1. ახალგაზრდობის რეცეპტები : ჩვენი კარაბადინი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 12 მარტი. - N46 (7691). - 12 გვ.[MFN: 132704]
ანოტაცია:  რჩევები მედიცინის შესახებ
თემატიკა:  ჯანდაცვა. მედიცინა.
საკვანძო სიტყვები:  ჯანსაღი ცხოვრების წესი, ზედმეტი წონა, უძილობა, ფსიქოლოგები.
1. პრემიერმა აშშ-ის სავაჭრო მისიას უმასპინძლა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 13 მარტი. - N47 (7692). - 2 გვ.[MFN: 132705]
UDC:  328.13(479.22) + 339.9
ანოტაცია:  საქართველო-ამერიკის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარების მიზნით, აშშ-ის სავაჭრო მისიის ვიზიტი თბილისში
პერსონალია:  მიურეი მეთიუ (აშშ-ის ვაჭრობის მინისტრის მოადგილე); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობები. საქართველოს მთავრობა.
საკვანძო სიტყვები:  საინვესტიციო გარემო, სავაჭრო სივრცე, სავაჭრო ბრუნვა.
1. კახა კალაძე "ენგურჰესთან" დაკავშირებით აფხაზური მხარის წარმომადგენლებს შეხვდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 13 მარტი. - N47 (7692). - 2 გვ.[MFN: 132706]
UDC:  620.311.21(479.22) + 328.13(479.22)
ანოტაცია:  ოკუპირებულ აფხაზეთის ტერიტორიაზე ქართველი და აფხაზი ენერგეტიკოსების შეხვედრა
პერსონალია:  კალაძე კახა (ენერგეტიკის მინისტრი); ელოშვილი ილო (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე); ზუმბაძე სულხან (საქართველოს ენერგოსისტემის ხელმძღვანელი); ხილჩევსკი ვიქტორ (აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი, ენერგეტიკის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის მინისტრი); ბასარია ასლან ("ჩერნომორენგოს" გენერალური დირექტორი); ბჟანია აზრა (აფხაზეთის ე.წ. დეპუტატი); ნადარია თემურ (გალის რაიონის დე ფაქტო ადამინისტრაციის უფროსი).
თემატიკა:  ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში. საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ოკუპირებული რეგიონი, ელექტროენერგიით მომარაგება, ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაცია.
1. მანაგაძე, თეონა
უსუფაშვილის ზარი მარგველაშვილთან და პრეზიდენტის "მუქარა" ხადურისადმი / თეონა მანაგაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 13 მარტი. - N47 (7692). - 2 გვ.[MFN: 132707]
ანოტაცია:  საკანონმდებლო ორგანოს ხელმძღვანელობასა და პრეზიდენტის ადმინისტრაციას შორის კონსულტაციების გამართვა
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); ხადური ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  პლენარული სხდომა, საპარლამენტო უმრავლესობა, კვორუმი.