ლარწაღებულნი / ბერდია ბედოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 7 გვ.[MFN: 115766]
ანოტაცია:  მაღალჩინოსანთა ქონებრივი დეკლარაციების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ქონებრივი დეკლარაციები.
საკვანძო სიტყვები:  მინისტრები, საბანკო ანგარიშები, ხელფასები, უძრავი ქონება.
1. საქართველომ ადგილობრივი წარმოების უპილოტო აპარატი გამოსცადა : რას წერენ ჩვენზე / BBC RUSSIAN.com // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 8 გვ.[MFN: 115767]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  დაზვერვითი თფითმფრინავი, ტექნოლოგია, პრეზენტაცია.
შავად დარჩება ყორანი... : ლოთი ქობალია კვლავ იმუქრება / ელისო ჯანაშია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 9 გვ.[MFN: 115768]
UDC:  355.216(479.22)
ანოტაცია:  ვახტანგ (ლოთი) ქობალიას აზრი სამეგრელოში შეიარაღებული ფორმირებების შექმნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ქობალია ვახტანგ (ლოთი) (საქართველოს ეროვნული გვარდიის ყოფილი სარდალი).
თემატიკა:  მოხალისეები.
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული დაჯგუფები, რეზერვის მომზადება, ძალოვანი სტრუქტურები.
კახეთის უკეთ წარმოჩენის ჟამი / ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 9 გვ.[MFN: 115769]
UDC:  338.48(479.22)(064)
ანოტაცია:  საგამოფენო ცენტრ "ექსპო-ჯორჯიას" მე-11 პავილიონში ტურისტული და საქმიანი ტურიზმის პირველი საერთაშორისო გამოფენის გახსნა
თემატიკა:  ტურიზმი. გამოფენები.
საკვანძო სიტყვები:  ტურისტული პოტენციალი, ტურისტული კომპანიები, ტურისტული პროდუქტები.
მთავარი პრიზი - ზარქუას / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 10 გვ.[MFN: 115770]
ანოტაცია:  მოჭადრაკე ვაჟთა ჩემპიონატში დავით ზარქუას გამარჯვება
პერსონალია:  ზარქუა დავით (მოჭადრაკე, საერთაშორისო ოსტატი); ყაშაშვილი ალექსანდრე (მოჭადრაკე); სულაშვილი მაოხაზ (მოჭადრაკე); შალამბერიძე კახა (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, რეიტინგი.
ბუქარესტიდან - მდიდრული ალაფით / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 10 გვ.[MFN: 115771]
ანოტაცია:  რუმინეთის დედაქალაქში გამართულ ჭაბუკებისა და ახალგაზრდების ევროპის პირველობაზე ქართველი სამბისტების მონაწილეობა და ასპარეზობა
პერსონალია:  ნიაზაშვილი ომარ (სამბისტი); მარგიანი უშანგი (სამბისტი); მამარდაშვილი ზაურ (სამბისტი); ლაგაზაური შმაგი (სამბისტი); ჩოხელი მიხეილ (სამბისტი); მერაბიშვილი გიორგი (სამბისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, შეჯიბრებები.
ფავორიტებსაც აჯობა / გივი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 10 გვ.[MFN: 115772]
ანოტაცია:  მოჭადრაკეთა დიდი საერთაშორისო ტურნირის დამთავრება
პერსონალია:  შანავა კონსტანტინე (მოჭადრაკე); სანიკიძე თორნიკე (მოჭადრაკე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11573 | 11574 | 11575 | 11576 | 11577 | 11578 | 11579 | 11580 | 11581 | 11582 | 11583 |  შემდეგი »  ბოლო »»