"ვერაგ" ქართველებთან შერიგებისთვის : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 6 გვ.[MFN: 124236]
ანოტაცია:  სტამბოლში გამოცემული, ორენოვანი კრებულის "საქართველო და ქართველები ოსმალურ საარქივო დოკუმენტებში" მიმოხილვა
პერსონალია:  ალთუნელი რიზა (საქართველოს მეგობრობის ასოციაციის თავმჯდომარე); ჰამუკი იოჰან (ნობელიანტი); ილდიზთაში მუმინ (კრებულის "საქართველოს და ქართველები ოსმალურ საარქივო დოკუმენტებში" ავტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საარქივო მასალები, ისტორიული წყაროები, ოსმალეთის იმპერია, თურქები, ქრისტიანი მოსახლეობა, ქართველი ტყვეები, ისლამის მიღება.
1. ღვინიაშვილი, თამარ (თათული)
პოეტების და პოეზიის დასაცავად : კვირაძალს საკითხავი / თამარ ღვინიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 7 გვ.[MFN: 124237]
UDC:  821.353.1(092) + 821.353.1-1
ანოტაცია:  ელენე ბაქრაძე-ბერიშვილი-ქართველიშვილის მიერ პაოლო იაშვილის ლიტერატურული მემკვიდრეობის მითვისებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ტაბიძე ტიციან (პოეტი); ლეონიძე გიორგი (პოეტი); იაშვილი პაულო (პოეტი); ავალიანი ლალი (ლიტერატურათმცოდნე); თევზაძე დავით (ლიტერატურათმცოდნე); ნიკოლაიშვილი ავთანდილ (ლიტერატურათმცოდნე); ბაქრაძე-ბერიშვილი-ქართველიშვილი ელენე (კრებულის "დარიანული ციკლის" ავტორი).
თემატიკა:  ქართველები პოეტები. ქართული პოეზია.
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურული პროცესები, შემოქმედებითი დეტალები, მემუარები.
1. თავდიშვილი, მურმან
ჩაო-ჩაო, ბამბინო! / მურმან თავდიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 8 გვ.[MFN: 124238]
ანოტაცია:  პოლემიკა და კრიტიკა ლექსო დორეულის ლექსების ირგვლივ
პერსონალია:  დორეული ლექსო (პოეტი).
თემატიკა:  პოეზია. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  ენობრივი ალღო, ლექსები, სუსტი ნაწარმოებები, აბსურდული ტექსტები.
1. ჯაფარიძე, ვიტალი
ფიბა-ს რეიტინგში საქართველოს 53-ე ადგილი უკავია / ვიტალი ჯაფარიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 10 გვ.[MFN: 124239]
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, კვალიფიკაია, მმართველი ორგანიზაცია.
1. შოთაძე, გიორგი
მხოლოდ შედეგები / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 10 გვ.[MFN: 124240]