რუსეთის მსო-ში გაწევრება შესაძლოა, წლობით გაჭინაურდეს / ნინო ჩიჩუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 2 გვ.[MFN: 110762]
ანოტაცია:  პეტერბურგში საერთაშორისო ეკონომიკური ფორუმის გამართვა
პერსონალია:  ნაბიულინა ელვირა (რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); შუვალოვი იგორ (რუსეთის პირველი ვიცე-პრემიერი); მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); გიუხტი კარელ დე (ევროკომისარი ვაჭრობის საკითხებში).
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი (რუსეთი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მრეწველობის საკითხები, პოლიტიკური თამაშები, იმპორტი, ფიტოსანიტარული კონტროლი.
1. ილია მეორე: სომხებს საქართველოში ახალი ტაძრების აშენება სურთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 3 გვ.[MFN: 110763]
UDC:  271.22(479.22) + 271.72(479.25)
ანოტაცია:  სომეხთა კათოლიკოს გარეგინ მეორის ვიზიტი საქართველოში
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); გარეგინ II (სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი).
თემატიკა:  ქართულ-სომხური რელიგიური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა, ქართული ეკლესიები.
სომხური მხარისთვის საქართველოს საპატრიარქოს მიერ შეთავაზებული კომუნიკეს ტექსტი მიუღებელი აღმოჩნდა : დელეკატური საკითხი / ნინო ჩიჩუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 3 გვ.[MFN: 110764]
ანოტაცია:  სომეხთა კათოლიკოს გარეგინ მეორის საქართველოში ვიზიტის შედეგებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მელიქიანი ბაგრამ (ეჩმიაძინის საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი); გარეგინ II (სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები:  სომხური ეპარქია, სამართლებრივი სტატუსი, ტაძრების აღდგენა, ქართული ეკლესიები, ერთობლივი კომისიის შექმნა.
საქართველოში ტოტალური სიცრუის აურა ტრიალებს... : ინტერვიუ : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. N113 / თემურ ქორიძე ; ესაუბრა ნატა ნიბლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 3,4 გვ.[MFN: 110765]
ანოტაცია:  საუბარია საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე
პერსონალია:  ქორიძე თემურ (ზვიად გამსახურდიასდროინდელი უზენაესი საბჭოს წევრი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, პოლიტიკური სივრცე, პოლიტიკოსები, საარჩევნო გარემოს შეცვლა, აქციის დარბევა, ხელისუფლება.
1. რობერტ სტურუა: "ბარამბოს რედაქტორს" ბროლის ქოში არ მოერგო / Tribuna.ge // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 4 გვ.[MFN: 110766]
ანოტაცია:  რეჟოსორ რობერტ სტურუას მიერ სოციალური ქსელის მეშვეობით ხელისუფლების წარმომადგენლების ალეგორიული ფორმით გაკრიტიკა
პერსონალია:  სტურუა რობერტ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  კომენტარები, საზოგადოება.
1. ლობჟანიძე, ზინა
ევროპული ტიპის საავადმყოფოებში ჩვენ ვინ შეგვახედებს? / ზინა ლობჟანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 4 გვ.[MFN: 110767]
ანოტაცია:  საქართველოში ახალი საავადმყოფოების აშენებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ურუშაძე ანდრეა (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მკურნალობა, ჩინოვნიკები, თანხების გადარიცხვა, ბიუჯეტი.
1. გორგილაძე, ვალერიან
"რვიანში" შემავალ ზოგიერთ სუბიექტს ნერვებმა უმტყუნა : ინტერვიუ / ვალერიან გორგილაძე ; ესაუბრა "ინტერპრესნიუსი", კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 5 გვ.[MFN: 110768]
UDC:  329 + 354 + 323](479.22)
ანოტაცია:  საუბარია ოპოზიციური "რვიანის" შანსებზე, შეცდომებზე, ასევე ხელისუფლება-ოპოზიციის მოლაპარაკების სავარაუდო შედეგებზე
პერსონალია:  გორგილაძე ვალერიან (ანალიტიკურ ჯგუფ "ტერრა მედიას" გენერალური დირექტორი, სოციოლოგი).
თემატიკა:  ოპოზიცია. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, ოპოზიცია, კრიტიკული შენიშვნები, რეკომენდაციები, საარჩევნო გარემოს შეცვლა, ფინანსური რესურსები.
1. საფრანგეთის ელჩი გვაკრიტიკებს, ჩვენებს - სწყინთ / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 5 გვ.[MFN: 110769]
ანოტაცია:  საგარეო უწყების კომენტარი საქართველო-რუსეთის ომის შესახებ საფრანგეთის ელჩის ერიკ ფურნიეს მიერ გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფურნიე ერიკ (საფრანგეთის ელჩი საქართველოში); კალანდაძე ნინო (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, ქართველი ხალხის კრიტიკა, ხელისუფლება, საქართველო-რუსეთის ომი, პასუხისმგებლობა.
1. ბიწაძეს აღმკვეთ ღონისძიებად პატიმრობას უპირებენ / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 5 გვ.[MFN: 110770]
პერსონალია:  ბიწაძე ბადრი (ბრალდებული).
საკვანძო სიტყვები:  ძალოვანი სტრუქტურები, პროკურატურა, სასამართლო.
1. საქართველოს ენერგეტიკის აკადემია; საქართველოს საინჟინრო აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი; გ. ჩოგოვაძის სახ. ენერგეტიკისა და ენერგეტიკულ ნაგებობათა სამეცნიერო-კვლევითი ინტიტუტი; სამეცნიერო-ტექნიკური ჟურნალის "ენერგია" რედაქცია
მთელი ცხოვრება - სამშობლოს სამსახურში!.. : მეცნიერი, მოღვაწე, მამულიშვილი : პროფესორი რევაზ თევზაძე - 80 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 6 გვ.[MFN: 110771]
ანოტაცია:  მილოცვა პროფესორ რევაზ თევზაძის დაბადების 80 წელთან დაკავშირებით. სურათზე: რევაზ თევზაძე
პერსონალია:  თევზაძე რევაზ (საქართველოს ენერგეტიკისა და საინჟინრო აკადემიის ნამდვილი წევრი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  გეოფიზიკური სამუშაოები, ნავთობის მრეწველობა, ენერგოუსაფრთხოება, იუბილარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11073 | 11074 | 11075 | 11076 | 11077 | 11078 | 11079 | 11080 | 11081 | 11082 | 11083 |  შემდეგი »  ბოლო »»