ნიკო ნიკოლაძის პრემიის ახალი ლაურეატები / სპარტაკ ქობულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 9 გვ.[MFN: 121321]
ანოტაცია:  ქართული ჟურნალისტიკის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის ახალ ლაურეატთა შემადგენლობის დასახელება
პერსონალია:  გეგია ჰამლეტ (საქართველოს ჟურნალისტთა შემოქმედებითი კავშირის თავმჯდომარე); ნიკოლაძე ნიკო (პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე); ტაბიძე ნოდარ (პროფესორი, ჟურნალისტიკის ერთ-ერთი ფუძემდებელი); ინაშვილი ირმა (ჟურნალისტი); ელიაშვილი ლუბა (ჟურნალისტი); ჟიჟილაშვილი ნინო (ჟურნალისტი); აქუბარდია დავით (ჟურნალისტი); ბერაძე მერაბ (ჟურნალისტი); ასლანიშვილი ალეკო (ჟურნალისტი); ჯაფარიძე ივანე (ჟურნალისტი); რუსია რუსლან (გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" მთავარი რედაქტორი); ნადარეიშვილი ლაშა (გაზეთ "ასავალ-დასავალის" მთავარი რედაქტორი); ლასხიშვილი ტატო (ჟურნალისტი); ტუღუში ლაშა (გაზეთ "რეზონანსის" მთავარი რედაქტორი); თოდუა ირაკლი (ჟურნალისტი); დუმბაძე ნუცა (ჟურნალისტი); ბაბუხადია ანზორ (გაზეთ "თანადგომის" დამფუძნებელი, ეკონომიკური ექსპერტი და პუბლიცისტი); კერესელიძე მთვარისა (პოეტი); ჭყონია გიორგი (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალისტიკა, პროფესიონალები, ბეჭდვითი მედია.
1. კიწმარიშვილი, ბელა
"ყველა გზა უფლისა წყალობაა და ჭეშმარიტება" : საგვარეულო / ბელა კიწმარიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 9 გვ.[MFN: 121322]
ანოტაცია:  "კიწმარიშვილთა" გვარის დაფუძნება
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); კიწმარიშვილი გელა ("კიწმარიშვილთა საგვარეულო კავშირის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  გვარის გამგეობა, სიწმინდეები დაცვა, ეკლესიის აღდგენა-რესტავრაცია, საქმიანი ურთიერთობები.
1. საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ს.ს.ი.პ - ბუნებრივი რესურსების სააგენტოს განცხადება : სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით ელექტრონული აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 10-17 გვ.[MFN: 121323]
შვიდეულის ევროპული ნადავლი / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 18 გვ.[MFN: 121324]
ანოტაცია:  თბილისის სპორტის სასახლეში თავისუფალ და ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში ევროპის ჩემპიონატის გამართვა
პერსონალია:  ედიშერაშვილი გიორგი (მოჭიდავე); მარსაგიშვილი დავით (მოჭიდავე); ცხადაია მანუჩარ (მოჭიდავე); ლაშხი რევაზ (მოჭიდავე); დათუნაშვილი ზურაბ (მოჭიდავე); ფერსელიძე გურამ (მოჭიდავე); დარჩია ბეგი (მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, ქართველი ფალავნები.
"ჯიქებმა" "ლელოს" ლიდერობა დააკარგვინა / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 18 გვ.[MFN: 121325]
ანოტაცია:  საქართველოს მორაგბეთა ეროვნული ჩემპიონატის გამართვა
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, სატურნირო მდგომარეობა.
შეხვედრა "კეთილი განზრახვის ავანტიურისტთან" : შაბათ-კვირის ჩანაწერები / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 19 გვ.[MFN: 121326]
ანოტაცია:  პოეტ მიხეილ ქვლივიძის "100 ლექსის" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ქვლივიძე მიხეილ (პოეტი); ჩარკვიანი ჯანსუღ (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. პოეზია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ლიტერატურა, ლექსები, გამომცემლობა.
1. მერაბ ღოღობერიძემ სოციალური სამსახურის უფროსს კარები აუჭედა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 19 გვ.[MFN: 121327]
ანოტაცია:  1 წლის გოგიტა აბაშიძის მძიმე მდგომარეობის გამო
პერსონალია:  ღოღობერიძე მერაბ (არასამთავრობო ორგანიზაცია "კორუფციასთან ბრძოლის საინფორმაციო ცენტრის" ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, პროტესტი, სოციალური სააგენტო, ტრაგედია.
1. სოფელ კართუბანში აქცია გამართეს : პროტესტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 19 გვ.[MFN: 121328]
ანოტაცია:  კომპენსაციის თანხის არათანაბარ გადანაწილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლომიძე დავით (ლაგოდეხის საკრებულოს და კომისიის წევრი).
გეოგ.დასახელება:  კართუბანი (ლაგოდეხი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, სტიქიით დაზარალებულები, პრეტენზიები, კომპენსაცია, დამატებითი სია.
1. ელგუჯა ღონღაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 19 გვ.[MFN: 121329]
1. ლუბა ბულია-გოგია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 მარტი. - N55 (7182). - 19 გვ.[MFN: 121330]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12128 | 12129 | 12130 | 12131 | 12132 | 12133 | 12134 | 12135 | 12136 | 12137 | 12138 |  შემდეგი »  ბოლო »»