ცხოვრების დაუმთავრებელი წიგნი : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 7 გვ.[MFN: 123943]
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის ლიტერატურულ-მემრიალურ მუზეუმში სოფიო მორჩილაძის მოგონებების რვეულის პრეზენტაციის გამართვა
პერსონალია:  მორჩილაძე სოფო.
საკვანძო სიტყვები:  ნოსტალგია, საღამო.
1. რითი შეაშინა ქართულმა ბიოლაბორატორიამ ონიშჩენკო? : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / BBC RUSSIAN.com // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 8 გვ.[MFN: 123944]
პერსონალია:  ონიშჩენკო გენალი (რუსეთის სანიტარული სამსახურის უფროსი); გაჩეჩილაძე ამირან (დაავადებათა კონტროლის ცენტრის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიოუსაფრთხოება, ინფექციები, ბრალდებები, პროდუქტების ხარისხი, ლაბორატორიული აღჭურვილობა.
როცა სახელი უკვდავია : ეროვნული აკადემია / თამაზ ებანოიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 9 გვ.[MFN: 123945]
UDC:  51 + 001](479.22)(092)
ანოტაცია:  მეცნიერებათა ეროვნულ აკადემიაში აკადემიკოს ვიქტორ კუპრაძის დაბადებიდან 110 წლისთავისადმი მიძღვნილი იუბილეს აღნიშვნა
პერსონალია:  კუპრაძე ვიქტორ (მათემატიკოსი, აკადემიკოსი); კვესიტაძე გიორგი (აკადემიკოსი); მარსაგიშვილი თამაზ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, პროფესორი); დუდუჩავა როლანდ (მათემატიკოსთა კავშირის პრეზიდენტი, პროფესორი); ნატროშვილი დავით (პროფესორი); ლომინაძე ჯუმბერ (აკადემიკოსი); მეტრეველი როინ (აკადემიკოსი); კეკელია გურამ (ფიზიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი მათემატიკოსები. ქართველი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეცნიერო მოღვაწეობა.
ფიფას რეიტინგში საქართველოს ნაკრების პოზიცია უცვლელია / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 10 გვ.[MFN: 123946]
პერსონალია:  ქეცბაია თემურ (მწვრთნელი).
1. დოლაბერიძე, ირაკლი
რათა ქართული სპორტის ხერხემლად იქცეს : ინტერვიუ / ირაკლი დოლაბერიძე ; ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 10 გვ.[MFN: 123947]
UDC:  796 + 378(479.22)
ანოტაცია:  საუბარია სპორტის აკადემიის გაუქმებასა და ახალი უნივერსიტეტის დაარსების შესახებ
პერსონალია:  დოლაბერიძე ირაკლი (სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს სპორტის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სპორტი. უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სასპორტო განათლება, უნივერსიტეტის ავტორიზაცია, მატერიალური ბაზა, პროფესორ-მასწავლებლები.
1. განა პუტინი ობამაზე ნაკლებია / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 11 გვ.[MFN: 123948]
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); სერგეევი ოლეგ (რუსეთის განათლების ფონდის ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, სირიის თემა, კონფლიქტი, საომარი მეთოდები.
1. პროფკავშირის მოთხოვნები ნაწილობრივ დააკმაყოფილა / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 11 გვ.[MFN: 123949]
UDC:  656.2(479.22) + 331.105.44(479.22)
პერსონალია:  ბახტაძე მამუკა (რკინიგზის გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს რკინიგზა. პროფკავშირები.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, რკინიგზის ხელმძღვანელობა, მძიმე სამუშაო პირობები, ანაზღაურება, კომპენსაცია.
1. ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინების ავტორები უმკაცრესად დაისჯებიან / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 11 გვ.[MFN: 123950]
UDC:  343.362
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი).
თემატიკა:  ცრუ შეტყობინებები.
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ინიციატივა.
1. მესტიის გამგებლის მოადგილე დააკავეს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 სექტემბერი. - N176 (7303). - 11 გვ.[MFN: 123951]