ლიხს იქით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 10 გვ.[MFN: 107839 ]
ანოტაცია: საქართველოს ჩემპიონატის გამართვა შოტოკან კარატეში
პერსონალია: ლეჟავა ზურაბ (კარატეს ეროვნული ასოციაციის პრეზიდენტი); ცირგაია დიმა (კარატისტი); როდონაია გიორგი (კარატისტი); ქარჩავა გიორგი (კარატისტი); შენგელია გიორგი (კარატისტი).
თემატიკა: კარატე .
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, რეგიონის კლუბები, საკაობრივი ჯგუფები .
შოთაძე, გიორგი
კაცუნებს რა გამოლევს / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 10 გვ.[MFN: 107840 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის ომში გმირულად დაღუპული ახალგაზრდა ფეხბურთელის ზაზა ბენდელიანის XX ტურნირის დაწყება
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, მემორიალი, გუნდები .
ჯემალ ხაზარაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 12 გვ.[MFN: 107841 ]
გიორგი გომელაური : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 12 გვ.[MFN: 107842 ]
მოსია, თეა
მალე საყოველთაო სახალხო დაუმორჩილებლობა დაიწყება? : თბილისი არეულობის მოლოდინშია / თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 2 გვ.[MFN: 107843 ]
UDC: 323*479.22)
ანოტაცია: კინოსახლის ერთ-ერთ დარბაზში საზოგადოების ინტელექტუალური სპექტრის შეკრება დაუმორჩილებლობის იდეის მხარდასაჭერად
პერსონალია: ინაშვილი ირმა (ჟურნალისტი); სეფიაშვილი ჯემალ (კომპოზიტორი); აფციაური ლალი (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ძალები, ხელისუფლება, დანაშაულებრივი რეჟიმი, ორგანიზაციის წევრები .
რუსეთის პატრიარქი პირობას დებს... / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 2 გვ.[MFN: 107844 ]
UDC: 271.22(470)-726.1 + 327(479.22:470)
ანოტაცია: რუსეთის კათოლიკოს-პატრიარქის კირილ მეორის შეხვედრა ნინო ბურჯანაძესთან
პერსონალია: კირილ II (რუსეთის კათოლიკოს-პატრიარქი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" თავმჯდომარე).
თემატიკა: კირილ II - რუსეთის კათოლიკოს-პატრიარქი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ტაძრის საკითხი, ურთიერთობების აღდგენა, ქართული მხარე .
2010 "არასტაბილური სტაბილურობის" წელი იყო : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა "ინტერპრესნიუსი" კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 2,4 გვ.[MFN: 107845 ]
UDC: 323 + 327](479.22)
ანოტაცია: შეფასება 2010 წლის საშინაო და საგარეო პოლიტიკაში ყველაზე მნიშვნელოვან მოვლენებსა და ტენდენციებზე და ასევე 2011 წელს საგარეო და საშინაო პოლიტიკაში მოვლენათა განვითარების სავარაუდო სცენარებზე
პერსონალია: აბაშიძე ზურაბ (პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა: საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება, ოპოზიციის დაქსაქსვა, სამართლიანობის ხარისხი, პოლიტიკური პროცესები, ნატო, რუსეთი .
2011 წელს მცირე ეკონომიკური ზრდა გვექნება, თუმცაღა გაძვირება დროულად უნდა შევაჩეროთ! : ინტერვიუ / დავით ნარმანია ; ესაუბრა თელარა გელანტია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 3 გვ.[MFN: 107846 ]
UDC: 336.1(479.22) + 338(479.22)
ანოტაცია: საუბარია მომავალი წლის საბიუჯეტო პარამეტრების შესახებ
პერსონალია: ნარმანია დავით (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
თემატიკა: სახელმწიფო ბიუჯეტი. ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: საბიუჯეტო შემოსავლები, საბანკო სექტორი, ეკონომიკური კრიზისი, საბიუჯეტო თანხები, ფასების ზრდა .
მდივანი, ლონდა
მთავრობის სხდომა სტალაქტიტების გარემოცვაში / ლონდა მდივანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 3 გვ.[MFN: 107847 ]
ანოტაცია: მთავრობის სხდომის ჩატარება კარსტულ მღვიმეში
საკვანძო სიტყვები: მთავრობის წევრები, მღვიმე .
ნინო ბურჯანაძე ნიკა რურუას პასუხობს / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 3 გვ.[MFN: 107848 ]
ანოტაცია: ნინო ბურჯანაძის კომენტარი კულტურის მინისტრის ნიკა რურუას მიერ მის მისამართით გამოთქმულ ბრალდებებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი); რურუა ნიკა (საქართველოს კულტურის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ბრალდებები, ინფორმაცია, მთავრობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 10780 | 10781 | 10782 | 10783 | 10784 | 10785 | 10786 | 10787 | 10788 | 10789 | 10790 | შემდეგი » ბოლო »»