დასაქმებაზე უარის თქმა, შესაძლოა, დახმარების მოხსნის მიზეზი გახდეს / გიორგი ალადაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 2 გვ.[MFN: 130850]
ანოტაცია:  2015 წლიდან სოციალურად დაუცველების დარეგისტრირება ჯანდაცვის სამინისტროს სამუშაოს მაძიებელთა ბაზაში
პერსონალია:  თალაკვაძე გაიოზ (სოციალური მომსახურების სააგენტოს ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სოციალური დახმარებები. სოციალურად დაუცველი პირები. დასაქმება.
საკვანძო სიტყვები:  ფულადი შემწეობა, სოციალური აგენტები, შრომისუნარიანები, ხელფასები.
1. კირვალიძე, ჯუმბერი
"ეს მოდელი ის მაქსიმუმია, რომლის განხორციელება ჯერ კიდევ შესაძლებელია"! : დასასრული. დასაწყისი იხ. N244 / ჯუმბერ კირვალიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 3 გვ.[MFN: 130851]
ანოტაცია:  შიდაპოლიტიკური პროცესების მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები:  ნატოსთან დაახლოება, სუვერენიტეტი, რუსეთი, ყირიმის ანექსია, აფხაზები, სტრატეგიული მოდელი.
ჩვენ უფრო იაფი დაგვიჯდება აფხაზეთის აღორძინება, ვიდრე რუსეთს უჯდება მისი დაბეჩავება : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თეა მოსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 4 გვ.[MFN: 130852]
ანოტაცია:  საუბარია რუსეთსა და აფხაზეთს შორის სტრატაგიული პარტნიორობის შესახებ ხელშეკრულების გაფორმებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზაქარეიშვილი პაატა (შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სამართლის დარღვევა, რუსული პოლიტიკა, აფხაზეთის ტერიტორია, რკინიგზის აღდგენა.
1. თოდაძე, მარიამ
"ვითარება თუ შეიცვალა, ემბარგოს კი არა, პოლიტიკური აგრესიის საკითხი დადგება" / მარიამ შეშელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 5 გვ.[MFN: 130853]
ანოტაცია:  რუსეთისა და აფხაზეთის ე.წ. ხელისუფლებას შორის "მოკავშირეობისა და ინტეგრაციის" შესახებ ხელშეკრულების გაფორმებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შეშელიძე პაატა ("ახალი ეკონომიკური სკოლა - საქართველოს" პრეზიდენტი); ჯგერენაია ემზარ (ექსპერტი ეკონომიკურ საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  რუსულ-აფხაზური ძალები, ეკონომიკური ურთიერთობა, ექსპერტული წრეები, ინტეგრაცია.
1. ობგაიძე, შალვა
სატრანსპორტო მოძრაობის რვაფეხა: ყველა საცეცს ერთი ტვინი უნდა მართავდეს : ინტერვიუ / შალვა ობგაიძე ; ესაუბრა ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 6 გვ.[MFN: 130854]
UDC:  656(479.22)
ანოტაცია:  საუბარია დედაქალაქის სატრანსპორტო მოძრაობის ორგანიზებაზე
პერსონალია:  ობგაიძე შალვა (გაერთიანებული დემოკრატების წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ტრანსპორტი. დედაქალაქი.
საკვანძო სიტყვები:  ავტომანქანების გაჩერების წესები, ავტოპარკი, ტრანსპორტის მოძრაობა, საცობები.
1. რცხილაძე, გულბათ
პოლიტიკა - ფანტაზიორთა დაუნდობელი მტერი : ევრაზიული ინტეგრაცია - კრიტიკული განხილვა სიმფეროპოლში / გულბათ რცხილაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 7 გვ.[MFN: 130855]
ანოტაცია:  ევრაზიულ ინტეგრაციასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტოლოგები, ევრაზიული სივრცე, პოლიტიკური ელიტა, რუსეთი, პოლიტიკური ინტერესები.
1. რომელ ქვეყნებში იგეგმება ელჩების შეცვლა? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2014. - 4 დეკემბერი. - N245 (7625). - 7 გვ.[MFN: 130856]
UDC:  341.462.1
პერსონალია:  უკლება მიხეილ (უკრაინაში საქართველოს ელჩი).
თემატიკა:  დიპლომატები.
საკვანძო სიტყვები:  ელჩების საკითხი, საპრალამენტო უმრავლესობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13081 | 13082 | 13083 | 13084 | 13085 | 13086 | 13087 | 13088 | 13089 | 13090 | 13091 |  შემდეგი »  ბოლო »»