ანოტაცია: ვაშინგტონში, აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის ფარგლებში, ხალხთაშორისი ურთიერთობებისა და კულტურული გაცვლების სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა
პერსონალია:ზალკალიანი დავით (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე); ჯაში მარიამ (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე); ტონერი მარკ (აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე); ჰეილი ჯონათან (აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ადმინისტრატორის თანაშემწის მოადგილე).
განცდა, რომელიც სიკვდილამდე გამყვება : ორიოდ სტრიქონი შალვა მატუაშვილის გამო / რეზო ამაშუკელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 5 გვ.[MFN: 125255]
ჯიბესქელი მოხელეები გაყინული ეკონომიკის ფონზე / ეკა ბაქრაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 5 გვ.[MFN: 125256]
საქართველოს პარლამენტმა უკრაინის ხალხს მხარდაჭერა გამოუცხადა : თბილისში აქცია "ევროპის გაერთიანებული მაიდნები" გაიმართა : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 8 გვ.[MFN: 125261]
როგორ (ვერ) შევხვდი ნელსონ მანდლას გარდაცვალებამდე ოციოდე დღით ადრე : დასასრული. დასაწყისი იხ. N241 / პაატა ნაცვლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 9 გვ.[MFN: 125262]
უპრეცედენტო ფალავნობა - ვინ დაბრუნდება ცირკიდან მოგებული "მერსედესით"? / ბეჟან დოლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 10 გვ.[MFN: 125263]