ბრძანებულება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11086]
საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 13; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები:  სამძიმარი, სამხედრო, მოსამსახურეები, დაიჭრა.
1. საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამდივნო - საქინფორმი
ედუარდ შევარდნაძე ეწვია რუსეთის ფედერაციის საელჩოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11087]
1. შეხვედრა მსოფლიო ბალეტის ვარსკვლავებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11088]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ანანიაშვილი ნინო (ბალერინი).
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 49; 44.
1. მინისტრთა კაბინეტის პრესსამსახური
იმსჯელეს ავტოტრანსპორტის მუშაობის გაუმჯობესების საკითხებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1 გვ.[MFN: 11089]
პერსონალია:  ნადარეიშვილი თამაზ (ვიცე-პრემიერი).
თემატიკა:  12.3.2.2; 32.
საქართველოს მთლიანობა, დემოკრატიის განვითარება გარდაუვალია! : საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის - სახელმწიფოს მეთაურის ედუარდ შევარდნაძის გამოსვლა საქართველოს პარლამენტის 13 სექტემბრის სხდომაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 15 სექტემბერი. - N165(967). - 1,2,3 გვ.[MFN: 11090]
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 12.3.2.1.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1104 | 1105 | 1106 | 1107 | 1108 | 1109 | 1110 | 1111 | 1112 | 1113 | 1114 |  შემდეგი »  ბოლო »»