პრობლემა ის არის, რომ ჩვენ გვყავს რადიკალური და კონსტრუქციული ოპოზიცია, მაგრამ არა - ქმედითი და ეფექტიანი : ინტერვიუ / კახა კახიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 3,4 გვ.[MFN: 110795]
"ევროკავშირს არ აქვს შესაძლებლობა, სწრაფად დაიწყოს გაფართოების ახალი ფაზა" : ინტერვიუ / ერიკ ფურნიე ; ესაუბრა ჟურნალი "თბილისელები" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 5 გვ.[MFN: 110798]
ნიკა ჩიტაძე: ერიკ ფურნიეს განცხადებების საფუძველი საფრანგეთისა და რუსეთის საერთო ინტერესებში უნდა ვეძებოთ" / ნინო ჩიჩუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 6 გვ.[MFN: 110799]
სოსო ცინცაძე: სანამ ფურნიე მენშევიკური მთავრობის ქმედებებს გააკრიტიკებს, გაიხსენოს, საფრანგეთი რას აკეთებდა ალჟირში / "მედიანიუსი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 6 გვ.[MFN: 110800]
სოსო ცისკარიშვილი:" ნაციონალური მოძრაობის" ბაზაზე "გაუმჯობესებელი მიშას" შექმნის რესურსი არ არსებობს / ხათუნა გაგნიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 6 გვ.[MFN: 110801]
თალიბების თავდასხმას ქართველი სამხედრო შეეწირა / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 6 გვ.[MFN: 110802]
დაძაბულობის ატმოსფერო, რომელიც გრძელვადიან პერსპექტივაში კარგს არაფერს არ მოუტანს არც ევროპას და არც საქართველოს მოსახლეობას : მორიგი სისულელე ჟურნალ ECONOMIST-სგან : ანტიგეოპოლიტიზმი / თამარ ბედოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 7 გვ.[MFN: 110803]