"რაღაც რჩება ხელუხლებელი"... : ლევან ცუცქირიძეს 90 წელი შეუსრულდა / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 7 გვ.[MFN: 131709]
ანოტაცია:  მხატვარ ლევან ცუცქირიძის შესახებ
პერსონალია:  ცუცქირიძე ლევან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება, ქართული ფრესკები, პროფესიონალიზმი.
1. ჩარკვიანი, გელა
გელა ჩარკვიანი: შევარდნაძე დიდია და დიდის დანახვა მხოლოდ შორიდან შეიძლება... : 25 იანვარი ედუარდ შევარდნაძის დაბადების დღეა : ინტერვიუ ; გელა ჩარკვიანი ; პუბლიკაცია მოამზადეს თამარ შაიშმელაშვილმა და გურამ გოგაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 8,9 გვ.[MFN: 131710]
ანოტაცია:  ქვეყნდება გელა ჩარკვიანის ინტერვიუ "მოამბის" ჟურნალისტებთან, რომელიც ედუარდ შევარდნაძის დაკრძალვის დღეს გადაიცა ეთერში
პერსონალია:  ჩარკვიანი გელა (ექს-პრეზიდენტის მრჩეველი საგარეო პოლიტიკის საკითხებში); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველი პოლიტიკური მოღვაწეები. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო პოლიტიკა, პოლიტიკოსები, პრეზიდენტობის პერიოდი, ეკონომიკური კრიზისი, დემოკრატია, სამხედრო სფერო.
"ფრთები სიცოცხლისათვის" - ისევ ლოპოტაში / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 10 გვ.[MFN: 131711]
ანოტაცია:  ფედერაცია "სპორტი ყველასათვის" ორგანიზებით მსოფლიო რბენის მოწყობა კახეთში ლოპოტის ხეობაში
პერსონალია:  ყიფიანი ლევან (სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრი); აზარაშვილი მაია (საქართველოს რბენის სპორტული დირექტორი); დექსონი ქოლინ (სამგზის მსოფლიოსა და შვიდგზის ევროპის ჩემპიონი რბენაში).
საკვანძო სიტყვები:  ღონისძიება, მარათონი, დახმარების პროექტი.
მარცხისგანაც სწავლობენ / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 10 გვ.[MFN: 131712]
ანოტაცია:  17-წლამდელ ფეხბურთელთა ნაკრებს შორის გამართული ტურნირის დასრულება
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტერნირი.
1. საგამოძიებო სამსახურმა ჩინეთის მოქალაქე პასუხისგებაში მისცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 11 გვ.[MFN: 131713]
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, საბაჟო საზღვარი, წყლის გამათბობლები, საბაჟო კონტროლი.
1. მეგის ქარდავას სერგო თეთრაძის საქმეზე 9-წლიანი პატიმრობა მიესაჯა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 11 გვ.[MFN: 131714]
პერსონალია:  ქარდავა მეგის (თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი მაღალჩინოსანი); თეთრაძე სერგო (პოლკოვნიკი).
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, დამნაშავე, გამოძიება.
1. დადიანის გამზირის ნაწილის რეაბილიტაციაზე ტენდერი გამოცხადდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 11 გვ.[MFN: 131715]
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, სარეაბილიტაციო სამუშაოები, სატენდერო პირობები.
1. უცხოელებს გარკვეული პირობებით, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ფლობის უფლება უბრუნდებათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 11 გვ.[MFN: 131716]
UDC:  332.21
თემატიკა:  მიწის საკუთრების უფლება.
საკვანძო სიტყვები:  მიწის გასხვისება, იურიდიული პირები, მთავრობა.
მარიამ ღვთისმშობლის ხატთა დღესასწაული, რომლებიც ათონის წმინდა მთაზე იმყოფებიან : სულიერება / გიული ლიპარტია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 24 იანვარი. - N14 (7659). - 12 გვ.[MFN: 131717]
1. ლიტვისა და ევროპელი პარტნიორების მხარდაჭერით, უახლოეს მომავალში მივაღწევთ ჩვენს საბოლოო მიზანს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 27 იანვარი. - N15 (7660). - 1 გვ.[MFN: 131718]
UDC:  327(479.22:474.5)
ანოტაცია:  ლიტვის პრემიერ-მინისტრის ვიზიტი საქართველოში
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბუტკევიჩიუსი ალგირდას (ლიტვის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-ლიტვის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური ურთიერთობები, ტერიტორიული მთლიანობა, თანამშრომლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13167 | 13168 | 13169 | 13170 | 13171 | 13172 | 13173 | 13174 | 13175 | 13176 | 13177 |  შემდეგი »  ბოლო »»