"მღელვარებიდან ბუნტამდე ერთი ნაბიჯია!" : "სახალხო კრება" / ნატა ნიბლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 3 გვ.[MFN: 109804]
ანოტაცია:  წარმომადგენლობითი სახლახო კრების გაზეთ "სახალხო კრება" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ქავთარაძე გოგი (წარმომადგენლობითი სახალხო კრების წევრი); გაფრინდაშვილი ნონა (სახალხო კრების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუები, პრესა, საპროტესტო აქციები, ოპოზიცია, სამართლიანი არჩევნები.
ცვლილებები იფნლაციის ფონზე / ოთარ ტურებლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 4,6 გვ.[MFN: 109805]
UDC:  336.748.12(479.22)
ანოტაცია:  ინფლაცია საქართველოში
თემატიკა:  ინფლაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკის ექსპერტები, სახელმწიფო ბიუჯეტი, სასურსათო ვაუჩერები.
წარსულით ყოყოჩაბა დიდი ვერაფერი შეღავათია : გლობუსი / ჰამლეტ ჭიპაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 5 გვ.[MFN: 109806]
ანოტაცია:  პოლიტიკური პროცესების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოთა იდეოლოგია, პოლიტიკოსები, რუსეთი, აშშ, სოციალისტური კულტურა.
რუსეთმა ენერგეტიკულადაც დაგვიპყრო : ხელისუფალთ საკუთარი სინდისის გაყიდვა გაუჭირდათ, თორემ თავად ქვეყანა სულ თავჩლიქიანად გადაახურდავეს / ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 6 გვ.[MFN: 109807]
UDC:  620.9(479.22)
ანოტაცია:  სტრატეგიული ობიექტების გასხვისებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხეთაგური ალექსანდრე (ენერგეტიკის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ენერგეტიკული ობიექტები, ჰესების რეაბილიტაცია, რუსული კომპანია.
1. ჩხიკვაძე, თენგიზ
დანაშაულისთვის პასუხი კი უნდა აგონ, მაგრამ... : ისევ "ვაზიანი-გომბორი-თელავის" ვაიგზის გამო : ჟურნალისტური გამოძიება / თეგიზ ჩხიკვაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N75 (6686). - 7 გვ.[MFN: 109808]