ნანახმა და მოსმენილმა მოლოდინს გადააჭარბა / ლაშა დადიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 9 გვ.[MFN: 113950]
ანოტაცია:  პოეტ გალაკტიონ ტაბიძის დაბადებიდან 120 წლისთავის აღნიშვნა ლონდონში
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი); მაკგარი ბერნარდ (გამომცემლობა "Critical Cultural and Communikations Press" ხელმძღვანელი); კარდველი რიჩარდ (ნოტინგემის უნივერსიტეტის პროფესორი); მერევორსი დომენიკ (პოეტი, დრამატურგი).
გეოგ.დასახელება:  ლონდონი (ინგლისი).
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატორები, პოეზია, ინგლისური თარგმანი, ლექსები.
1. ხვედელიძე, გიგა
მსოფლიოში - მესამე! / გიგა ხვედელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 10 გვ.[MFN: 113951]
ანოტაცია:  ქალთა მსოფლიოს გუნდური ჩემპიონატის შედეგები
პერსონალია:  ძაგნიძე ნანა (მოჭადრაკე); ხოტენაშვილი ბელა (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, საპრიზო ადგილები, ეროვნული ნაკრები.
1. შუშანა გახარია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 11 გვ.[MFN: 113952]
1. ნინო ცინცაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 11 გვ.[MFN: 113953]
1. იზო კვარაცხელია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 11 გვ.[MFN: 113954]
1. მხუთავი აირით ახალგაზრდა ცოლ-ქმარი მოიწამლა / ინტერპრესნიუსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 11 გვ.[MFN: 113955]
UDC:  615.9
თემატიკა:  ინტოქსიკაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, დაზარალებულები, გამათბობელი.
1. ირემაშვილი, ირმა
მოსკოვი, რომელსაც ცრემლების არ სჯერა / ირმა ირემაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 12 გვ.[MFN: 113956]
ანოტაცია:  მოსკოვის ცენტრში, სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტის ირინა არტემოვას დაკარგვასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  ტრეფიკინგის მსხვერპლნი, დახურული კლუბები, გამოძიება, სამართალდამცავები.
მოსკოვი, რომელსაც ცრემლების არ ჩჯერა / ირმა ირემაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 28 დეკემბერი. - N243 (6874). - 12 გვ.[MFN: 113957]
ანოტაცია:  მოსკოვის ცენტრში, სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტის ირინა არტემოვას დაკარგვასთან დაკავშირებთ
პერსონალია:  არტემოვა ირინა (სტუდენტი); იგნატოვი მიხეილ (მოსკოვის სისიხლის სამართლის სამძებროს თანამშრომელი).
საკვანძო სიტყვები:  დახურული კლუბები, ტრეფინკინგის მსხვერპლნი, გამოძიება, სამართალდამცავები.
1. მორიგი შეტევა "ქართუ ჯგუფზე" : ბიძინა ივანიშვილის პრესსამდივნოს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 29 დეკემბერი. - N244 (6875). - 1 გვ.[MFN: 113958]
ანოტაცია:  ბორითში სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრში ხარაგაულის გამგეობის წარმომადგენლების შეჭრა და ასოციაცია "ატუ-ს" ობიექტის დაკავება
1. დიალოგსა და ნდობის აღდგენაზე ორიენტირებული კონცეფცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2011. - 29 დეკემბერი. - N244 (6875). - 2 გვ.[MFN: 113959]
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი მოძრაობა "ქართული ოცნების" კონფლიქტების მოგვარების საკითხებზე მომუშავე თემატური ჯგუფის მიერ კონფლიქტების მოგვარების კონცეფციის შემუშავება
პერსონალია:  ზაქარეიშვილი პაატა ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი, კონფლიქტოლოგი); ვოლსკი გიორგი (ექსპერტი).
თემატიკა:  საზოგადოებრივი მოძრაობები საქართველოში. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  თემატური ჯგუფი, საზოგადოება, პოლიტიკური პარტიები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11391 | 11392 | 11393 | 11394 | 11395 | 11396 | 11397 | 11398 | 11399 | 11400 | 11401 |  შემდეგი »  ბოლო »»