რა არის ახალი "სულის" კუნჭულებში : ჟურნალმა "ბალეტმა" პრიზები დაარიგა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 მარტი. - N73(4452). - 6 გვ.[MFN: 130847]
ანოტაცია: მთავრობის ანგარიშის პირველი პრეზენტაციის გამართვა
პერსონალია:დანელია ოთარ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ამაშუკელი გიორგი (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე); გიგაური ლია (განათლების მინისტრი მოადგილე); ცოტნიაშვილი მამუკა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე); ელოშვილი ილია (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე); ხადური ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი).
დასაქმებაზე უარის თქმა, შესაძლოა, დახმარების მოხსნის მიზეზი გახდეს / გიორგი ალადაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 2 გვ.[MFN: 130850]
"ეს მოდელი ის მაქსიმუმია, რომლის განხორციელება ჯერ კიდევ შესაძლებელია"! : დასასრული. დასაწყისი იხ. N244 / ჯუმბერ კირვალიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 3 გვ.[MFN: 130851]
ჩვენ უფრო იაფი დაგვიჯდება აფხაზეთის აღორძინება, ვიდრე რუსეთს უჯდება მისი დაბეჩავება : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 4 გვ.[MFN: 130852]
"ვითარება თუ შეიცვალა, ემბარგოს კი არა, პოლიტიკური აგრესიის საკითხი დადგება" / მარიამ შეშელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 5 გვ.[MFN: 130853]
სატრანსპორტო მოძრაობის რვაფეხა: ყველა საცეცს ერთი ტვინი უნდა მართავდეს : ინტერვიუ / შალვა ობგაიძე ; ესაუბრა ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 6 გვ.[MFN: 130854]
პოლიტიკა - ფანტაზიორთა დაუნდობელი მტერი : ევრაზიული ინტეგრაცია - კრიტიკული განხილვა სიმფეროპოლში / გულბათ რცხილაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 7 გვ.[MFN: 130855]