1. ანონსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 6 გვ.[MFN: 125259]
ანოტაცია:  "კინოს სახლში" მართლმადიდებლური ფილმების VIII საერთაშორისო ფესტივალის "წმიდა ანდრიას ჯვარი" გახსნა
პერსონალია:  კერესელიძე მარინა (კინომცოდნე); წერეთელი ელისე (არქიმანდრიტი); შენგელაია ელდარ (კინორეჟისორი); ლითანიშვილი ოთარ (კინორეჟისორი); ლუბახი იეჟე (პოლონელი კინორეჟისორი); დოღონაძე თამარ (კინორეჟისორი); ხუციშვილი ირაკლი (ტელერეჟისორი).
თემატიკა:  მართლმადიდებლური ფილმების საერთაშორისო ფესტვალი.
საკვანძო სიტყვები:  ტელეპროდუქცია, ფესტივალი.
1. "დამიძახე, ლევან"... : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 7 გვ.[MFN: 125260]
ანოტაცია:  ლევან ლეონიძისა და მისი გერმანული მეუღლის მარია ჰოფმანის შესახებ. სურათზე: ლევან ლეონიძე და მარია ჰოფმანი
პერსონალია:  ლეონიძე ლევან (მკვლევარი, მეცნიერი); ჰოფმანი მარია.
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. ქართველი ზოოტექნიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  მიკრობიოლოგიის საკითხები, ბერლინის უნივერსიტეტი, წერილები, ოჯახი.
1. საქართველოს პარლამენტმა უკრაინის ხალხს მხარდაჭერა გამოუცხადა : თბილისში აქცია "ევროპის გაერთიანებული მაიდნები" გაიმართა : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 8 გვ.[MFN: 125261]
საკვანძო სიტყვები:  ევროინტეგრაციის პროცესი, სოლიდარობა, დეპუტატები, ოპოზიცია.
1. ნაცვლიშვილი, შალვა
როგორ (ვერ) შევხვდი ნელსონ მანდლას გარდაცვალებამდე ოციოდე დღით ადრე : დასასრული. დასაწყისი იხ. N241 / პაატა ნაცვლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 9 გვ.[MFN: 125262]
UDC:  32(680)
ანოტაცია:  ნელსონ მანდელას შესახებ
პერსონალია:  მანდელა ნელსონ (სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკური მოღვაწეები. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პატიმრობა, პოლიტიკური ორგანიზაციები, სამხრეთაფრიკული ჩანაწერები.
1. დოლიძე, ბეჟან
უპრეცედენტო ფალავნობა - ვინ დაბრუნდება ცირკიდან მოგებული "მერსედესით"? / ბეჟან დოლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N242 (7370). - 10 გვ.[MFN: 125263]
ანოტაცია:  სპორტის სამინისტროში წინასაშეჯიბრო პრესკონფერენციის გამართვა
პერსონალია:  თევზაძე თამაზ (სპორტის მინისტრის მოადგილე); დოლაბერიძე ირაკლი (სპორტის დეპარტამენტის უფროსი); ბერუაშვილი გელა (ქართული ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტიტულოვანი ფალავნები, ტურნირი, საჭიდაო სკოლა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12522 | 12523 | 12524 | 12525 | 12526 | 12527 | 12528 | 12529 | 12530 | 12531 | 12532 |  შემდეგი »  ბოლო »»