აგვისტოს ომის შეფასებაში ჩვენ დიდხანს ვერ შევთანხმდებით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 2 გვ.[MFN: 123387 ]
ანოტაცია: ზურაბ აბაშიძის განცხადება 2008 წლის აგვისტოს ომთან დაკავშირებით
პერსონალია: აბაშიძე ზურაბ (რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო თანამეგობრობა, ობიექტური შეფასება, ტერიტორიების ოკუპაცია, კონფლიქტი .
შვიდი პოლიტიკური გაერთიანება 150-150 ათასს ლარს ერთ თვეში მიიღებს : კანონმდებლები / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 2 გვ.[MFN: 123388 ]
UDC: 328 + 329](479.22)
ანოტაცია: პოლიტიკურ პარტიათა საბიუჯეტო დაფინანსების გაზრდის თაობაზე
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტი. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: კანონი, ცვლილებები, საბაზისო დაფინანსება .
ბექაური, გიორგი
თბილისი ეკოლოგიურ ჩიხშია! / გიორგი ბექაური // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 2 გვ.[MFN: 123389 ]
UDC: 574(479.22-25)
ანოტაცია: დედაქალაქში არსებული ეკოლოგიური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია: ჩხარტიშვილი ლაშა (გარემოსდამცველი).
თემატიკა: ეკოლოგია. დედაქალაქი .
საკვანძო სიტყვები: ჰაერის დაბინძურება, გამონაბოლქვი ნივთიერებები, დაავადებული ადამიანები, ნარგავების ჩეხვა .
ბენდუქიძემ უძველესი ღვინის კოლექცია კაპიკებში შეიძინა და გასაყიდად ამზადებს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 2 გვ.[MFN: 123390 ]
UDC: 663.2(479.22) + 061.2(479.22)
ანოტაცია: ზესტაფონში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაცია "ზესტაფონის სამოქალაქო დარბაზის" წევრების მიერ კახა ბენდუქიძის წინააღმდეგ გამაფრთხილებელი აქციის გამართვა
პერსონალია: ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი).
გეოგ.დასახელება: ზესტაფონი (იმერეთი ).
თემატიკა: ქართული ღვინოები. არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: აქციის მონაწილეები, ღვინის მარნის გაუქმება .
ონიანი, თემურ
მოსახლეობის დიდი ნაწილი უკმაყოფილოა!.. / თემურ ონიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 3 გვ.[MFN: 123391 ]
ანოტაცია: არჩევნების შემდეგომ საქართველოში განვითარებული პოლიტიკური პროცესების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები: კორუმპირებულები, საზოგადოება, სამართალდამცავი ორგანოები, დამნაშავეები, თანამდებობის პირები, პროკურატურა .
გია გვიჩიანი ნიკა ლომინაძის მამას მიმართავს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 3 გვ.[MFN: 123392 ]
ანოტაცია: ნიკა ლომინაძის მკვლელობის შეკვეთაში ბრალდებულ გია გვიჩიანის უდანაშაულობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ლომინაძე ნიკა ("თელასის" მენეჯერი); გვიჩიანი გია (ბრალდებული).
საკვანძო სიტყვები: სასამართლო სხდომა, გამოძიება, პროკურატურა .
გაუჩო, სანტიაგო
ლენინი, ბარაკ ობამა, ელენე თევდორაძე და... სხვები : დრონი მეფობენ და არა მეფენი! / სანტიაგო გაუჩო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 6 აგვისტო. - N147 (7274). - 4 გვ.[MFN: 123393 ]
ანოტაცია: ცნობილი პოლიტიკოსების შესახებ
პერსონალია: ლენინი ვლადიმერ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი); ჰუსენი სადამ (ერაყის დიქტატორი); თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ყოფილი წევრი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური კარიერა, ისტორიული საზოგადოება, ქვეყნის პირველი პირები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 12335 | 12336 | 12337 | 12338 | 12339 | 12340 | 12341 | 12342 | 12343 | 12344 | 12345 | შემდეგი » ბოლო »»