ლარწაღებულნი / ბერდია ბედოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 7 გვ.[MFN: 115766 ]
ანოტაცია: მაღალჩინოსანთა ქონებრივი დეკლარაციების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ქონებრივი დეკლარაციები .
საკვანძო სიტყვები: მინისტრები, საბანკო ანგარიშები, ხელფასები, უძრავი ქონება .
საქართველომ ადგილობრივი წარმოების უპილოტო აპარატი გამოსცადა : რას წერენ ჩვენზე / BBC RUSSIAN.com // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 8 გვ.[MFN: 115767 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: დაზვერვითი თფითმფრინავი, ტექნოლოგია, პრეზენტაცია .
შავად დარჩება ყორანი... : ლოთი ქობალია კვლავ იმუქრება / ელისო ჯანაშია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 9 გვ.[MFN: 115768 ]
UDC: 355.216(479.22)
ანოტაცია: ვახტანგ (ლოთი) ქობალიას აზრი სამეგრელოში შეიარაღებული ფორმირებების შექმნასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქობალია ვახტანგ (ლოთი) (საქართველოს ეროვნული გვარდიის ყოფილი სარდალი).
თემატიკა: მოხალისეები .
საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული დაჯგუფები, რეზერვის მომზადება, ძალოვანი სტრუქტურები .
კახეთის უკეთ წარმოჩენის ჟამი / ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 9 გვ.[MFN: 115769 ]
UDC: 338.48(479.22)(064)
ანოტაცია: საგამოფენო ცენტრ "ექსპო-ჯორჯიას" მე-11 პავილიონში ტურისტული და საქმიანი ტურიზმის პირველი საერთაშორისო გამოფენის გახსნა
თემატიკა: ტურიზმი. გამოფენები .
საკვანძო სიტყვები: ტურისტული პოტენციალი, ტურისტული კომპანიები, ტურისტული პროდუქტები .
დიდია, ლაშა
მთავარი პრიზი - ზარქუას / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 10 გვ.[MFN: 115770 ]
ანოტაცია: მოჭადრაკე ვაჟთა ჩემპიონატში დავით ზარქუას გამარჯვება
პერსონალია: ზარქუა დავით (მოჭადრაკე, საერთაშორისო ოსტატი); ყაშაშვილი ალექსანდრე (მოჭადრაკე); სულაშვილი მაოხაზ (მოჭადრაკე); შალამბერიძე კახა (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ჩემპიონატი, რეიტინგი .
ბუქარესტიდან - მდიდრული ალაფით / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 10 გვ.[MFN: 115771 ]
ანოტაცია: რუმინეთის დედაქალაქში გამართულ ჭაბუკებისა და ახალგაზრდების ევროპის პირველობაზე ქართველი სამბისტების მონაწილეობა და ასპარეზობა
პერსონალია: ნიაზაშვილი ომარ (სამბისტი); მარგიანი უშანგი (სამბისტი); მამარდაშვილი ზაურ (სამბისტი); ლაგაზაური შმაგი (სამბისტი); ჩოხელი მიხეილ (სამბისტი); მერაბიშვილი გიორგი (სამბისტი).
თემატიკა: სამბო .
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, შეჯიბრებები .
ფავორიტებსაც აჯობა / გივი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2012. - 12 აპრილი. - N69 (6946). - 10 გვ.[MFN: 115772 ]
ანოტაცია: მოჭადრაკეთა დიდი საერთაშორისო ტურნირის დამთავრება
პერსონალია: შანავა კონსტანტინე (მოჭადრაკე); სანიკიძე თორნიკე (მოჭადრაკე).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 11573 | 11574 | 11575 | 11576 | 11577 | 11578 | 11579 | 11580 | 11581 | 11582 | 11583 | შემდეგი » ბოლო »»