1. ლიხს იქით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 10 გვ.[MFN: 107839]
ანოტაცია:  საქართველოს ჩემპიონატის გამართვა შოტოკან კარატეში
პერსონალია:  ლეჟავა ზურაბ (კარატეს ეროვნული ასოციაციის პრეზიდენტი); ცირგაია დიმა (კარატისტი); როდონაია გიორგი (კარატისტი); ქარჩავა გიორგი (კარატისტი); შენგელია გიორგი (კარატისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, რეგიონის კლუბები, საკაობრივი ჯგუფები.
კაცუნებს რა გამოლევს / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 10 გვ.[MFN: 107840]
ანოტაცია:  აფხაზეთის ომში გმირულად დაღუპული ახალგაზრდა ფეხბურთელის ზაზა ბენდელიანის XX ტურნირის დაწყება
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მემორიალი, გუნდები.
1. ჯემალ ხაზარაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 12 გვ.[MFN: 107841]
1. გიორგი გომელაური : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 23 დეკემბერი. - N239 (6605). - 12 გვ.[MFN: 107842]
მალე საყოველთაო სახალხო დაუმორჩილებლობა დაიწყება? : თბილისი არეულობის მოლოდინშია / თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 2 გვ.[MFN: 107843]
UDC:  323*479.22)
ანოტაცია:  კინოსახლის ერთ-ერთ დარბაზში საზოგადოების ინტელექტუალური სპექტრის შეკრება დაუმორჩილებლობის იდეის მხარდასაჭერად
პერსონალია:  ინაშვილი ირმა (ჟურნალისტი); სეფიაშვილი ჯემალ (კომპოზიტორი); აფციაური ლალი (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ძალები, ხელისუფლება, დანაშაულებრივი რეჟიმი, ორგანიზაციის წევრები.
1. რუსეთის პატრიარქი პირობას დებს... / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 2 გვ.[MFN: 107844]
UDC:  271.22(470)-726.1 + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  რუსეთის კათოლიკოს-პატრიარქის კირილ მეორის შეხვედრა ნინო ბურჯანაძესთან
პერსონალია:  კირილ II (რუსეთის კათოლიკოს-პატრიარქი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  კირილ II - რუსეთის კათოლიკოს-პატრიარქი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ტაძრის საკითხი, ურთიერთობების აღდგენა, ქართული მხარე.
2010 "არასტაბილური სტაბილურობის" წელი იყო : ინტერვიუ / ზურაბ აბაშიძე ; ესაუბრა "ინტერპრესნიუსი" კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 2,4 გვ.[MFN: 107845]
ანოტაცია:  შეფასება 2010 წლის საშინაო და საგარეო პოლიტიკაში ყველაზე მნიშვნელოვან მოვლენებსა და ტენდენციებზე და ასევე 2011 წელს საგარეო და საშინაო პოლიტიკაში მოვლენათა განვითარების სავარაუდო სცენარებზე
პერსონალია:  აბაშიძე ზურაბ (პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, ოპოზიციის დაქსაქსვა, სამართლიანობის ხარისხი, პოლიტიკური პროცესები, ნატო, რუსეთი.
1. ნარმანია, დავით
2011 წელს მცირე ეკონომიკური ზრდა გვექნება, თუმცაღა გაძვირება დროულად უნდა შევაჩეროთ! : ინტერვიუ / დავით ნარმანია ; ესაუბრა თელარა გელანტია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 3 გვ.[MFN: 107846]
UDC:  336.1(479.22) + 338(479.22)
ანოტაცია:  საუბარია მომავალი წლის საბიუჯეტო პარამეტრების შესახებ
პერსონალია:  ნარმანია დავით (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
თემატიკა:  სახელმწიფო ბიუჯეტი. ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საბიუჯეტო შემოსავლები, საბანკო სექტორი, ეკონომიკური კრიზისი, საბიუჯეტო თანხები, ფასების ზრდა.
1. მდივანი, ლონდა
მთავრობის სხდომა სტალაქტიტების გარემოცვაში / ლონდა მდივანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 3 გვ.[MFN: 107847]
ანოტაცია:  მთავრობის სხდომის ჩატარება კარსტულ მღვიმეში
საკვანძო სიტყვები:  მთავრობის წევრები, მღვიმე.
1. ნინო ბურჯანაძე ნიკა რურუას პასუხობს / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2010. - 24 დეკემბერი. - N240 (6606). - 3 გვ.[MFN: 107848]
ანოტაცია:  ნინო ბურჯანაძის კომენტარი კულტურის მინისტრის ნიკა რურუას მიერ მის მისამართით გამოთქმულ ბრალდებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი); რურუა ნიკა (საქართველოს კულტურის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდებები, ინფორმაცია, მთავრობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10780 | 10781 | 10782 | 10783 | 10784 | 10785 | 10786 | 10787 | 10788 | 10789 | 10790 |  შემდეგი »  ბოლო »»