"ოქროს ფონდის" უნიკალური ჩანაწერები წიგნად გამოიცა : წარდგინება / თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 7 გვ.[MFN: 111159]
ანოტაცია:  ნუნუ დალაქიშვილის წიგნის "საუკუნის ხმები" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  დალაქიშვილი ნუნუ (ჟურნალისტი და მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  აუდიოფონდი, ინტერვიუები, მოგონებები, მუსიკალური შედევრები, რადიოჟურნალისტები.
მამის ნათელი... : ერთი მონოგრაფიის გამო / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 7 გვ.[MFN: 111160]
UDC:  37.013-051(479.22)
ანოტაცია:  თამაზ ებანოიძის მიერ მისი მამის რესპუბლიკის დამსახურებული მასწავლებლის ამბერკი ებანოიძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი წიგნის "კვალი ნათელი - ამბრეკი ებანოიძე" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ებანოიძე თამაზ (ჟურნალისტი); ებანოიძე ამბერკი (პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსწავლეები, მოღვაწეობა.
1. ილია მეორე: "მიმაჩნია, რომ ჯერ კიდევ არის გამოსავალი" : "ეხო მოსკვის" ჟურნალისტის ა. ვენედიქტოვის ინტერვიუ სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-სთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 8 გვ.[MFN: 111161]
UDC:  271.22-726.1(479.22) + 327(479.22:470)
თემატიკა:  ილია II - საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-რუსული ურთიერთობები, ქართული კულტურა, მართლმადიდებელი ეკლესიები, კონფლიქტები.
1. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ს.ს.ი.პ - ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს განცხადება სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 9 გვ.[MFN: 111162]
1. ხუთჯვრიანი დროშა მოსკოვშიც აფრიალდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 10 გვ.[MFN: 111163]
ანოტაცია:  მოსკოვში სხვადასხვა ასაკის კარატისტთა მსოფლიოს ჩემპიონატის გამართვა
პერსონალია:  ბასილია კახა (მსაჯი); ჯეჯელავა გურამ (კარატისტი); ქარსელაძე აკაკი (კარატისტი); გორელაშვილი შოთა (კარატისტი); მარგველაშვილი ანრი (კარატისტი); დარჩიაშვილი გრიგოლ (კარატისტი).
გეოგ.დასახელება:  მოსკოვი (რუსეთი).
სამი წუთის ელვარება / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 10 გვ.[MFN: 111164]
ანოტაცია:  უეფას ევროპის ლიგის პირველი საკვალიფიკაციო გუნდების შედეგების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ევროპის ლიგა.
1. ვლადიმერიძე, ვაჟა
გერგებათ, მაგრამ არ გერგებათო, ანუ მაფიოზი იტალიელები და ჩალით დახურული ევროპა / ვაჟა ვლადიმერიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 10 გვ.[MFN: 111165]
ანოტაცია:  ტურინში გამართულ მშვილდოსანთა მსოფლიო სალიცენზიო ჩემპიონატზე გუნდურ პირველოში საქართველოს ნაკრების არმონაწილეობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნაცვლიშვილი გია (ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი); დილენი ტომ (მშვილდოსნობის საერთაშორისო ფედერაციის გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, საგზური, ჩემპიონატი, ნაკრები.
1. ტატიშვილი ნახევარფინალში გავიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N128 (6739). - 10 გვ.[MFN: 111166]