ჩემპიონობა მსოფლიოს პირველობის საგზურით / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 10 გვ.[MFN: 128788]
ანოტაცია:  თბილისის ჭადრაკის სასახლეში 20-წლამდელთა საქართველოს პირველობის გამართვა
პერსონალია:  კუჭავა ანა (მოჭადრაკე); იმნაძე ნატო (მოჭადრაკე); კობეშავიძე ლიკა (მოჭადრაკე); ბერაძე ირაკლი (მოჭადრაკე); ებრალიძე ალექსანდრე (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი.
რეპეტიცია ბერლინში / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 10 გვ.[MFN: 128789]
ანოტაცია:  ახალგაზრდა ძიუდოისტთა ევროპის პირველობის გამართვა
პერსონალია:  ნაგლიაშვილი თორნიკე (ძიუდოისტი); შუბითიძე ილია (ძიუდოისტი); ლიპარტელიანი გელა (ძიუდოისტი); მჭედლიშვილი კობა (ძიუდოისტი).
1. წინასწარმეტყველი ილია თეზბიტელი, ილიაობა (ჭავჭავაძე) ანგელოზის დღე სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 12 გვ.[MFN: 128790]
საკვანძო სიტყვები:  დღესასწაული, ხსენების დღე.
1. პრეზიდენტს ავლაბრის რეზიდენცია არ ეთმობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N152 (7533). - 2 გვ.[MFN: 128791]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის კომენტარი ათონელის ქუჩაზე მდებარე შენობაში სამუშაოდ გადასვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
1. ყურადღებით ვაკვირდებით მეზობლად მიმდინარე პროცესებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N152 (7533). - 2 გვ.[MFN: 128792]
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრის გამოხმაურება სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მშვიდობის აღდგენა.
1. მოხდება თუ არა ახალაიას ექსტრადირება საბერძნეთიდან? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N152 (7533). - 2 გვ.[MFN: 128793]
პერსონალია:  ახალაია დათა (კუდ-ის ყოფილი უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  საბერძნეთის სასამართლო, ყალბი საბუთები, გირაო, ნავთლუღის სპეცოპერაცია.
1. ირაკლი ღარიბაშვილი: ვერც ერთ ქვეყანასთან ურთიერთობას ვერ გადაწონის ექსპრეზიდენტი, რომელსაც მძიმე დანაშაულებში ედება ბრალი და ყველაფერი ჯერ წინ არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N152 (7533). - 2 გვ.[MFN: 128794]
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრის გამოხმაურება ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილისთვის სამართლის მიერ პატიმრობის შეფარდებასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობის პირები, სასამართლო, კანონის უზენაესობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12875 | 12876 | 12877 | 12878 | 12879 | 12880 | 12881 | 12882 | 12883 | 12884 | 12885 |  შემდეგი »  ბოლო »»