1. პრემიერა იუბილეს დღეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1122]
პერსონალია:  ჭეიშვილი რეზო (მწერალი); შენგელაია ელდარ; სიგუა თ. (პრემიერ-მინისტრი); გოგუაძე ვ. (პარლამენტის სპიკერი); იოსელიანი ჯაბა (თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე); გოცირიძე რომან (პრემიერ-მინისტრის მოადგილე).
1. განიხილავდნენ ბიუჯეტს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1123]
პერსონალია:  გოგუაძე ვ. (პარლამენტის სპიკერი); შენგელაია ელდარ (საზოგადო მოღვაწე); შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური).
თემატიკა:  პარლამენტის სხდომის დღიური.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა.
ჩვენს აზროვნებას როგორც ჯადო, ისე ადევს ბოროტი აფორიზმი: "ისევ ისე მეორდება ყველაფერი" / გოგუაძე ვ. ; [ჩაიწერა] ნაზი ღლონტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1,2 გვ.[MFN: 1124]
პერსონალია:  გენშერი; კრონენბერი (ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  გერმანიის ბუნდესტაგი.
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1125]
გეოგ.დასახელება:  (ქვემო ეშერა).
1. ამერიკული მარცვლეული - საქართველოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1126]
თემატიკა:  აშშ.
საკვანძო სიტყვები:  ვაშინგტონი.
1. *** // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 1 გვ.[MFN: 1127]
გეოგ.დასახელება:  ტყვარჩელი.
1. ზანკალიანი, მურთაზ
გვჭირდება დაწყნარებული წლები : მოსკოვში მოლაპარაკება გრძელდება / ზანკალიანი მ. ; [ჩაიწერა] ნინო თათრულაიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1128]
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი.
ჩვენ ვეწევით სამართლიან ომს და გავიმარჯვებთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1129]
პერსონალია:  ნადარეიშვილი თამაზ (მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე).
საქართველოს რესპუბლიკის კანონი საქართველოს რესპუბლიკის სისხლის სამართლის საპროცესო და სამოქალაქო სამართლის საპროცესო კოდექსებში ცვლილებათა და დამატებათა შეტანის თაობაზე / გოგუაძე ვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1130]
საკვანძო სიტყვები:  კოდექსი, პროკურორი, სამხედრო.
1. უარყოფენ ბრალდებას : შეხვედრა დეპორტირებულ მესხთა წარმომადგენლებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 27 იანვარი. - N16(560). - 2 გვ.[MFN: 1131]
თემატიკა:  მესხები.
საკვანძო სიტყვები:  "ხსნა", "ვატან", პარლამენტი.