1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
აქცია ქართული ბალეტის გადასარჩენად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 13 სექტემბერი. - N163(965). - 4 გვ.[MFN: 11187]
პერსონალია:  ანანიაშვილი ნინო (ბალერინი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 44; 49.
საკვანძო სიტყვები:  გალა-კონცერტი.
"ისინი მუსიკით ცოცხლობენ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 13 სექტემბერი. - N163(965). - 4 გვ.[MFN: 11188]
ორგანიზაცია:  ჯაზ-ჯგუფი "ადიოს".
თემატიკა:  8.3.1.2; 49.
საკვანძო სიტყვები:  ჯაზი.
1. გენშერი, ჰანს დიტრიხ
საქართველოს რესპუბლიკის პრეზიდენტს ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11189]
საკვანძო სიტყვები:  რუსი, ჯარისკაცი, გერმანია, მადლობა.
1. სამშვიდობო ძალების ყოფნა კონფლიქტის ზონაში აუცილებელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11190]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ზემსკი ვლ..
საკვანძო სიტყვები:  სოჭი, ახალი, ათონი, შეხვედრები.
1. საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის ვიზიტი აშშ - ში შედეგიანი იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11191]
ანოტაცია:  სექტემბრის ბოლოს დაგეგმილია შევარდნაძის ვიზიტი ამერიკაში, იგი მონაწილეობას მიიღებს გაეროს გენერალური ასამბლეის მუშაობაში.
1. გაეროს ბავშვთა ფონდი აღრმავებს კონტაქტებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11192]
პერსონალია:  აჰმედი მანსურ (გაეროს ბავშვთა ფონდის პროგრამების დირექტორი).
1. მეთაურის აპარატის პრესსამდივნო. საქინფორმი
ეროვნული არმიის შექმნა უპირველესი საზრუნავია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11193]
პერსონალია:  ფაცაცია ო.; ბასილია თ. (ვიცე-პრემიერი); მარგიანი ა. (ვიცე-პრემიერი); ჯორბენაძე ა. (ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  13.
საკვანძო სიტყვები:  თავდაცვის, სამინისტრო, ხელფასი.
1. ნუცუბიძე, სულიკო
მეორე მზე ქართველთა : 26 სექტემბერი წმინდა მოწამის ქეთევან დედოფლის ხსენების დღეა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11194]
თემატიკა:  4; 5.3.2.9.6.
1. საკანონმდებლო მუშაობა დაუბრკოლებლად დაიწყო : პარლამენტის სადაგი დღეები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11195]
საკვანძო სიტყვები:  კუპონი, ვალუტა, გარემოს, დაცვა.
რეფორმათა ბედისათვის პასუხისმგებლობით : მინისტრთა კაბინეტში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1994. - 24 სექტემბერი. - N171(973). - 1 გვ.[MFN: 11196]
საკვანძო სიტყვები:  ენერგორესურსები, პური, ტრანსპორტი, ფასები, ბანკმშენებლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1115 | 1116 | 1117 | 1118 | 1119 | 1120 | 1121 | 1122 | 1123 | 1124 | 1125 |  შემდეგი »  ბოლო »»