"მიწა ქართული", რომელიც უნდა გაიტანონ! / ნინი ადუაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 3 გვ.[MFN: 110794]
UDC:  7.071(479.22) + 75
ანოტაცია:  გამოხმაურება თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პირველ კორპუსში "მიწა ქართული" - პანოს გადატანასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  მახარაძე კოკი (მხატვარი); მახარაძე მიშა (მხატვარი); გლურჯიძე შოთა (მხატვარი); შათირიშვილი თ. (პროფესორი); კაკაბაძე ე. (პროფესორი); ლაზარაშვილი გ. (პროფესორი); შერვაშიძე ნანა (ხელოვნებათმცოდნე); თორდია რაშიდ (საქართველოს სახალხო მხატვარი); შხვაცაბაია გიორგი (საქართველოს სახალხო მხატვარი); ლორთქიფანიძე მარიკა (აკადემიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები. მხატვრობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული კულტურა, ხელოვნებათმცოდნეები, სპეციალისტები, მრჩეველთა საბჭო, წერილი.
1. კახიშვილი, კახა
პრობლემა ის არის, რომ ჩვენ გვყავს რადიკალური და კონსტრუქციული ოპოზიცია, მაგრამ არა - ქმედითი და ეფექტიანი : ინტერვიუ / კახა კახიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 3,4 გვ.[MFN: 110795]
ანოტაცია:  საუბარია "შეკრებებისა და მანიფესტაციების" შესახებ კანონში ხელისუფლების მიერ ინიცირებული ცვლილებების ავკარგიანობასა და სავარაუდო შედეგებზე
პერსონალია:  კახიშვილი კახა (საარჩევნო და პოლიტტექნოლოგიების კვლევის ცენტრის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესება, მიტინგები, კანონის დარღევვა, საკაკონმდებლო ცვლილებები, პოლიტიკოსები.
1. რუსეთი აფხაზეთში სამხედრო კონტიგენტს ზრდის / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 4 გვ.[MFN: 110796]
UDC:  355/359(470)
პერსონალია:  სერდიუკოვი ანატოლი (რუსეთის თავდაცვის მინისტრი); ქიშმარია მერაბ (აფხაზეთის ე.წ. თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  რუსეთის შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, რუს ოკუპანტთა რაოდენობა, სეპარტისტები, სამშვიდობო ძალები, ქართული მხარე.
1. უგულავა, გიგი
გიგი უგულავა: ოპოზიცია ხალხს "ანტი-მიშას" სთავაზობს, ხალხს კი "გაუმჯობესებელი მიშა" სურს : ინტერვიუ / გიგი უგულავა ; ესაუბრა მაკა ბრეგვაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 4,5 გვ.[MFN: 110797]
UDC:  352(479.22-25) + 323(479.22)
ანოტაცია:  გიგი უგულავას ვიზიტი რიგაში და მისი ინტერვიუ საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
თემატიკა:  თბილისის მერი. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული პოლიტიკა, ხელისუფლება, რუსეთი, ურთიერთობები, რეფორმები, მოსახლეობის პრობლემები.
1. ფურნიე, ერიკ
"ევროკავშირს არ აქვს შესაძლებლობა, სწრაფად დაიწყოს გაფართოების ახალი ფაზა" : ინტერვიუ / ერიკ ფურნიე ; ესაუბრა ჟურნალი "თბილისელები" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 5 გვ.[MFN: 110798]
UDC:  327 + 323(479.22)
ანოტაცია:  იბეჭდება სხვა გამოცემიდან ერიკ ფურნიეს ინტერვიუ საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე
პერსონალია:  ფურნიე ერიკ (საფრანგეთის ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული საზოგადოება, ნატოს წევრობა, სამხედრო თანამშრომლობა, დემოკრატია, დიპლომატიური შეზღუდვები, რუსეთი.
1. ჩიჩუა, ნინო
ნიკა ჩიტაძე: ერიკ ფურნიეს განცხადებების საფუძველი საფრანგეთისა და რუსეთის საერთო ინტერესებში უნდა ვეძებოთ" / ნინო ჩიჩუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 22 ივნისი. - N115 (6726). - 6 გვ.[MFN: 110799]