აღვირახსნილი ჯალათები : "ყოფილ ხელისუფლებასთან სწორედ გიორგი ტუღუში თანამშრომლობდა" / მარიამ ლოლაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N98 (7225). - 4,6 გვ.[MFN: 122333 ]
ანოტაცია: ყოფილი პოლიტპატიმრები სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში შექმნილი ვითარების შესახებ
პერსონალია: იმნაძე ნათია (სახალხო დამცველის აპარატის მონიტორინგის სამსახურის ხელმძღვანელი); ნანუაშვილი უჩა (სახალხო დამცველი); ჭაკუა დავით (ციხის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); სუბარი სოზარ (ყოფილი სახალხო დამცველი); გოგიჩაიშვილი ლევან (ყოფილი პოლიტპატიმარი); მაისაია ვახტანგ (ყოფილი პოლიტპატიმარი).
თემატიკა: პენიტენციალური სისტემა საქართველოში. სახალხო დამცველი .
საკვანძო სიტყვები: მონიტორინგის ჯგუფი, ციხის ადმინისტრაცია, წერილები, პატიმართა ცემა .
სტურუა, გულნარა
რომელი ერთი ვიდარდოთ... / გულნარა სტურუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N98 (7225). - 5 გვ.[MFN: 122334 ]
ანოტაცია: ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები: ყოფილი თანამდებობის პირები, ბრალდებები, სამართლიანობის აღდგენა, საზოგადოება, სექსუალური უმცირესობები .
ქართველი მწარმოებლები არ ჩქარობენ / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N98 (7225). - 5 გვ.[MFN: 122335 ]
UDC: 663.2 + 663.6](479.22)
ანოტაცია: რუსულ ბაზარზე ქართული ღვინისა და მინერალური წყლების სახელმწიფო რეგისტრაციის გავლასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ონიშჩენკო გენადი (რუსეთის მთავარი სანიტარი).
თემატიკა: ქართული ღვინოები. საქართველოს მინერალური წყლები .
საკვანძო სიტყვები: ღვინის სახოება, აქციზური მარკები, რეგისტრაცია .
არის კიდევ ერთი საქველმოქმედო! / თამაზ ებანოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N98 (7225). - 6 გვ.[MFN: 122336 ]
UDC: 061.27 + 784.1(479.22)(092)
ანოტაცია: ვანო სარაჯიშვილის სახელობის ფონდის შექმნასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გუგუშვილი თეიმურაზ (ტენორი, პროფესორი); უსეინაშვილი ლელა (კონცერტ-მაისტერი); მარგალიტაშვილი ელენე (საოპერო მომღერალი); ხერხეულიძე ანანო (საოპერო მომღერალი); აბესაძე გიგა (საოპერო მომღერალი).
თემატიკა: საქველმოქმედო ფონდები. საოპერო მომღერლები .
საკვანძო სიტყვები: ვოკალური კულტურის პროპაგანდა, კლასიკური მუსიკა, კონცერტი .
ბილიხოძე, ზაზა
აქაოდა ჩიორას ბიძაშვილი ხარო, ანის პოსტზე ყოფნის ვადა ერთი წლით გაუხანგრძლივეს / ზაზა ბილიხოძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N98 (7225). - 6 გვ.[MFN: 122337 ]
ანოტაცია: კომპანია "ყაზტრანსგაზის" საქმიანობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: თაქთაქიშვილი ჩიორა (პარლამენტის წევრი); თაქთაქიშვილი ანი (კომპანია "ყაზტრანსგაზი-თბილისის" მმართველი).
ორგანიზაცია: "ყაზტრანსგაზი" .
საკვანძო სიტყვები: ყაზახი ინვესტორები, ფინანსური ვალდებულებები, გაზის გადასახადი, დავალიანება .
ნოზაძე, მანანა
თეოკრატია თუ დასავლეთისთვის თვალის ახვევა? / მანანა ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N98 (7225). - 7 გვ.[MFN: 122338 ]
ანოტაცია: პოლიტოლოგების აზრი საქართველოში თეოკრატიის საფრთხეზე
პერსონალია: ციცნაძე სოსო (პოლიტოლოგი); ხანგოშვილი მექა (საქართველოში ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენელი); ძაბირაძე ვახტანგ (პოლიტოლოგი); აბაშიძე ლევან (თეოლოგი).
საკვანძო სიტყვები: ქართული მენტალიტეტი, არასამთავრობოები, აქცია, სექსუალური უმცირესობები, სამღვდელოება, საზოგადოება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 12229 | 12230 | 12231 | 12232 | 12233 | 12234 | 12235 | 12236 | 12237 | 12238 | 12239 | შემდეგი » ბოლო »»