საკვანძო სიტყვები:  სპორტი.
დავუბრუნდეთ სოფელს, სპორტის ვეტერანებო! / რამაზ ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.10[MFN: 134776]
ანოტაცია:  სოფელ საღრაშენში სპორტული ბაზის ამოქმედებასთან დაკავშირებით
გეოგ.დასახელება:  საღრაშენი.
საკვანძო სიტყვები:  ძალოვანი სახეობები; საჭიდაო ლეიბი; ვარჯიშები.
შეწირული ლოპესი და სარეიტინგო 90 ქულა / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.10[MFN: 134777]
ანოტაცია:  ქართველი ჩოგბურთელის ნიკოლოზ ბასილაშვილის თამაში უიმბლდონის ტურნირზე
პერსონალია:  ბასილაშვილი ნიკოლოზ (ჩოგბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; საკვალიფიკაციო ეტაპი.
ხოტენაშვილის უპირატესობით / ლაშა დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.10[MFN: 134778]
UDC:  10
ანოტაცია:  ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის თბილისის ჭადრაკის სასახლეში საქართველოს გრან პრის მეორე ეტაპის დამთავრება ქალთა შორის
პერსონალია:  ხოტენაშვილი ბელა (მოჭადრაკე); ჯავახიშვილი ლელა (მოჭადრაკე); გვეტაძე სოფიო (მოჭადრაკე); გავაშელი ანა (მოჭადრაკე); მაისურაძე ნინო (მოჭადრაკე).
1. განცხადება აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.11[MFN: 134779]
ანოტაცია:  სპეციალისტი შპს "ემჯი ჰოლდინგი" კრედიტორ ს/ს "ვითიბი ბანკი ჯორ იას" განცხადების საფუძველზე ატარებს პირველ აუქციონს ჰასან ქაბადაის და შპს "დომუს დეველოპენტის" საკუთრებაში არსებულ იპოთეკით დატვირთულ უძრავ ნივთებზე
1. საქართველოს ეროვნული მეუნიერებათა აკადემიის მათემატიკისა და ფიზიკის განყოფილება; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ელეფთერ ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტი
შუქრი აბრამიძე : სულთათანა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 4 ივნისი. - N123 (7768). - გვ.11[MFN: 134780]
UDC:  001 + 53](479.22)(092)
ანოტაცია:  მეცნიერ შუქრი აბრამიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  აბრამიძე შუქრი (ფიზიკოსი, მეცნიერი).
თემატიკა:  ნეკროლოგი; ქართველი მეცნიერები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13473 | 13474 | 13475 | 13476 | 13477 | 13478 | 13479 | 13480 | 13481 | 13482 | 13483 |  შემდეგი »  ბოლო »»