სეპარატისტებმა არძინბას წიგნი გამოსცეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 26 ოქტომბერი. - N200 (6831). - 11 გვ.[MFN: 112843 ]
UDC: 32(479.224)(092)
პერსონალია: არძინბა ვლადისლავ (აფხაზ სეპარატისტთა ყოფილი ლიდერი).
თემატიკა: აფხაზი პოლიტიკური მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: ინფორმაცია, ინტერვიუები, გამოსვლები .
ჭიღლაძე, ლია
ჰაიდარ აბაშიძე - ზნეობრივი გმირი საქართველოსი / ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 26 ოქტომბერი. - N200 (6831). - 11 გვ.[MFN: 112844 ]
UDC: 316(479.22)(092)
ანოტაცია: ბათუმში, სასტუმრო "რედისონის" საკონფერენციო დარბაზში ჟურნალისტ მარადი ანასაშვილის წიგნის "აჭარის ხევისბერის" წარდგინება
პერსონალია: აბაშიძე ჰაიდარ (საზოგადო მოღვაწე, პუბლიცისტი, პედაგოგი); ანასაშვილი მარადი (ჟურნალისტი); ფუტკარაძე შუშანა (აჭარის ინტელიგენციის წარმომადგენელი); დიასამიძე თემურ (აჭარის ინტელიგენციის წარმომადგენელი); გოგიაშვილი გურამ (მწერალი, ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება: ბათუმი (აჭარა ).
თემატიკა: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: აჭარის საზოგადოება, წინაპრები, წიგნი, მოღვაწეობა .
ხუნდაძე, დალი
მარტორქები, იაგუარები და სხვანი : ცხოველთა სამყარო / დალი ხუნდაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 26 ოქტომბერი. - N200 (6831). - 12 გვ.[MFN: 112845 ]
UDC: 59:069.029(479.22-25)
ანოტაცია: თბილისის ზოოპარკს შორეული სამხრეთ აფრიკიდან ჩამოყვანილი დედალ-მამალი მარტორქა შეემატა
პერსონალია: თაქთაქიშვილი დავით (ზოოპარკის დირექტორის მოადგილე).
თემატიკა: თბილისის ზოოპარკი .
საკვანძო სიტყვები: სპეციალისტები, მეთვალყურეები .
"ივანიშვილმა ჩემზე საუკეთესო შთაბეჭდილება დატოვა" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 1 გვ.[MFN: 112846 ]
UDC: 329(479.22) + 338.22(479.22)(092)
ანოტაცია: ნონა გაფრინდაშვილის შეხვედრა ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილთან
პერსონალია: გაფრინდაშვილი ნონა ("სახალხო კრების" აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარე); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
თემატიკა: ოპოზიცია. ქართველი ბიზნესმენები .
ზაზა ფირალიშვილი ბიძინა ივანიშვილის მრჩეველთა საბჭოს წევრი გახდა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 1 გვ.[MFN: 112847 ]
UDC: 338.22(479.22)(092)
პერსონალია: ფირალიშვილი ზაზა (ფილოსოფოსი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები: საბჭოს წევრები .
მეწარმე საშემოსავლო გადასახადისაგან გათავისუფლდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 1 გვ.[MFN: 112848 ]
UDC: 338.22 + 336.22](479.22)
ანოტაცია: მიხეილ სააკაშვილის განცხადება მთავრობის სხდომაზე
თემატიკა: მეწარმეები. საგადასახადო სისტემა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: კერძო სექტორი, ადამიანების დასაქმება, სხდომა .
ხარაბაძე, თეონა
სააკაშვილის გემი იძირება... : კომენტარები / თეონა ხარაბაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 2 გვ.[MFN: 112849 ]
ანოტაცია: რუსი ექსპერტების კომენტარები საქართველოში განვითარებულ მოვლენებსა და პოლიტიკაში ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის ჩართვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნოვოდვორსკაია ვალერია (რუსი ექსპერტი); ბარავოი კონსტანტინე (რუსი ექსპერტი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება, ავტორიტარიზმი, ოპოზიცია, სამუშაო ადგილების შექმნა, გადასახადების გადახდა .
შსს-ის წინააღმდეგ სარჩელის განხილვა 22 ნოემბერს განახლდება / ჯი-ეიჩ-ენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2011. - 27 ოქტომბერი. - N201 (6832). - 2 გვ.[MFN: 112850 ]