პრემიერა იუბილეს დღეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1122 ]
პერსონალია: ჭეიშვილი რეზო (მწერალი); შენგელაია ელდარ ; სიგუა თ. (პრემიერ-მინისტრი); გოგუაძე ვ. (პარლამენტის სპიკერი); იოსელიანი ჯაბა (თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე); გოცირიძე რომან (პრემიერ-მინისტრის მოადგილე).
განიხილავდნენ ბიუჯეტს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1123 ]
პერსონალია: გოგუაძე ვ. (პარლამენტის სპიკერი); შენგელაია ელდარ (საზოგადო მოღვაწე); შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური).
თემატიკა: პარლამენტის სხდომის დღიური .
საკვანძო სიტყვები: სხდომა .
გოგუაძე, ვახტანგ
ჩვენს აზროვნებას როგორც ჯადო, ისე ადევს ბოროტი აფორიზმი: "ისევ ისე მეორდება ყველაფერი" / გოგუაძე ვ. ; [ჩაიწერა] ნაზი ღლონტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1,2 გვ.[MFN: 1124 ]
პერსონალია: გენშერი ; კრონენბერი (ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: გერმანიის ბუნდესტაგი .
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1125 ]
გეოგ.დასახელება: (ქვემო ეშერა ).
ამერიკული მარცვლეული - საქართველოს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1126 ]
თემატიკა: აშშ .
საკვანძო სიტყვები: ვაშინგტონი .
*** // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1127 ]
გეოგ.დასახელება: ტყვარჩელი .
ზანკალიანი, მურთაზ
გვჭირდება დაწყნარებული წლები : მოსკოვში მოლაპარაკება გრძელდება / ზანკალიანი მ. ; [ჩაიწერა] ნინო თათრულაიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1128 ]
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი .
ჯიბუტი, თენგიზ
ჩვენ ვეწევით სამართლიან ომს და გავიმარჯვებთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1129 ]
პერსონალია: ნადარეიშვილი თამაზ (მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე).
საქართველოს რესპუბლიკის კანონი საქართველოს რესპუბლიკის სისხლის სამართლის საპროცესო და სამოქალაქო სამართლის საპროცესო კოდექსებში ცვლილებათა და დამატებათა შეტანის თაობაზე / გოგუაძე ვ. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1130 ]
თემატიკა: კანონები .
საკვანძო სიტყვები: კოდექსი, პროკურორი, სამხედრო .
უარყოფენ ბრალდებას : შეხვედრა დეპორტირებულ მესხთა წარმომადგენლებთან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1131 ]
თემატიკა: მესხები .
საკვანძო სიტყვები: "ხსნა", "ვატან", პარლამენტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | შემდეგი » ბოლო »»