დღევანდელ ქართველთა შესანატრ-მისაბაძი!.. / ვილენ მარდალეიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N227 (7355). - 11 გვ.[MFN: 124972]
ანოტაცია:  თედო სახოკიას წიგნის "ფელეტონები" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სახოკია თედო (ეთნოგრაფი, მკვლევარი); ითონიშვილი ვალერიან (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
თემატიკა:  ეთნოგრაფია.
საკვანძო სიტყვები:  შვეიცარიის სოფლები, მოგზაურობა, ეთნოგრაფიის შესწავლა.
1. აჭარაში "თავისუფალი საქართველოს" წევრი დააპატიმრეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N227 (7355). - 11 გვ.[MFN: 124973]
UDC:  343 + 329(479.22)
პერსონალია:  ღოღობერიძე მერაბ ("პარტია "თავისუფალი საქართველოს" წევრი); ქარცივაძე თემურ (აჭარის სოციალური სააგენტოს ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  კრიმინალი. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური შემწეობა, სიტყვიერი დაპირისპირება.
1. დევნილები, რომელთა შემოსავალი 1250 ლარს აღემატება, შემწეობას აღარ მიიღებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N227 (7355). - 11 გვ.[MFN: 124974]
UDC:  325.2(479.22)
პერსონალია:  დარახველიძე დავით (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, მთავრობა, კანონპროექტი.
1. 900-მდე ქართველ სამხედროს ბინები გადაეცემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N227 (7355). - 11 გვ.[MFN: 124975]
თემატიკა:  საქართველოს შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, მთავრობის დადგენილება.
1. შუშანა ხმიადაშვილი-ხადური : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N227 (7355). - 11 გვ.[MFN: 124976]
1. ნატა ჯანელიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N227 (7355). - 11 გვ.[MFN: 124977]
1. შუბითიძე, ვაჟა
ივანიშვილი ქართველი "სოროსი" კი არა, ახალი სარაჯიშვილი უნდა გახდეს / ვაჟა შუბითიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 27 ნოემბერი. - N228 (7356). - 2 გვ.[MFN: 124978]
ანოტაცია:  ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკიდან წასვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი); კაჭკაჭიშვილი იაგო (სოციოლოგიის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  პროექტების დაფინანსება, ეროვნული ინტერესები, ქველმოქმედება, კოალიცია.
1. ნორლანდი ღარიბაშვილს პრემიერობას ულოცავს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 27 ნოემბერი. - N228 (7356). - 2 გვ.[MFN: 124979]
UDC:  327(479.22:73) + 328.131(479.22)
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ნორლანდი რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, ურთიერთობების გაღრმავება, თანადგომა.
1. შეწყალების კომისიას ალეკო ელისაშვილი უხელმძღვანელებს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 27 ნოემბერი. - N228 (7356). - 2 გვ.[MFN: 124980]
UDC:  343.292(479.22)
პერსონალია:  ბესელია ეკა (ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პატიმართა შეწყალება.
საკვანძო სიტყვები:  კომისიის ახალი შემადგენლობა, პატიმართა სია, მსჯავრდებულების საქმე.
1. რეხვიაშვილი, ჯიმშერ
თბილისელობა - მერობის აუცილებელი პირობა? / ჯიმშერ რეხვიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 27 ნოემბერი. - N228 (7356). - 2 გვ.[MFN: 124981]
UDC:  324(479.22) + 352(479.22-25)
ანოტაცია:  თბილისის მერობის კანდიდატების დასახელებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნარმანია დავით (რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, დედაქალაქის მერობის კანდიდატი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ბაღათურია ჯონდი (პარტია "ქართული დასის" ლიდერი); თორთლაძე გია ("საქართველოს დემოკრატიული პარტიის" თავმჯდომარე); ელისაშვილი ალექსანდრე (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები. თბილისის მერი.
საკვანძო სიტყვები:  მერობის კანდიდატები, კოალიცია, ოპოზიციური პარტიები, საზოგადოება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12494 | 12495 | 12496 | 12497 | 12498 | 12499 | 12500 | 12501 | 12502 | 12503 | 12504 |  შემდეგი »  ბოლო »»