საზღვართან ახლოს... : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 15 ნოემბერი. - N233 (7613). - 7 გვ.[MFN: 130512]
UDC:  069(479.22) + 821.353.1(092)
ანოტაცია:  დუშეთის რაიონის სოფელ ოძისში მდებარე დავით და გიორგი ერისთავების სახლ-მუზეუმის მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ერისთავი დავით (მწერალი, პუბლიცისტი); ერისთავი გიორგი (დრამატურგი, ქართული თეატრის დამფუძნებელი); რუსია დიმიტრი (მუზეუმის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  ოძისი (დუშეთი).
თემატიკა:  სახლ-მუზეუმები საქართველოში. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული თეატრი, სპექტაკლი, მემორიალური ნივთები.
1. საქართველოს კურსი : ქართველი ექსპერტები საფრთხის შესახებ ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 15 ნოემბერი. - N233 (7613). - 8 გვ.[MFN: 130513]
პერსონალია:  ნორლანდი რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში); ბერუჩაშვილი თამა (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ჩიტაძე ნიკა (უშიშროებისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხების შესწავლის ცენტრის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  საგარეო კურსი, ინტეგრაცია, თავდაცვის სამინისტრო, ბრალდებები, პროკურატურა.
აუცილებლად წასაკითხი წიგნი : გამოიცა / ემზარ კვიტაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 15 ნოემბერი. - N233 (7613). - 9 გვ.[MFN: 130514]
ანოტაცია:  ვიქტორ რცხილაძის მიერ თარგმნილი ვოლფჰარტ პანენბერგის წიგნის "ცოდვა და პირველცოდვა" გამოცემა
პერსონალია:  პანენბერგი ვოლფჰარტ (გერმანელი მოაზროვნე, თეოლოგი); რცხილაძე ვიქტორ (მთარგმნელი).
თემატიკა:  თეოლოგია. ღვთისმეტყველება.
საკვანძო სიტყვები:  ცოდვათა მხილება, საეკლესიო ცხოვრება, სულიერი მოძღვარი, ფილოსოფოსები.
1. ს.ს.ი.პ - გარემოს ეროვნული სააგენტოს განცხადება : სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით ელექტრონული აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 15 ნოემბერი. - N233 (7613). - 10-13 გვ.[MFN: 130515]
1. ძაგანია, გურამ
ძველი კერიის ახალი სიცოცხლე : ინტერვიუ / გურამ ძაგანია ; ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 15 ნოემბერი. - N233 (7613). - 14 გვ.[MFN: 130516]