რუსეთის მსო-ში გაწევრება შესაძლოა, წლობით გაჭინაურდეს / ნინო ჩიჩუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 2 გვ.[MFN: 110762 ]
ანოტაცია: პეტერბურგში საერთაშორისო ეკონომიკური ფორუმის გამართვა
პერსონალია: ნაბიულინა ელვირა (რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); შუვალოვი იგორ (რუსეთის პირველი ვიცე-პრემიერი); მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); გიუხტი კარელ დე (ევროკომისარი ვაჭრობის საკითხებში).
გეოგ.დასახელება: პეტერბურგი (რუსეთი ).
თემატიკა: საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: მრეწველობის საკითხები, პოლიტიკური თამაშები, იმპორტი, ფიტოსანიტარული კონტროლი .
ილია მეორე: სომხებს საქართველოში ახალი ტაძრების აშენება სურთ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 3 გვ.[MFN: 110763 ]
UDC: 271.22(479.22) + 271.72(479.25)
ანოტაცია: სომეხთა კათოლიკოს გარეგინ მეორის ვიზიტი საქართველოში
პერსონალია: ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); გარეგინ II (სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი).
თემატიკა: ქართულ-სომხური რელიგიური ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: თანამშრომლობა, ქართული ეკლესიები .
სომხური მხარისთვის საქართველოს საპატრიარქოს მიერ შეთავაზებული კომუნიკეს ტექსტი მიუღებელი აღმოჩნდა : დელეკატური საკითხი / ნინო ჩიჩუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 3 გვ.[MFN: 110764 ]
ანოტაცია: სომეხთა კათოლიკოს გარეგინ მეორის საქართველოში ვიზიტის შედეგებთან დაკავშირებით
პერსონალია: მელიქიანი ბაგრამ (ეჩმიაძინის საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი); გარეგინ II (სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები: სომხური ეპარქია, სამართლებრივი სტატუსი, ტაძრების აღდგენა, ქართული ეკლესიები, ერთობლივი კომისიის შექმნა .
საქართველოში ტოტალური სიცრუის აურა ტრიალებს... : ინტერვიუ : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. N113 / თემურ ქორიძე ; ესაუბრა ნატა ნიბლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 3,4 გვ.[MFN: 110765 ]
ანოტაცია: საუბარია საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე
პერსონალია: ქორიძე თემურ (ზვიად გამსახურდიასდროინდელი უზენაესი საბჭოს წევრი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია, პოლიტიკური სივრცე, პოლიტიკოსები, საარჩევნო გარემოს შეცვლა, აქციის დარბევა, ხელისუფლება .
რობერტ სტურუა: "ბარამბოს რედაქტორს" ბროლის ქოში არ მოერგო / Tribuna.ge // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 4 გვ.[MFN: 110766 ]
ანოტაცია: რეჟოსორ რობერტ სტურუას მიერ სოციალური ქსელის მეშვეობით ხელისუფლების წარმომადგენლების ალეგორიული ფორმით გაკრიტიკა
პერსონალია: სტურუა რობერტ (რეჟისორი).
თემატიკა: ქართველი რეჟისორები .
საკვანძო სიტყვები: კომენტარები, საზოგადოება .
ლობჟანიძე, ზინა
ევროპული ტიპის საავადმყოფოებში ჩვენ ვინ შეგვახედებს? / ზინა ლობჟანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 4 გვ.[MFN: 110767 ]
UDC: 614.21(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში ახალი საავადმყოფოების აშენებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ურუშაძე ანდრეა (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
თემატიკა: სამედიცინო დაწესებულებები .
საკვანძო სიტყვები: მკურნალობა, ჩინოვნიკები, თანხების გადარიცხვა, ბიუჯეტი .
გორგილაძე, ვალერიან
"რვიანში" შემავალ ზოგიერთ სუბიექტს ნერვებმა უმტყუნა : ინტერვიუ / ვალერიან გორგილაძე ; ესაუბრა "ინტერპრესნიუსი", კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 5 გვ.[MFN: 110768 ]
UDC: 329 + 354 + 323](479.22)
ანოტაცია: საუბარია ოპოზიციური "რვიანის" შანსებზე, შეცდომებზე, ასევე ხელისუფლება-ოპოზიციის მოლაპარაკების სავარაუდო შედეგებზე
პერსონალია: გორგილაძე ვალერიან (ანალიტიკურ ჯგუფ "ტერრა მედიას" გენერალური დირექტორი, სოციოლოგი).
თემატიკა: ოპოზიცია. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება, ოპოზიცია, კრიტიკული შენიშვნები, რეკომენდაციები, საარჩევნო გარემოს შეცვლა, ფინანსური რესურსები .
საფრანგეთის ელჩი გვაკრიტიკებს, ჩვენებს - სწყინთ / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 5 გვ.[MFN: 110769 ]
UDC: 327
ანოტაცია: საგარეო უწყების კომენტარი საქართველო-რუსეთის ომის შესახებ საფრანგეთის ელჩის ერიკ ფურნიეს მიერ გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ფურნიე ერიკ (საფრანგეთის ელჩი საქართველოში); კალანდაძე ნინო (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: ინფორმაცია, ქართველი ხალხის კრიტიკა, ხელისუფლება, საქართველო-რუსეთის ომი, პასუხისმგებლობა .
ბიწაძეს აღმკვეთ ღონისძიებად პატიმრობას უპირებენ / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 5 გვ.[MFN: 110770 ]
პერსონალია: ბიწაძე ბადრი (ბრალდებული).
საკვანძო სიტყვები: ძალოვანი სტრუქტურები, პროკურატურა, სასამართლო .
საქართველოს ენერგეტიკის აკადემია; საქართველოს საინჟინრო აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი; გ. ჩოგოვაძის სახ. ენერგეტიკისა და ენერგეტიკულ ნაგებობათა სამეცნიერო-კვლევითი ინტიტუტი; სამეცნიერო-ტექნიკური ჟურნალის "ენერგია" რედაქცია
მთელი ცხოვრება - სამშობლოს სამსახურში!.. : მეცნიერი, მოღვაწე, მამულიშვილი : პროფესორი რევაზ თევზაძე - 80 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 21 ივნისი. - N114 (6725). - 6 გვ.[MFN: 110771 ]
UDC: 001(479.22)(092)
ანოტაცია: მილოცვა პროფესორ რევაზ თევზაძის დაბადების 80 წელთან დაკავშირებით. სურათზე: რევაზ თევზაძე
პერსონალია: თევზაძე რევაზ (საქართველოს ენერგეტიკისა და საინჟინრო აკადემიის ნამდვილი წევრი, პროფესორი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები .
საკვანძო სიტყვები: გეოფიზიკური სამუშაოები, ნავთობის მრეწველობა, ენერგოუსაფრთხოება, იუბილარი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 11073 | 11074 | 11075 | 11076 | 11077 | 11078 | 11079 | 11080 | 11081 | 11082 | 11083 | შემდეგი » ბოლო »»