როცა სასურველს რეალობად იღებენ : არათუ უშედეგო, სამარცხვინო თავგანწირვაც! : დასასრული. დასაწყისი იხ. N126 / გიორგი მჭედლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.9[MFN: 134883]
ს.ს.ი.პ - გარემოს ეროვნული სააგენტოს განცხადება : სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით ელექტრონული აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.10-17[MFN: 134884]
"თბილისი 2015"-ის ვერცხლის მონეტა პოლონეთში მოიჭრა / ბეჟან დოლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.18[MFN: 134885]
საქართველოს ნაკრები ფიფას რეიტინგში 153-ეა / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.18[MFN: 134886]
მექრთამე დირექტორი მუზეუმის ტერიტორიას ასხვისებდა : [ინფორმაცია] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.19[MFN: 134889]
თქვენ უნდა გახსოვდეთ, რომ ამერიკაში დროებით ხართ, თქვენი სამშობლო საქართველოა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 11 ივლისი. - N128 (7773). - გვ.1[MFN: 134892]