როგორ ეცვლებათ ფერი და ორიენტაცია ნაციონალებს : სააკაშვილის ქამელეონები და უგულავას ორიენტაცია / თეონა თოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 2,11 გვ.[MFN: 123373]
ხმა ამოიღეთ, სამშობლო ხელიდან გვეცლება ამ აქოთებული კოჰაბიტაციის გამო! / დავით მხეიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 3 გვ.[MFN: 123374]
ახალაიასა და სხვათა საქმეზე სასამართლოა მართალი თუ პროკურატურა, ამ ეტაპზე საუბარი ნაადრევია : ინტერვიუ / ევგენი ბენიძე ; ესაუბრა "ინტერპრესნიუსი", კობა ბენდელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 4 გვ.[MFN: 123377]
ცეცხლი უნდა ენთოს, ან უკვამლოდ დაინაცროს!... / გულნარა სტურუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 5 გვ.[MFN: 123378]
"სინათლეს ვაღვიძებდი და სიბნელე გამიღვიძებია"... : მაშინ საქართველოს გადარჩენა ვიწამეთ... : კვირაძალს საკითხავი / თინათინ კობალაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 6 გვ.[MFN: 123379]
"დიდი სომხეთი" საქართველოს წინააღმდეგ : (იბეჭდება შემოკლებით) : კვირაძალს საკითხავი / ვაჟა შუბითიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 7 გვ.[MFN: 123380]
რუსეთისა და საქართველოს ურთიერთობანი: ხუთი წელი ომის შემდეგ : ინტერვიუ / უილიმ კორტნი ; ესაუბრა უცხოური პრესა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 8 გვ.[MFN: 123381]
ხელების იდუმალი მისტერია... : მხატვრის სახელოსნო / თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 3 აგვისტო. - N146 (7273). - 9 გვ.[MFN: 123382]