1. ქართველიშვილი, ქეთევან
საჭირბოროტო, დროული... / ქეთევან ქართველიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 9 გვ.[MFN: 121375]
ანოტაცია:  მოზარდთა თეატრში გახორციელებული სპექტაკლი "გურუ მასწავლებელი"
პერსონალია:  ჭყონია გია (მსახიობი); შარიქაძე ეკატერინე (მსახიობი); ანთელავა შალვა (მსახიობი); შუშიაშვილი ნინო (მსახიობი); გეგია მერაბ (ხელოვნებათმცოდნეობის მეცნიერებათა დოქტორი, კოტე მარჯანიშვილის პრემიის ლაურეატი).
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლი, მაყურებელი, ახალგაზრდები.
აი, ორიგინალური აღნიშვნა... : 27 მარტი - თეატრის საერთაშორისო დღე / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 9 გვ.[MFN: 121376]
ანოტაცია:  ხელოვნების სასახლის, ეგრეთ წოდებულ "უკვდავთა თაღში" სახელოვანი მსახიობის ოთარ მეღვინეთუხუცესის ხელის მტევნების ანაბეჭდების გახსნა
პერსონალია:  მეღვინეთუხუცესი ოთარ (მსახიობი); კალანდია გიორგი (ხელოვნების სასახლის დირექტორი); ოდიშარია გურამ (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნების წარმომადგენლები, სიურპრიზი.
არ დაიდარდო დედაო... : აგვისტოს ომის ექო / ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 9 გვ.[MFN: 121377]
ანოტაცია:  ჟურნალისტ მარადი ანასაშვილის წიგნის "არ დაიდარდო, დედაო" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გზირიშვილი ვახტანგ (ჯარისკაცი); ანასაშვილი მარადი (ჟურნალისტი); გოგიაშვილი გურამ (წიგნის "არ დაიდარდო დედაო..." რედაქტორი და ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სამშობლოს დაცვა, თანამებრძოლები, ისტორიული უსამართლობა.
1. 2014 წლის მსოფლიოს ჩემპიონატის შესარჩევი ციკლი : ფავორიტები ბრაზილიას უახლოვდებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121378]
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, სატურნირო ცხრილი, გუნდები.
ალპებში მოთვინიერებული აპენინელები / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121379]
ანოტაცია:  ალპებში 18 წლის მორაგბეთა ევროპის ჩემპიონატის მიმდინაროება
პერსონალია:  სვანიძე ირაკლი (მორაგბე); ილურიძე სანდრო (მორაგბე); კაკაბაძე ბექა (მორაგბე).
შვიდეული ხერსონში იასპარეზებს / გივი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121380]
ანოტაცია:  ევროპის ჩემპიონატისთვის მზადება
პერსონალია:  ნანავა დავით (მოკრივე); ჭუბაბრია ავთანდილ (მოკრივე); გოგატიშვილი გიორგი (მოკრივე); ჭინჭარაული ირაკლი (მოკრივე); თავაძე რომან (მოკრივე); გიორგაძე გიორგი (მოკრივე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, საწვრთნელი შეკრება.
ოქროს მედლები ქართული ფინალებით / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121381]
ანოტაცია:  ქალაქ პონიცში სუმოისტთა ევროპის ჩემპიონატის გამართვა და ქართველი სპორტსმენების ასპარეზობა
პერსონალია:  ცერცვაძე ავთანდილ (სუმოისტი); ბერიანიძე ლევან (სუმოისტი); რუხაძე თენგიზ (საქართველოს სუმოს კავშირის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება:  პონიცი (გერმანია).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, შეჯიბრება.
1. ალექსანდრე სუმბათაშვილი-იუჟინი (1857-1927) : სად საიყვან სადაურსა... / მოამზადა თამაზ ებანოიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 11 გვ.[MFN: 121382]
UDC:  792.071(470)
ანოტაცია:  ალექსანდრე სუმბათაშვილი-იუჟინის შესახებ. სურათზე: ალექსანდოე სუმბათაშვილი-იუჟინი
პერსონალია:  სუმბათაშვილი-იუჟინი ალექსანდრე (რუსი დრამატურგი, მსახიობი, თეატრალური მოღვაწე); სუმბათაშვილი-იუჟინი ალექსანდრე (რუსეთი).
საკვანძო სიტყვები:  პიესები, სპექტაკლები, პეტერბურგის თეატრები.
1. ნათელა საღირაშვილი : მოსაგონარი / გიორგი აბაშიძე ; ნინო მამარდაშვილი, მანანა ბარათაშვილი, ნანა ზღულაძე და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 11 გვ.[MFN: 121383]
UDC:  82.0(479.22)
ანოტაცია:  ნათელა საღირაშვილის გარდაცვალების გამო. (1930-2013)
პერსონალია:  საღირაშვილი ნათელა (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, დამსახურებული პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურა, სამეცნიერო საქმიანობა.
1. ე.წ. სამხრეთ ოსეთში რუსი სამხედროები ტაქტიკურ სწავლებას გადიან / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 11 გვ.[MFN: 121384]
თემატიკა:  სამხედრო წვრთნები. რუსეთის ჯარი.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, სამხედრო ტექნიკა, საბრძოლო სროლები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12134 | 12135 | 12136 | 12137 | 12138 | 12139 | 12140 | 12141 | 12142 | 12143 | 12144 |  შემდეგი »  ბოლო »»