ანოტაცია: სტამბოლში გამოცემული, ორენოვანი კრებულის "საქართველო და ქართველები ოსმალურ საარქივო დოკუმენტებში" მიმოხილვა
პერსონალია:ალთუნელი რიზა (საქართველოს მეგობრობის ასოციაციის თავმჯდომარე); ჰამუკი იოჰან (ნობელიანტი); ილდიზთაში მუმინ (კრებულის "საქართველოს და ქართველები ოსმალურ საარქივო დოკუმენტებში" ავტორი).
პოეტების და პოეზიის დასაცავად : კვირაძალს საკითხავი / თამარ ღვინიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 7 გვ.[MFN: 124237]
ფიბა-ს რეიტინგში საქართველოს 53-ე ადგილი უკავია / ვიტალი ჯაფარიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 10 გვ.[MFN: 124239]
კვიტაიშვილის იმპიჩმენტის საკითხი პარლამენტის დღის წესრიგში შევიდა / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 5 ოქტომბერი. - N192 (7319). - 11 გვ.[MFN: 124244]
ანოტაცია: მე-13 პოლიკლინიკის გასხვისების საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია:გვარამია მაკა (ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე); ქაცარავა მამუკა (თბილისის მერის სოციალური მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი); ლომსაძე კახა (კომპანია "მედიკომის" დამფუძნებელი); ჭედია დავით (თბილისის ქონების მართვის სააგენტოს უფროსი).