1. გიორგი ზედელაშვილს პრემია არ აუღია... / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 5 გვ.[MFN: 127959]
UDC:  328.13(479.22) + 331.225
ანოტაცია:  გიორგი ზედელაშვილის მკურნალობისთვის 20 000 ათასი ლარის ოდენობის თანხის ჩარიცხვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზედელაშვილი გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე).
თემატიკა:  პრემიები. სამინისტროები.
საკვანძო სიტყვები:  მატერიალური დახმარება, დანამატი, მკურნალობის ხარჯები.
1. "ტვ-3"-ის გენერალურმა დირექტორმა თანამდებობა დატოვა / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 5 გვ.[MFN: 127960]
პერსონალია:  ბაიბურთი გრიგოლ (ტელეკომპანია "ტვ-3"-ის გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საინფორმაციო სამსახური.
1. ჯანდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა სისხლი გაიღეს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 5 გვ.[MFN: 127961]
საკვანძო სიტყვები:  იაშვილის კლინიკა, აქცია.
1. ლორენცო შარანგია: ჯერ აფხაზები დავიბრუნოთ და მერე აფხაზეთიც დაგვიბრუნდება! : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 6,7 გვ.[MFN: 127962]
UDC:  001 + 316.3](479.22)(092)
ანოტაცია:  ლორენცო შარანგიას ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  შარანგია ლორენცო ("აფხაზწყალმშენის" ტრესტის მმართველი, ტექნიკის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. ქართული ინტელიგენცია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები, მენტალიტეტი, კოლორიტული პიროვნება.
1. FREEDOM HOUSE: საქართველოს დემოკრატიული რეიტინგი განუხრელად იზრდება : საქართველო მოხსენებაში "გარდამავალი პერიოდის სახელმწიფოები - 2014" : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 8 გვ.[MFN: 127963]
პერსონალია:  ფხალაძე თენგიზ (თბილისის გეოპოლიტიკური კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელი); ჩიტაძე ნიკა (უშიშროებისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხების შემსწავლელი ცენტრის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატიის დონე, სამართლიანი არჩევნები, ოპოზიცია, ხელისუფლება.
1. კერესელიძე, მთვარისა
არქიმანდრიტი ადამი: - ხსნისაკენ გზაი ხომ სოფელზე უგრძესია... : "აღვხედე: სასოება ცის ზემოთ აისობდა" / მთვარისა კერესელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 9 გვ.[MFN: 127964]