1. სეპარატისტებმა არძინბას წიგნი გამოსცეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 26 ოქტომბერი. - N200 (6831). - 11 გვ.[MFN: 112843]
UDC:  32(479.224)(092)
პერსონალია:  არძინბა ვლადისლავ (აფხაზ სეპარატისტთა ყოფილი ლიდერი).
თემატიკა:  აფხაზი პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, ინტერვიუები, გამოსვლები.
ჰაიდარ აბაშიძე - ზნეობრივი გმირი საქართველოსი / ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 26 ოქტომბერი. - N200 (6831). - 11 გვ.[MFN: 112844]
UDC:  316(479.22)(092)
ანოტაცია:  ბათუმში, სასტუმრო "რედისონის" საკონფერენციო დარბაზში ჟურნალისტ მარადი ანასაშვილის წიგნის "აჭარის ხევისბერის" წარდგინება
პერსონალია:  აბაშიძე ჰაიდარ (საზოგადო მოღვაწე, პუბლიცისტი, პედაგოგი); ანასაშვილი მარადი (ჟურნალისტი); ფუტკარაძე შუშანა (აჭარის ინტელიგენციის წარმომადგენელი); დიასამიძე თემურ (აჭარის ინტელიგენციის წარმომადგენელი); გოგიაშვილი გურამ (მწერალი, ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი (აჭარა).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  აჭარის საზოგადოება, წინაპრები, წიგნი, მოღვაწეობა.
1. ხუნდაძე, დალი
მარტორქები, იაგუარები და სხვანი : ცხოველთა სამყარო / დალი ხუნდაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 26 ოქტომბერი. - N200 (6831). - 12 გვ.[MFN: 112845]
UDC:  59:069.029(479.22-25)
ანოტაცია:  თბილისის ზოოპარკს შორეული სამხრეთ აფრიკიდან ჩამოყვანილი დედალ-მამალი მარტორქა შეემატა
პერსონალია:  თაქთაქიშვილი დავით (ზოოპარკის დირექტორის მოადგილე).
თემატიკა:  თბილისის ზოოპარკი.
საკვანძო სიტყვები:  სპეციალისტები, მეთვალყურეები.
1. "ივანიშვილმა ჩემზე საუკეთესო შთაბეჭდილება დატოვა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 1 გვ.[MFN: 112846]
UDC:  329(479.22) + 338.22(479.22)(092)
ანოტაცია:  ნონა გაფრინდაშვილის შეხვედრა ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილთან
პერსონალია:  გაფრინდაშვილი ნონა ("სახალხო კრების" აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარე); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ოპოზიცია. ქართველი ბიზნესმენები.
1. ზაზა ფირალიშვილი ბიძინა ივანიშვილის მრჩეველთა საბჭოს წევრი გახდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 1 გვ.[MFN: 112847]
UDC:  338.22(479.22)(092)
პერსონალია:  ფირალიშვილი ზაზა (ფილოსოფოსი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესმენები.
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოს წევრები.
1. მეწარმე საშემოსავლო გადასახადისაგან გათავისუფლდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 1 გვ.[MFN: 112848]
UDC:  338.22 + 336.22](479.22)
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილის განცხადება მთავრობის სხდომაზე
თემატიკა:  მეწარმეები. საგადასახადო სისტემა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კერძო სექტორი, ადამიანების დასაქმება, სხდომა.
1. ხარაბაძე, თეონა
სააკაშვილის გემი იძირება... : კომენტარები / თეონა ხარაბაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 2 გვ.[MFN: 112849]
ანოტაცია:  რუსი ექსპერტების კომენტარები საქართველოში განვითარებულ მოვლენებსა და პოლიტიკაში ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის ჩართვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოვოდვორსკაია ვალერია (რუსი ექსპერტი); ბარავოი კონსტანტინე (რუსი ექსპერტი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, ავტორიტარიზმი, ოპოზიცია, სამუშაო ადგილების შექმნა, გადასახადების გადახდა.
1. შსს-ის წინააღმდეგ სარჩელის განხილვა 22 ნოემბერს განახლდება / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 2 გვ.[MFN: 112850]