"მღელვარებიდან ბუნტამდე ერთი ნაბიჯია!" : "სახალხო კრება" / ნატა ნიბლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 3 გვ.[MFN: 109804 ]
ანოტაცია: წარმომადგენლობითი სახლახო კრების გაზეთ "სახალხო კრება" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქავთარაძე გოგი (წარმომადგენლობითი სახალხო კრების წევრი); გაფრინდაშვილი ნონა (სახალხო კრების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: ინტერვიუები, პრესა, საპროტესტო აქციები, ოპოზიცია, სამართლიანი არჩევნები .
ცვლილებები იფნლაციის ფონზე / ოთარ ტურებლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 4,6 გვ.[MFN: 109805 ]
ანოტაცია: ინფლაცია საქართველოში
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკის ექსპერტები, სახელმწიფო ბიუჯეტი, სასურსათო ვაუჩერები .
წარსულით ყოყოჩაბა დიდი ვერაფერი შეღავათია : გლობუსი / ჰამლეტ ჭიპაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 5 გვ.[MFN: 109806 ]
ანოტაცია: პოლიტიკური პროცესების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები: საბჭოთა იდეოლოგია, პოლიტიკოსები, რუსეთი, აშშ, სოციალისტური კულტურა .
რუსეთმა ენერგეტიკულადაც დაგვიპყრო : ხელისუფალთ საკუთარი სინდისის გაყიდვა გაუჭირდათ, თორემ თავად ქვეყანა სულ თავჩლიქიანად გადაახურდავეს / ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 6 გვ.[MFN: 109807 ]
ანოტაცია: სტრატეგიული ობიექტების გასხვისებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხეთაგური ალექსანდრე (ენერგეტიკის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ენერგეტიკული ობიექტები, ჰესების რეაბილიტაცია, რუსული კომპანია .
დანაშაულისთვის პასუხი კი უნდა აგონ, მაგრამ... : ისევ "ვაზიანი-გომბორი-თელავის" ვაიგზის გამო : ჟურნალისტური გამოძიება / თეგიზ ჩხიკვაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 7 გვ.[MFN: 109808 ]