მარტო ეს არ კმარა, რომ ევროკავშირი შეწუხებულია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 2 გვ.[MFN: 124171 ]
ანოტაცია: ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის შეშფოთება მავთულხლართების გაბმის გამო
პერსონალია: კლაარი ტოვოი (სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი საქართველოში).
ორგანიზაცია: ევროკავშირი .
საკვანძო სიტყვები: ადმინისტრაციული საზღვარი, ინციდენტების პრევენცია, პოლიტიკური სტრუქტურები .
"ჩვენ დავაყენეთ საქართველო ოცნებების ასრულების გზაზე" / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 2 გვ.[MFN: 124172 ]
ანოტაცია: კახი კალაძის განცხადება არჩევნებში კოალიცია "ქართული ოცნების" გამარჯვების წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია: კალაძე კახი (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრი .
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება, პასუხისმგებლობა .
ლეჟავა, იაკობ
მადლს მარილიც მოაყარეთ, კუპრის ნაცვლად, ბატონო ბიძინა! : პრემიერ-მინისტრის ექსპერტებთან შეხვედრის (25.09.13) შემდეგ გაჩენილი კითხვები და მათზე არაექსპერტის მიერ გაცემული პასუხები / იაკობ ლეჟავა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 3 გვ.[MFN: 124173 ]
UDC: 328.131(479.22)
თემატიკა: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი .
საკვანძო სიტყვები: საზოგადოებრივი სექტორი, პოლიტიკური რეალობა, ხელისუფლება, დაპირებები, სასამართლო რეფორმა .
ზურაბიშვილი, სალომე
სალომე ზურაბიშვილი: კოალიციას ლეგიტიმურობა აღარ აქვს : ინტერვიუ / სალომე ზურაბიშვილი ; ესაუბრა თათია კობიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 4 გვ.[MFN: 124174 ]
UDC: 323 + 329](479.22)
ანოტაცია: საუბარია საშინაო პოლიტიკის აქტუალურ საკითხებზე და სამომავლო გეგმებზე
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლილერი).
თემატიკა: საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საპრეზიდენტო არჩევნები, წინასაარჩევნო გარემო, კანდიდატები, დემოკრატია, ქართული საზოგადოება .
მოსაგვარებელი კვლავ ბევრი რამ რჩება / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2013. - 2 ოქტომბერი. - N188 (7315). - 4 გვ.[MFN: 124175 ]