| ჩანაწერები: | 135,068 |
გურიაში გველოდება ბეგლარ ჩხაიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 2 აგვისტო. - N95(2011). - 4 გვ.[MFN: 13860]
პერსონალია: ცინცაძე ვანო (პოეტი).
თემატიკა: 44; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები: მამაცი, ჟურნალისტი, კორესპოდენციები.
პატარა სადგურები და "დიდი მატარებლები" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 2 აგვისტო. - N95(2011). - 4 გვ.[MFN: 13861]
გეოგ.დასახელება: ზუგდიდი (წალენჯიხა) (მარტვილი).
თემატიკა: 8.3.1.2; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები: ბანდიტები, პოლიცია, ავტომატები, ოპერაცია, თანამზრახველები, ბოროტმოქმედება.
ღვარცოფების დამაოკებელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 2 აგვისტო. - N95(2011). - 3 გვ.[MFN: 13862]
თემატიკა: 8.3.1.1; 38; 14.1.
საკვანძო სიტყვები: ჰიდროლოგიური, ჰიდრავლიკური, იუნესკო, მეცნიერება.
გადასახადების დიდი ოდენობა ყველა მეწარმის პრობლემაა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 3 აგვისტო. - N96 (2012). - 1 გვ.[MFN: 13863]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ; ფაცაცია ოთარ (პრემიერ-მინისტრი); ბასილია თემურ (პრემიერ-მინისტრის მოადგილე); ჰერფკენსი ეველინ (მსოფლიო ბანკის აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა: 8.3.1.1; 6; 12.3.2.1.
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი, მსოფლიო, ბანკი, რეფორმა, მეწარმეები, გადასახადები, ეკონომიკა, სტაბილიზაცია, პარლამენტარები, ინვესტიციები.
სპეციალური ქვედანაყოფი "ალფა" ემზადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 3 აგვისტო. - N96 (2012). - 1 გვ.[MFN: 13864]
პერსონალია: გიორგაძე იგორ (უშიშროების სამსახურის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: საქართველოს უშიშროების სამსახური.
თემატიკა: 8.3.1.2; 13; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები: ჯავშანტექნიკა, ტერორიზმი, ნარკობიზნესი.
ასეთი ნაბიჯი არსად არ გადადგმულა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 3 აგვისტო. - N96 (2012). - 1 გვ.[MFN: 13865]
თემატიკა: 12.3.2.1/1; 6; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები: საფინანსო, საინვესტიციო, სადაზღვევო, კომპანია, ბანკები, სამთავრობო, კომისია, მეანაბრეები, ზარალი.