1. ოქონელი (კურტანიძე), დავით
სამშობლოდან შორს: დედას; მამას : [ლექსები] / დავით ოქონელი (კურტანიძე) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N96 (7223). - 7 გვ.[MFN: 122285]
ანოტაცია:  ქვეყნდება აშშ-ში მცხოვრები ქართველი მეცნიერის, ისტორიკოსის დავით ოქონელის (კურტანიძე) ორი ლექსი
პერსონალია:  ოქონელი (კურტანიძე) დავით (აშშ).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები. ქართული პოეზია.
საკვანძო სიტყვები:  ემიგრაცია, ნოსტალგია.
1. 26 მაისისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები თბილისსა და 26 ქალაქში გაიმართება / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N96 (7223). - 7 გვ.[MFN: 122286]
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტები, თავდაცვის სამინისტროს ტექნიკა, აღჭურვილობა.
1. მოსკოვი და თბილისი ურთიერთობებს აწესრიგებენ : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N96 (7223). - 8 გვ.[MFN: 122287]
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები:  ევროპული კურსი, პრიორიტეტული საკითხები, ეკონომიკური კავშირები.
1. საქართველომ რუსეთს სოჭში ოლიმპიადის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის დახმარება შესთავაზა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ИЗВЕСТИЯ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N96 (7223). - 8 გვ.[MFN: 122288]
UDC:  32 + 796
თემატიკა:  პოლიტიკა. სპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ოლიმპიური კომიტეტი, ოლიმპიური თამაშები.
წლები, რომლებიც მუდამ შენთან არის : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. N93-95 (გაგრძელება იქნება) / ნაპოლეონ ქარქაშაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N96 (7223). - 9 გვ.[MFN: 122289]
ანოტაცია:  იბეჭდება რამდენიმე ამონარიდი ნაპოლეონ ქარქაშაძის მოგონებათა წიგნიდან
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ტერიტორია, ქართველი და აფხაზი მეცნიერები, რუსეთი.
დაშნა ქუთაისელებისაა / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N96 (7223). - 10 გვ.[MFN: 122290]