როცა სასურველს რეალობად იღებენ : არათუ უშედეგო, სამარცხვინო თავგანწირვაც! : დასასრული. დასაწყისი იხ. N126 / გიორგი მჭედლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.9[MFN: 134883]
UDC:  94(479.22) + 929.7(479.22)
ანოტაცია:  მაიკო ორბელიანისა და ლევან მელიქიშვილის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ორბელიანი ქაიხოსრო; ორბელიანი ეფემია; ორბელიანი მაიკო; მელიქიშვილი ლევან (გენერალ-ლეიტენანტი); ნიკოლოზ I (რუსეთის იმპერატორი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ქართველი თავადაზნაურები.
საკვანძო სიტყვები:  ნათესაობა; არისტოკრატის ოჯახი; სამეფო მეჯლისი.
1. ს.ს.ი.პ - გარემოს ეროვნული სააგენტოს განცხადება : სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით ელექტრონული აუქციონის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.10-17[MFN: 134884]
"თბილისი 2015"-ის ვერცხლის მონეტა პოლონეთში მოიჭრა / ბეჟან დოლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.18[MFN: 134885]
პერსონალია:  ქადაგიძე გიორგი (საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი); ახვლედიანი ალექსანდრე ("თბილისის 2015"-ის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ოლიმპიური ფესტივალი; სპორტის სახეობები; ვალუტის ამსახველი სიმბოლო.
საქართველოს ნაკრები ფიფას რეიტინგში 153-ეა / გიორგი შოთაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.18[MFN: 134886]
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; ეროვნული გუნდი.
1. კობახიძე, კობა
ევროლიგა წარსულს ჩაბარდება? / კობა კობახიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.18[MFN: 134887]
ანოტაცია:  ფიბა-ევროპასა და ევროპის უმთავრესი საკლუბო ტურნირის ხელმძ ვანელობას შორის ფინანსურ საკითხებთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; წამყვანი კლუბები.
1. კოლეგები "საქართველოს რესპუბლიკიდან"
ჩვენი მეგობარი ზაზა ბილიხოძე : [ხსოვნა] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.19[MFN: 134888]
ანოტაცია:  ჟურნალისტ ზაზა ბილიხოძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ბილიხოძე ზაზა (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები; ნეკროლოგი.
1. მექრთამე დირექტორი მუზეუმის ტერიტორიას ასხვისებდა : [ინფორმაცია] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.19[MFN: 134889]
პერსონალია:  მირუაშვილი ირაკლი (კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს უფლისციხის ისტორიულ-არქიტექტურულ მუზეუმ-ნაკრძალის დირექტორი).
თემატიკა:  მექრთამეები; მექრთამეობა.
საკვანძო სიტყვები:  გამოძიება; ქრთამის აღება.
1. კოტე ბერულავა : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.19[MFN: 134890]
პერსონალია:  ბერულავა კოტე.
1. ლია ჩხენკელი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 10 ივლისი. - N127 (7772). - გვ.19[MFN: 134891]
პერსონალია:  ჩხენკელი ლია.
1. თქვენ უნდა გახსოვდეთ, რომ ამერიკაში დროებით ხართ, თქვენი სამშობლო საქართველოა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2015. - 11 ივლისი. - N128 (7773). - გვ.1[MFN: 134892]
UDC:  325.2(479.22) + 271.22(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს საპატრიარქოში საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის შეხვედრა ამერიკიდან ჩამოსულ ქართველ ემიგრანტ ბავშვებთან
პერსონალია:  ბარბაქაძე შორენა (ქართული კულტურის ცენტრ "ფესვების" დამფუძნებელი); ქოჩიაშვილი ნინო (საქართველოს ქალთა ბიზნეს-ასოციაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები; საქართველოს საპატრიარქო.
საკვანძო სიტყვები:  სიმღერები; ცეკვები; ცენტრის აღსაზრდელები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13485 | 13486 | 13487 | 13488 | 13489 | 13490 | 13491 | 13492 | 13493 | 13494 | 13495 |  შემდეგი »  ბოლო »»