) (პოეტი).
თემატიკა: ქართველი პოეტები. პოეზია .
საკვანძო სიტყვები: ქართული მეტყველება, ლექსების კრებული, ქართველი მკითხველი, ხატწერის ნიმუშები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 10779 | 10780 | 10781 | 10782 | 10783 | 10784 | 10785 | 10786 | 10787 | 10788 | 10789 | შემდეგი » ბოლო »»