საკვანძო სიტყვები: წერილი, მეგობრობა .
მოვიცლით სვანეთისათვის?! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 აგვისტო. - N151(953). - 6 გვ.[MFN: 11082 ]
საკვანძო სიტყვები: რაზმი, მეთაური .
დაჭვაძე, იზა
ფშავი მომთმენია, მაგრამ როდემდე? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 აგვისტო. - N151(953). - 6 გვ.[MFN: 11083 ]
საკვანძო სიტყვები: ფქვილი, ნავთი, მარილი .
ალექსიძე, ალექსანდრე
ეს ნომერი გავიდა... ის ნომერი არ გავა! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 აგვისტო. - N151(953). - 6 გვ.[MFN: 11084 ]
საქინფორმი იტყობინება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 აგვისტო. - N151(953). - 6 გვ.[MFN: 11085 ]
პერსონალია: კედია სპირიდონ (ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის პირველი თავმჯდომარე); ლი როლანდ (ხსნის არმიის სარდალი საქართველოში); შალიკაშვილი ; შალიკაშვილი ჯონ (ამერიკა).
საკვანძო სიტყვები: თურქეთი, აგრარიკოსები, ხსნის, არმია, ეკლესიები, ევანგელიკური .
ბრძანებულება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11086 ]
• საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის ;
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 13 ; 12.3.2.11 .
საკვანძო სიტყვები: სამძიმარი, სამხედრო, მოსამსახურეები, დაიჭრა .
საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამდივნო - საქინფორმი
ედუარდ შევარდნაძე ეწვია რუსეთის ფედერაციის საელჩოს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11087 ]
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 8.3.1.1 .
შეხვედრა მსოფლიო ბალეტის ვარსკვლავებთან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11088 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; ანანიაშვილი ნინო (ბალერინი).
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 49 ; 44 .
მინისტრთა კაბინეტის პრესსამსახური
იმსჯელეს ავტოტრანსპორტის მუშაობის გაუმჯობესების საკითხებზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11089 ]
პერსონალია: ნადარეიშვილი თამაზ (ვიცე-პრემიერი).
თემატიკა: 12.3.2.2 ; 32 .
საკვანძო სიტყვები: თათბირი .
საქართველოს მთლიანობა, დემოკრატიის განვითარება გარდაუვალია! : საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის - სახელმწიფოს მეთაურის ედუარდ შევარდნაძის გამოსვლა საქართველოს პარლამენტის 13 სექტემბრის სხდომაზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1,2,3 გვ.[MFN: 11090 ]
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 12.3.2.1 .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1104 | 1105 | 1106 | 1107 | 1108 | 1109 | 1110 | 1111 | 1112 | 1113 | 1114 | შემდეგი » ბოლო »»