1. მარტო ეს არ კმარა, რომ ევროკავშირი შეწუხებულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 2 გვ.[MFN: 124171]
ანოტაცია:  ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის შეშფოთება მავთულხლართების გაბმის გამო
პერსონალია:  კლაარი ტოვოი (სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი საქართველოში).
ორგანიზაცია:  ევროკავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  ადმინისტრაციული საზღვარი, ინციდენტების პრევენცია, პოლიტიკური სტრუქტურები.
1. "ჩვენ დავაყენეთ საქართველო ოცნებების ასრულების გზაზე" / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 2 გვ.[MFN: 124172]
ანოტაცია:  კახი კალაძის განცხადება არჩევნებში კოალიცია "ქართული ოცნების" გამარჯვების წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კალაძე კახი (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, პასუხისმგებლობა.
1. ლეჟავა, იაკობ
მადლს მარილიც მოაყარეთ, კუპრის ნაცვლად, ბატონო ბიძინა! : პრემიერ-მინისტრის ექსპერტებთან შეხვედრის (25.09.13) შემდეგ გაჩენილი კითხვები და მათზე არაექსპერტის მიერ გაცემული პასუხები / იაკობ ლეჟავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 3 გვ.[MFN: 124173]
UDC:  328.131(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოებრივი სექტორი, პოლიტიკური რეალობა, ხელისუფლება, დაპირებები, სასამართლო რეფორმა.
სალომე ზურაბიშვილი: კოალიციას ლეგიტიმურობა აღარ აქვს : ინტერვიუ / სალომე ზურაბიშვილი ; ესაუბრა თათია კობიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 4 გვ.[MFN: 124174]
UDC:  323 + 329](479.22)
ანოტაცია:  საუბარია საშინაო პოლიტიკის აქტუალურ საკითხებზე და სამომავლო გეგმებზე
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლილერი).
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები, წინასაარჩევნო გარემო, კანდიდატები, დემოკრატია, ქართული საზოგადოება.
1. მოსაგვარებელი კვლავ ბევრი რამ რჩება / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 4 გვ.[MFN: 124175]