ჯანრი კაშია მკითხველთან და მკითხველის გარეშე : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 7 გვ.[MFN: 120417]
UDC:  821.353.1(092) + 930(479.22)(092) + 316(479.22)
ანოტაცია:  ჯანრი კაშიას ღვაწლი საზოგადოებრივ საქმიანობაში
პერსონალია:  კაშია ჯანრი (მწერალი, ისტორიკოსი, ფილოლოგი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები. ქართველი ისტორიკოსები. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურა, ისტორიული ღირებულებები, ტელეჟურნალისტიკა, თანამედროვეობა.
1. სააკაშვილის პარტიის მთავარ იმედს დაკითხვისთვის ამზადებენ : თბილისის მერზე გიორგი უგულავაზე აქვთ ეჭვი დიდ საფინანსო დარღვევებში მონაწილეობასთან დაკავშირებით : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ИЗВЕСТИЯ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 8 გვ.[MFN: 120418]
UDC:  34 + 325(479.22-25)
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა:  თბილისის მერი. სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ნაცმოძრაობა, თბილისის ბიუჯეტი, თანხების გაფლანგვა, არჩევნები, პარტიის აქტივისტები.
საჭიდაო ოჯახი გაიბზარა / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 10 გვ.[MFN: 120419]
ანოტაცია:  მოჭიდავეთა ეროვნული, ახალგაზრდული და ჭაბუკთა ნაკრების გუნდების მწვრთნელების თანამდებობიდან გათავისუფლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კურტანიძე ლუკა (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი, ორგზის მსოფლიოს და ხუთგზის ევროპის ჩემპიონი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მწვრთნელების საკითხი, მოჭიდავეები, კონფლიქტი.
პირველ ათეულში მხოლოდ ძაგნიძეა / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 10 გვ.[MFN: 120420]
ანოტაცია:  სუპერტურნირის შედეგები ჭადრაკში
პერსონალია:  ძაგნიძე ნანა (მოჭადრაკე); ჯობავა ბაადურ (მოჭადრაკე); ხოტენაშვილი ბელა (მოჭადრაკე); ჯავახიშვილი ლელა (მოჭადრაკე); მელია სალომე (მოჭადრაკე); გურამიშვილი სოფიკო (მოჭადრაკე).
1. გიორგაძე, მანუჩარ
ნინო სალუქვაძე იუბილარია / მანუჩარ გიორგაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 10 გვ.[MFN: 120421]
UDC:  796.071.2(479.22)
პერსონალია:  სალუქვაძე ნინო (ტყვიის მსროლელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, სპორტული მიღწევები.
"ლელოს" რჩეულიც ოლიმპიური ჩემპიონია / გივი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 10 გვ.[MFN: 120422]
ანოტაცია:  სპორტული გაზეთის "ლელოს" მიერ წლის საუკეთესო სპორტსმენების გამოვლენა
პერსონალია:  გორგოძე მამუკა (მორაგბე); შავდათუაშვილი ლაშა (ძიუდოისტი); ზოიძე რამაზ (მოჭიდავე); აკოფოვი გარუნ (სპორტული ჟურნალისტი); გიგუაშვილი გიგა (ძიუდოისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მედალოსნები, ჩემპიონები.
წილი ნაყარია / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 10 გვ.[MFN: 120423]
ანოტაცია:  შვეიცარიის ქალაქ ნიონში უეფას შტაბ-ბინაში 21-წლამელ ფეხბურთელთა ევროპის 2015 წლის ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირის წილისყრის გამართვა
პერსონალია:  ჩხეიძე ნიკა (ფეხბურთის ფედერაციის ტექნიკური დირექტორი); ჩივაძე ალექსანდრე (მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება:  ნიონი (შვეიცარია).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ახალგაზრდა ფეხბურთელები, გუნდები.
1. თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია; თბილისის ზ. ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრი
ნოდარ ანდღულაძე : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 11 გვ.[MFN: 120424]
ანოტაცია:  ნოდარ ანდღულაძის გარდაცვალების გამო. (1927-2013)
პერსონალია:  ანდღულაძე ნოდარ (საოპერო მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ვოკალური ხელოვნება, ქართული ოპერა.
1. ნოდარ ანდღულაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 11 გვ.[MFN: 120425]
პერსონალია:  ანდღულაძე ნოდარ.
1. იოსებ ხარატიშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 თებერვალი. - N20 (7147). - 11 გვ.[MFN: 120426]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12038 | 12039 | 12040 | 12041 | 12042 | 12043 | 12044 | 12045 | 12046 | 12047 | 12048 |  შემდეგი »  ბოლო »»