1. კუდრიაშოვი, კონსტანტინ
უსარგებლო გენიოსი? : მისი გამოგონებების შეფასება მხოლოდ ასეული წლების შემდეგ შეძლეს : სხვა გაზეთიდან / კონსტანტინ კუდრიაშოვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 2 მაისი. - N81 (6958). - 11 გვ.[MFN: 116051]
UDC:  7.071.1(450) + 001.894
პერსონალია:  ლეონარდო და ვინჩი (მხატვარი, გამომგონებელი); ტოლსტოი (ალექსანდრე).
თემატიკა:  იტალიელი მხატვრები. გამომგონებელები.
საკვანძო სიტყვები:  ტანკი, წყალქვეშა ნავი, თვითმფრინავი, ნახაზები.
1. რეზო მაკალათია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 2 მაისი. - N81 (6958). - 11 გვ.[MFN: 116052]
1. ირა მდივანი-ლაღიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 2 მაისი. - N81 (6958). - 11 გვ.[MFN: 116053]
1. ისმაილოვა, ტატიანა
როგორ დალაგდება გენები? : ჩვენი კარაბადინი / ტატიანა ისმაილოვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 2 მაისი. - N81 (6958). - 12 გვ.[MFN: 116054]
პერსონალია:  კოტალევსკაია იულია (ექსპერტი, ექიმი-გენეტიკოსი, მედიცინის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა:  მედიცინა. ჯანდაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  გენეტიკა, გენეტიკური ანომალიები, პათოლოგიური ცვლილებები, ბავშვის დაბადება.
1. "26 მაისს ვიწყებთ დამოუკიდებლობისთვის ახალ ბრძოლას" : "ქართული ოცნება" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 1 მაისი. - N80 (6957). - 2 გვ.[MFN: 116055]
ანოტაცია:  26-27 მაისს "ქართული ოცნების" მიერ აქციის დაგეგმვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფანჯიკიძე მაია (კოალიცია "ქართული ოცნების" პრესსპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კამპანია, ბრიფინგი, სადამკვირვებლო მისია, ევროკავშირი, ნატოში ინტეგრაცია.
1. ბედოიძე, ბერდია
თქვენ კი, მეგობრებო, სულ ერთია, სად როგორ დასხდებით, მუსიკოსები მაინც ვერ გახდებით! / ბერდია ბედოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 1 მაისი. - N80 (6957). - 2 გვ.[MFN: 116056]
ანოტაცია:  პარლამენტის ქუთაისში გადატანასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  მთავრობის წევრები, სხდომები, დამატებითი თანხები.
უმუშევართა კავშირი დასაქმებისათვის : საქართველოში მიმდინარეობს მშენებლობები, სადაც დასაქმებული არიან უცხო ქვეყნების მოქალაქეები / გია გაბრიჭიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 1 მაისი. - N80 (6957). - 3 გვ.[MFN: 116057]
UDC:  331.56(479.22)
ანოტაცია:  მუშევრობისა და დასაქმების საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  იოვაშვილი თამარ ("უმუშევართა კავშირი დასაქმებისათვის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  უმუშევართა რეგისტრაცია, საქველმოქმედო აქცია, დასაქმების საკითხები, პროფესიონალიზმი.
1. მაკა ასათიანსა და მისი ოჯახის წევრებს 900 ათასი ლარის გადახდა დაეკისრათ / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 1 მაისი. - N80 (6957). - 3 გვ.[MFN: 116058]
ანოტაცია:  მაკა ასათიანის მხრიდან ტელეკომპანია "მაესტროს" დაფინანსებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ასათიანი მაკა (დიზაინერი); გაბუნია დიმიტრი (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, სარჩელი, სასამართლო, ტელეკომპანია.
1. დაცვის პოლიციას კერძო სამართლის იურიდიული პირის დაფუძნება შეეძლება / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 1 მაისი. - N80 (6957). - 3 გვ.[MFN: 116059]
UDC:  351.746.3(479.22)
ანოტაცია:  კერძო დაცვით საქმიანობაზე კონტროლის განხორციელებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  დაცვის პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, ობიექტების დაცვა, ტექნიკური აღჭურვილობა, მესაკუთრის ქონება.
1. უშიკიშვილი, რუსიკო
შიში ადამიანთა თვალებში / რუსიკო უშიკიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 1 მაისი. - N80 (6957). - 4 გვ.[MFN: 116060]
UDC:  355.216(479.22)
ანოტაცია:  უკანონო შეიარაღებული ფორმირებები სამეგრელოში
პერსონალია:  მოცრაძე თამარ ("ახალგაზრდა ფსიქოლოგთა ასოციაციის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  მოხალისეები.
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული დაჯგუფება, პოლიტიკური პრობლემები, რეგიონი, ადგილობრივი მოსახლეობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11601 | 11602 | 11603 | 11604 | 11605 | 11606 | 11607 | 11608 | 11609 | 11610 | 11611 |  შემდეგი »  ბოლო »»