საკვანძო სიტყვები:  თანამედროვე, ქართველი, თავადი, უნივერსიტეტი, ბიბლიოთეკა.
რუსეთის პრესის სარკეში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 30 აგვისტო. - N111 (2027). - 3 გვ.[MFN: 14004]
პერსონალია:  ჩერნომირდინი (რუსეთის პრემიერი); შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური); ზავერიუხა ა. (რუსეთის ვიცუ-პრემიერი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 9.9.9.
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილი, პარტიები, ნავთობი,"იზვესტია","პრავდა".
1. ხუბულური, ლარისა
რკინის ღობის იქით დარჩენილები... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 30 აგვისტო. - N111 (2027). - 4 გვ.[MFN: 14005]
პერსონალია:  კუპატაძე ცირა ("ქალთა გაზეთის" რედაქტორი).
თემატიკა:  12.3.2.11; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  პატიმარი, ქალები, ციხე.
1. მჭედლიძე, მიხეილ
რა იყო "საიდუმლოდ მოსაპრვებელი?!" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 30 აგვისტო. - N111 (2027). - 4 გვ.[MFN: 14006]
საკვანძო სიტყვები:  დოკუმენტი, საპარლამენტო, კომისია.
1. ექსპერტთა შეხვედრა მადრიდში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 30 აგვისტო. - N111 (2027). - 4 გვ.[MFN: 14007]
პერსონალია:  გურიელიძე ზურაბ (საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროს სპეციალისტი).
თემატიკა:  14.1; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  ბიოლოგიური, სხვადასხვაობის, პრობლემათა, მადრიდი.
დავით აღმაშენებლის დაბრუნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 21 სექტემბერი. - N125 (2041). - 1 გვ.[MFN: 14008]
საკვანძო სიტყვები:  ძეგლი, პროექტი.
1. ღვინჯილია, ჯანსუღ
ჟამი საქართველოს გაერთიანებისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 21 სექტემბერი. - N125 (2041). - 1,3 გვ.[MFN: 14009]
ანოტაცია:  საქართველოს ისტორიის მიმოხილვა
1. გაერო მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის პრინციპს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 21 სექტემბერი. - N125 (2041). - 1 გვ.[MFN: 14010]
პერსონალია:  რიზა სიდ იკბალ (გაეროს სამშვიდობო მისიათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); ნადარეიშვილი თამაზ (მთავრობის ვიცე-პრემიერი); ფაცაცია ოთარ (პრემიერ-მინისტრი); ნადიბაიძე ვარდიკო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  გალი; სოხუმი.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო, მეთვალყურე, კონფლიქტი.
წყაროს წყალს დაგვალევინებს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 21 სექტემბერი. - N125 (2041). - 2 გვ.[MFN: 14011]
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ნოდარ (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი); ჯიღაური გივი (ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  მონეტარული, პოლიტიკა, ლარი, საბანკო, სისტემა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1397 | 1398 | 1399 | 1400 | 1401 | 1402 | 1403 | 1404 | 1405 | 1406 | 1407 |  შემდეგი »  ბოლო »»