როგორ ეცვლებათ ფერი და ორიენტაცია ნაციონალებს : სააკაშვილის ქამელეონები და უგულავას ორიენტაცია / თეონა თოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 2,11 გვ.[MFN: 123373]
ანოტაცია:  ყოფილი ხელისუფლებისა და თბილისის მეტროპოლიტენის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრების მიერ განხორციელებულ ქმედებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნასარიძე გიგა (საზოგადოებრივი მაუწყებლის ე.წ. ბორდის ყოფილი წევრი); ასანიძე გიორგი (პარლამენტის ყოფილი წევრი); თარხნიშვილი ლევან (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე); სეფერთელაძე კოკა (განათლების ყოფილი მინისტრის მოადგილე); ოჩიაური ხათუნა (პარლამენტის ყოფილი წევრი); როინიშვილი გია (პარლამენტის ყოფილი წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  სამეთვალყურეო საბჭო, გენდერული დამკვირვებლები, ნაციონალები, თანამდებობები.
ხმა ამოიღეთ, სამშობლო ხელიდან გვეცლება ამ აქოთებული კოჰაბიტაციის გამო! / დავით მხეიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 3 გვ.[MFN: 123374]
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  ანტიეროვნული ქმედებები, პოლიტიკური პარტიები, რეიტინგი, ნაცმოძრაობა, კოალიცია, არჩევნები.
1. შსს-მ ერთი კილოგრამი "ჰეროინი" ამოიღო / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 4 გვ.[MFN: 123375]
საკვანძო სიტყვები:  სამართალდამცველები, ნარკოტიკის უკანონო შეძენა, სარფის გამშვები პუნქტი.
1. "სადახლოზე" არადეკლარირებული ოქრო აღმოაჩინეს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 4 გვ.[MFN: 123376]
თემატიკა:  კონტრაბანდა.
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო დეპარტამენტი, ხელბარგის დათვალიერება, ნაკეთობები.
1. ბენიძე, ევგენი
ახალაიასა და სხვათა საქმეზე სასამართლოა მართალი თუ პროკურატურა, ამ ეტაპზე საუბარი ნაადრევია : ინტერვიუ / ევგენი ბენიძე ; ესაუბრა "ინტერპრესნიუსი", კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 4 გვ.[MFN: 123377]
UDC:  347.9 + 34
ანოტაცია:  საუბარია თავდაცვის ექსმინისტრ ბაჩანა ახალაიასა და თავდაცვის სამინისტროს სხვა მაღალჩინოსნების მიმართ გამოტანილ გამამართლებელ გადაწყვეტილებაზე
პერსონალია:  ბენიძე ევგენი (სამართლის დოქტორი, პროფესორი).
თემატიკა:  სამართალი. სასამართლოები.
საკვანძო სიტყვები:  განაჩენი, მტკიცებულებათა შეფასება, მაღალჩინოსნები, ბრალეულობა.
1. სტურუა, გულნარა
ცეცხლი უნდა ენთოს, ან უკვამლოდ დაინაცროს!... / გულნარა სტურუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 5 გვ.[MFN: 123378]
ანოტაცია:  არჩევნების შემდგომ განვითარებული მოვლენების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, ახალი მთავრობა, ოპოზიცია, საზოგადეობა, სასამართლო პროცესები.
1. კობალაძე, თინათინ
"სინათლეს ვაღვიძებდი და სიბნელე გამიღვიძებია"... : მაშინ საქართველოს გადარჩენა ვიწამეთ... : კვირაძალს საკითხავი / თინათინ კობალაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 6 გვ.[MFN: 123379]
ანოტაცია:  აკაკი ბაქრაძის გახსენება
პერსონალია:  ბაქრაძე აკაკი (პუბლიცისტი, ხელოვნებათმცოდნე, კრიტიკოსი და საზოგადო მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  სამშობლოს ცნება, თეატრის სცენა, საქართველოს ჭირისუფალი.
"დიდი სომხეთი" საქართველოს წინააღმდეგ : (იბეჭდება შემოკლებით) : კვირაძალს საკითხავი / ვაჟა შუბითიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 7 გვ.[MFN: 123380]
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო საქმეები, ქართული წყაროები, ქართველთა გადასახლება, ქართლ-კახეთის სამეფო, უცხოთა ჩამოსახლება.
1. კორტნი, უილიმ
რუსეთისა და საქართველოს ურთიერთობანი: ხუთი წელი ომის შემდეგ : ინტერვიუ / უილიმ კორტნი ; ესაუბრა უცხოური პრესა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 8 გვ.[MFN: 123381]
ანოტაცია:  უილიმ კორტნის ექსკლუზიური ინტერვიუ
პერსონალია:  კორტნი უილიმ (აშშ-ის ყოფილი ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  ახალი მთავრობა, დიპლომატიური ურთიერთობები, ეკონომიკური ინტერესები, სამხედრო კონფლიქტი, არჩევნები.
ხელების იდუმალი მისტერია... : მხატვრის სახელოსნო / თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 9 გვ.[MFN: 123382]
ანოტაცია:  ელენე გამგონიძის შემოქმედებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  გამგონიძე ელენე (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ორიგინალური ნამუშევრები, ფერწერული ტილო, პერსონალური გამოფენები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12334 | 12335 | 12336 | 12337 | 12338 | 12339 | 12340 | 12341 | 12342 | 12343 | 12344 |  შემდეგი »  ბოლო »»