საქართველოს დღესაც ესაჭიროება მისი "განწირული სიტყვა და ღრმა აზრი..." : "დიმიტრი ყიფიანი და ილია ჭავჭავაძე - ეს ორი ბურჯი ჩვენი ეროვნებისა - ამაყად გამოიყურებიან XIX საუკუნის უნუგეშო და უიმედო სინამდვილიდან...", კიტა აბაშიძე : ინტერვიუ / თამარ მიქაძე ; ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 16 აპრილი. - N71 (6682). - 6 გვ.[MFN: 109721]
ანოტაცია: გამოჩენილი საზოგადო მოღვაწის, წმიდა დიმიტრი ყიფიანის დაბადებიდან 200 წლისთავთან დაკავშირებით. სურათებზე: დიმიტრი ყიფიანი, მამა მალხაზი (ყიფიანი) და თამარ მიქაძე
პერსონალია:მიქაძე თამარ (მწერალი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, ილია ჭავჭავაძის სახელობის კვლევითი ცენტრის უფროს მეცნიერ-თანამშრომელი); ყიფიანი დიმიტრი (სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწე).
რა გქვია და ვისი გორისა ხარ? : ჟურნალისტის ბლოკნოტიდან / ლევან დოლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 16 აპრილი. - N71 (6682). - 7 გვ.[MFN: 109722]
საქართველოს არც თუ ისე დიდი საზოგადოება : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 16 აპრილი. - N71 (6682). - 8 გვ.[MFN: 109723]
ევროსაბჭომ საქართველო წაახალისა : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 16 აპრილი. - N71 (6682). - 8 გვ.[MFN: 109724]