სიმონიკა დადიანის დაბრუნებისთვის... : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 6,7 გვ.[MFN: 128785]
ელოდნენ ძველი ტიპის ტრადიციულ ომს და მიიღეს ახალი ტიპის ომი, რომელიც საუბედუროდ დღესაც გრძელდება : როგორ ვისწავლეთ პირველი მსოფლიო ომის გაკვეთილები? / ნიკო ნერგაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 8 გვ.[MFN: 128786]
სატენდერო მოწვევა : სასადილო-ორხევი-ხევსურეთ სოფელის საავტომობილო გზის კმ18,5-კმ21 (სიონის გადასახვევი, ორხევი-დორეულები) მონაკვეთის და ორხევი-სიონის საავტომობილო გზის კმ1-კმ-2 მონაკვეთის რეაბილიტაცია : შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მესამე პროექტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 9 გვ.[MFN: 128787]
წინასწარმეტყველი ილია თეზბიტელი, ილიაობა (ჭავჭავაძე) ანგელოზის დღე სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 2 აგვისტო. - N151 (7532). - 12 გვ.[MFN: 128790]
ირაკლი ღარიბაშვილი: ვერც ერთ ქვეყანასთან ურთიერთობას ვერ გადაწონის ექსპრეზიდენტი, რომელსაც მძიმე დანაშაულებში ედება ბრალი და ყველაფერი ჯერ წინ არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 5 აგვისტო. - N152 (7533). - 2 გვ.[MFN: 128794]