საკვანძო სიტყვები: სპორტი .
დავუბრუნდეთ სოფელს, სპორტის ვეტერანებო! / რამაზ ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.10[MFN: 134776 ]
ანოტაცია: სოფელ საღრაშენში სპორტული ბაზის ამოქმედებასთან დაკავშირებით
გეოგ.დასახელება: საღრაშენი .
საკვანძო სიტყვები: ძალოვანი სახეობები ; საჭიდაო ლეიბი ; ვარჯიშები .
შეწირული ლოპესი და სარეიტინგო 90 ქულა / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.10[MFN: 134777 ]
ანოტაცია: ქართველი ჩოგბურთელის ნიკოლოზ ბასილაშვილის თამაში უიმბლდონის ტურნირზე
პერსონალია: ბასილაშვილი ნიკოლოზ (ჩოგბურთელი).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი ; საკვალიფიკაციო ეტაპი .
ხოტენაშვილის უპირატესობით / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.10[MFN: 134778 ]
UDC: 10
ანოტაცია: ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის თბილისის ჭადრაკის სასახლეში საქართველოს გრან პრის მეორე ეტაპის დამთავრება ქალთა შორის
პერსონალია: ხოტენაშვილი ბელა (მოჭადრაკე); ჯავახიშვილი ლელა (მოჭადრაკე); გვეტაძე სოფიო (მოჭადრაკე); გავაშელი ანა (მოჭადრაკე); მაისურაძე ნინო (მოჭადრაკე).
განცხადება აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.11[MFN: 134779 ]
ანოტაცია: სპეციალისტი შპს "ემჯი ჰოლდინგი" კრედიტორ ს/ს "ვითიბი ბანკი ჯორ იას" განცხადების საფუძველზე ატარებს პირველ აუქციონს ჰასან ქაბადაის და შპს "დომუს დეველოპენტის" საკუთრებაში არსებულ იპოთეკით დატვირთულ უძრავ ნივთებზე
საქართველოს ეროვნული მეუნიერებათა აკადემიის მათემატიკისა და ფიზიკის განყოფილება; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ელეფთერ ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტი
შუქრი აბრამიძე : სულთათანა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.11[MFN: 134780 ]
UDC: 001 + 53](479.22)(092)
ანოტაცია: მეცნიერ შუქრი აბრამიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: აბრამიძე შუქრი (ფიზიკოსი, მეცნიერი).
თემატიკა: ნეკროლოგი ; ქართველი მეცნიერები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13473 | 13474 | 13475 | 13476 | 13477 | 13478 | 13479 | 13480 | 13481 | 13482 | 13483 | შემდეგი » ბოლო »»