"ჩვენ დავბრუნდებით, ჩვენ დავბრუნდებით და ავისრულებთ ქართულ ოცნებას" / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 29 სექტემბერი. - N187 (7063). - 11 გვ.[MFN: 118420]
წმინდა მთავარმოწამე ბიძინა ჩოლოყაშვილი და წმინდს მოწამენი ქსნის ერისთავნი ელიზბარი და შალვა : სულიერება / გიული ლიპარტია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 29 სექტემბერი. - N187 (7063). - 12 გვ.[MFN: 118422]
ბიძინა ივანიშვილს არჩევნებში მიღწეული წარმატება მიულოცეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 2 გვ.[MFN: 118423]
ბიძინა ივანიშვილი: სწორი დიპლომატიით, შეიძლება რუსეთის დარწმუნება, რომ საქართველოს ნატოში შესვლა მისთვის საფრთხე არ არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 2 გვ.[MFN: 118425]
ხათუნა ლაგაზიძე: მიხეილ სააკაშვილი ყველა მეთოდით ცდილობს, რომ "ქართულ ოცნებას" საკონსტიტუციო უმრავლესობა არ მისცეს : ანალიზი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 3 გვ.[MFN: 118427]
ექსპერტთა აზრით, ხელისუფლებამ სრული კაპიტულაცია გამოაცხადა : არჩევნების კვალდაკვალ / მანანა ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 4 გვ.[MFN: 118428]
"იმას, რაც თბილისის ქუჩებში ვნახე, მსოფლიოს კაპიტალითაც კი ვერ იყიდი" / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 4 გვ.[MFN: 118429]