საჭირბოროტო, დროული... / ქეთევან ქართველიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 9 გვ.[MFN: 121375 ]
ანოტაცია: მოზარდთა თეატრში გახორციელებული სპექტაკლი "გურუ მასწავლებელი"
პერსონალია: ჭყონია გია (მსახიობი); შარიქაძე ეკატერინე (მსახიობი); ანთელავა შალვა (მსახიობი); შუშიაშვილი ნინო (მსახიობი); გეგია მერაბ (ხელოვნებათმცოდნეობის მეცნიერებათა დოქტორი, კოტე მარჯანიშვილის პრემიის ლაურეატი).
საკვანძო სიტყვები: სპექტაკლი, მაყურებელი, ახალგაზრდები .
აი, ორიგინალური აღნიშვნა... : 27 მარტი - თეატრის საერთაშორისო დღე / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 9 გვ.[MFN: 121376 ]
ანოტაცია: ხელოვნების სასახლის, ეგრეთ წოდებულ "უკვდავთა თაღში" სახელოვანი მსახიობის ოთარ მეღვინეთუხუცესის ხელის მტევნების ანაბეჭდების გახსნა
პერსონალია: მეღვინეთუხუცესი ოთარ (მსახიობი); კალანდია გიორგი (ხელოვნების სასახლის დირექტორი); ოდიშარია გურამ (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების წარმომადგენლები, სიურპრიზი .
არ დაიდარდო დედაო... : აგვისტოს ომის ექო / ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 9 გვ.[MFN: 121377 ]
ანოტაცია: ჟურნალისტ მარადი ანასაშვილის წიგნის "არ დაიდარდო, დედაო" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გზირიშვილი ვახტანგ (ჯარისკაცი); ანასაშვილი მარადი (ჟურნალისტი); გოგიაშვილი გურამ (წიგნის "არ დაიდარდო დედაო..." რედაქტორი და ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები: სამშობლოს დაცვა, თანამებრძოლები, ისტორიული უსამართლობა .
2014 წლის მსოფლიოს ჩემპიონატის შესარჩევი ციკლი : ფავორიტები ბრაზილიას უახლოვდებიან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121378 ]
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, სატურნირო ცხრილი, გუნდები .
ალპებში მოთვინიერებული აპენინელები / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121379 ]
ანოტაცია: ალპებში 18 წლის მორაგბეთა ევროპის ჩემპიონატის მიმდინაროება
პერსონალია: სვანიძე ირაკლი (მორაგბე); ილურიძე სანდრო (მორაგბე); კაკაბაძე ბექა (მორაგბე).
შვიდეული ხერსონში იასპარეზებს / გივი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121380 ]
ანოტაცია: ევროპის ჩემპიონატისთვის მზადება
პერსონალია: ნანავა დავით (მოკრივე); ჭუბაბრია ავთანდილ (მოკრივე); გოგატიშვილი გიორგი (მოკრივე); ჭინჭარაული ირაკლი (მოკრივე); თავაძე რომან (მოკრივე); გიორგაძე გიორგი (მოკრივე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, საწვრთნელი შეკრება .
ოქროს მედლები ქართული ფინალებით / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 10 გვ.[MFN: 121381 ]
ანოტაცია: ქალაქ პონიცში სუმოისტთა ევროპის ჩემპიონატის გამართვა და ქართველი სპორტსმენების ასპარეზობა
პერსონალია: ცერცვაძე ავთანდილ (სუმოისტი); ბერიანიძე ლევან (სუმოისტი); რუხაძე თენგიზ (საქართველოს სუმოს კავშირის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება: პონიცი (გერმანია ).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, შეჯიბრება .
ალექსანდრე სუმბათაშვილი-იუჟინი (1857-1927) : სად საიყვან სადაურსა... / მოამზადა თამაზ ებანოიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 11 გვ.[MFN: 121382 ]
UDC: 792.071(470)
ანოტაცია: ალექსანდრე სუმბათაშვილი-იუჟინის შესახებ. სურათზე: ალექსანდოე სუმბათაშვილი-იუჟინი
პერსონალია: სუმბათაშვილი-იუჟინი ალექსანდრე (რუსი დრამატურგი, მსახიობი, თეატრალური მოღვაწე); სუმბათაშვილი-იუჟინი ალექსანდრე (რუსეთი).
თემატიკა: რუსი მსახიობები .
საკვანძო სიტყვები: პიესები, სპექტაკლები, პეტერბურგის თეატრები .
ნათელა საღირაშვილი : მოსაგონარი / გიორგი აბაშიძე ; ნინო მამარდაშვილი, მანანა ბარათაშვილი, ნანა ზღულაძე და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 11 გვ.[MFN: 121383 ]
UDC: 82.0(479.22)
ანოტაცია: ნათელა საღირაშვილის გარდაცვალების გამო. (1930-2013)
პერსონალია: საღირაშვილი ნათელა (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, დამსახურებული პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები: ლიტერატურა, სამეცნიერო საქმიანობა .
ე.წ. სამხრეთ ოსეთში რუსი სამხედროები ტაქტიკურ სწავლებას გადიან / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 28 მარტი. - N57 (7184). - 11 გვ.[MFN: 121384 ]
თემატიკა: სამხედრო წვრთნები. რუსეთის ჯარი .
საკვანძო სიტყვები: ინფორმაცია, სამხედრო ტექნიკა, საბრძოლო სროლები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 12134 | 12135 | 12136 | 12137 | 12138 | 12139 | 12140 | 12141 | 12142 | 12143 | 12144 | შემდეგი » ბოლო »»