"ჩვენ დავბრუნდებით, ჩვენ დავბრუნდებით და ავისრულებთ ქართულ ოცნებას" / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 29 სექტემბერი. - N187 (7063). - 11 გვ.[MFN: 118420]
UDC:  78 + 78.071.2(479.22)
ანოტაცია:  ახალი სიმღერის შექმნა
პერსონალია:  სეფიაშვილი ჯემალ (კომპოზიტორი); კვალიაშვილი ეკა (მომღერალი); ჭოხონელიძე თამარ (მომღერალი); ნიჟარაძე აჩიკო (მომღერალი); კვაშალი ნუგზარ (მომღერალი).
თემატიკა:  მუსიკა. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
1. მიხეილ იაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 29 სექტემბერი. - N187 (7063). - 11 გვ.[MFN: 118421]
1. ლიპარტია, გიული
წმინდა მთავარმოწამე ბიძინა ჩოლოყაშვილი და წმინდს მოწამენი ქსნის ერისთავნი ელიზბარი და შალვა : სულიერება / გიული ლიპარტია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 29 სექტემბერი. - N187 (7063). - 12 გვ.[MFN: 118422]
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. წმინდანთა ხსენების დღე.
1. ბიძინა ივანიშვილს არჩევნებში მიღწეული წარმატება მიულოცეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 2 გვ.[MFN: 118423]
UDC:  324(479.22) + 327(479.22:73)
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (კოალიცია "ქართული ოცნების" ლიდერი); ნორლანდი რიჩარდ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში); შაფინი ჯინ (ამერიკელი სენატორი); რიში ჯეიმს (ამერიკელი სენატორი).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
1. "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა" ოპოზიციაში გადადის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 2 გვ.[MFN: 118424]
UDC:  342.511(479.22) + 324(479.22)
ანოტაცია:  პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის განცხადება
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნების შედეგები, ახალი მთავრობა, დემოკრატია.
1. ბიძინა ივანიშვილი: სწორი დიპლომატიით, შეიძლება რუსეთის დარწმუნება, რომ საქართველოს ნატოში შესვლა მისთვის საფრთხე არ არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 2 გვ.[MFN: 118425]
UDC:  324 + 329](479.22)
ანოტაცია:  ბიძინა ივანიშვილის მიერ პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (კოალიცია "ქართული ოცნების" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მინისტრთა კაბინეტი, მთავრობის ფორმირება, ინტეგრაცია, ხელისუფლება.
1. ბერძენიშვილი, ლევან
"სააკაშვილი მოქნილი კაცია და ჩვენთან თანამშრომლობას შეეცდება" : ინტერვიუ / ლევან ბერძენიშვილი ; ესაუბრა მანანა ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 3 გვ.[MFN: 118426]
ანოტაცია:  საუბარია საპარლამენტო არჩევნების შედეგებზე
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ლევან ("რესპუბლიკური პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ნაციონალური მოძრაობა, დეპუტატობის კანდიდატები, არჩევნები, ხელისუფლება.
1. ხათუნა ლაგაზიძე: მიხეილ სააკაშვილი ყველა მეთოდით ცდილობს, რომ "ქართულ ოცნებას" საკონსტიტუციო უმრავლესობა არ მისცეს : ანალიზი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 3 გვ.[MFN: 118427]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნების შედეგებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლაგაზიძე ხათუნა (ექსპერტი პოლიტიკის საკითხებში).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  აღმასრულებელი ხელისუფლება, არჩევნები, მაჟორიტარი კანდიდატები, პოლიტიკური სუბიექტები.
1. ნოზაძე, მანანა
ექსპერტთა აზრით, ხელისუფლებამ სრული კაპიტულაცია გამოაცხადა : არჩევნების კვალდაკვალ / მანანა ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 4 გვ.[MFN: 118428]
ანოტაცია:  ექსპერტები ეგზიტპოლების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (ექსპერტი); საყვარელიძე რამაზ (ექსპერტი, პოლიტოლოგი); ცისკარიშვილი სოსო (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  კოალიციის უპირატესობა, საკონსტიტუციო უმრავლესობა, ნაცმოძრაობა, ამომრჩეველთა რაოდენობა.
1. "იმას, რაც თბილისის ქუჩებში ვნახე, მსოფლიოს კაპიტალითაც კი ვერ იყიდი" / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2012. - 3 ოქტომბერი. - N189 (7065). - 4 გვ.[MFN: 118429]
ანოტაცია:  ადამ მიხნიკის განცხადება საქართველოში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მიხნიკი ადამ (პოლონელი უფლებადამცველი, გაზეთ "ვიბორჩას" რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, საგარეო პოლიტიკური კურსი, პარტნიორული ურთიერთობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11838 | 11839 | 11840 | 11841 | 11842 | 11843 | 11844 | 11845 | 11846 | 11847 | 11848 |  შემდეგი »  ბოლო »»