გიორგი ზედელაშვილს პრემია არ აუღია... / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 5 გვ.[MFN: 127959 ]
UDC: 328.13(479.22) + 331.225
ანოტაცია: გიორგი ზედელაშვილის მკურნალობისთვის 20 000 ათასი ლარის ოდენობის თანხის ჩარიცხვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ზედელაშვილი გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე).
თემატიკა: პრემიები. სამინისტროები .
საკვანძო სიტყვები: მატერიალური დახმარება, დანამატი, მკურნალობის ხარჯები .
"ტვ-3"-ის გენერალურმა დირექტორმა თანამდებობა დატოვა / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 5 გვ.[MFN: 127960 ]
პერსონალია: ბაიბურთი გრიგოლ (ტელეკომპანია "ტვ-3"-ის გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: საინფორმაციო სამსახური .
ჯანდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა სისხლი გაიღეს / ინტერპრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 5 გვ.[MFN: 127961 ]
საკვანძო სიტყვები: იაშვილის კლინიკა, აქცია .
ლორენცო შარანგია: ჯერ აფხაზები დავიბრუნოთ და მერე აფხაზეთიც დაგვიბრუნდება! : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 6,7 გვ.[MFN: 127962 ]
UDC: 001 + 316.3](479.22)(092)
ანოტაცია: ლორენცო შარანგიას ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია: შარანგია ლორენცო ("აფხაზწყალმშენის" ტრესტის მმართველი, ტექნიკის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები. ქართული ინტელიგენცია .
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები, მენტალიტეტი, კოლორიტული პიროვნება .
FREEDOM HOUSE: საქართველოს დემოკრატიული რეიტინგი განუხრელად იზრდება : საქართველო მოხსენებაში "გარდამავალი პერიოდის სახელმწიფოები - 2014" : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 8 გვ.[MFN: 127963 ]
პერსონალია: ფხალაძე თენგიზ (თბილისის გეოპოლიტიკური კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელი); ჩიტაძე ნიკა (უშიშროებისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხების შემსწავლელი ცენტრის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: დემოკრატიის დონე, სამართლიანი არჩევნები, ოპოზიცია, ხელისუფლება .
კერესელიძე, მთვარისა
არქიმანდრიტი ადამი: - ხსნისაკენ გზაი ხომ სოფელზე უგრძესია... : "აღვხედე: სასოება ცის ზემოთ აისობდა" / მთვარისა კერესელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2014. - 14 ივნისი. - N114 (7495). - 9 გვ.[MFN: 127964 ]