გაათავისუფლეს გატაცებული ადამიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 25 სექტემბერი. - N127 (2043). - 4 გვ.[MFN: 14117 ]
საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული, ბოროტმოქმედი, რეკეტი, კორუფცია .
ქართულ-ინგლისური სასაუბრო - საუკეთესო თანამგზავრი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 25 სექტემბერი. - N127 (2043). - 4 გვ.[MFN: 14118 ]
პერსონალია: გამსახურდია ლეილა (სასაუბროს ავტორი).
თემატიკა: 44 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: ლექსიკონი, გამოიცა .
ასეთი სკოლაც საჭიროა!.. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 25 სექტემბერი. - N127 (2043). - 4 გვ.[MFN: 14119 ]
პერსონალია: თუშიშვილი გივი (გიტარის კლასის პედაგოგი).
თემატიკა: 43 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: საგიტარო, ხელოვნება .
სადაც გინდა, იქ ისწავლე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 25 სექტემბერი. - N127 (2043). - 4 გვ.[MFN: 14120 ]
ორგანიზაცია: საერთაშორისო ახალგაზრდული ორგანიზაცია "იუნესკოს" კულტურის, განათლებისა და მეცნიერების ახალგაზრდული ცენტრი .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების, ლიცეუმის, გახსნა .
მურვანიძე, ზურაბ
ვაუჩერით პრივატიზების კონცეფცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 15 ივნისი. - N66 (1082). - 3 გვ.[MFN: 14121 ]
საკვანძო სიტყვები: ხაზინა, ბაზარი, ნომინალი, სახელმწიფო, ვალუტა, გაკოტრება .
*** // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 5 ივლისი. - N75(1091). - 1 გვ.[MFN: 14122 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები: სხდობა, სიტყვაში, კონსტიტუცია, პროექტი, დადგენილების .
თათრულაიძე, ნინო
"უმრავლესობა" და ოპოზიცია ეძებენ ერთმანეთისაკენ სავალ გზებს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 5 ივლისი. - N75(1091). - 1 გვ.[MFN: 14123 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო, ფრაქცია, კოალიცია, "უმრავლესობა" .
წელსვე დამთავრდება პირველი ეტაპი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 5 ივლისი. - N75(1091). - 1 გვ.[MFN: 14124 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; ბლეკლინ სკოტ (ფირმა "ვესტინგჰაუზის" ვიცე-პრეზიდენტი); დელიჩი ვლადიმერ (ფირმა "უნიბროსის"პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: პროექტები, პარტნიორები, ინვესტიციები .
ბრძანებულება : გ. რამიშვილის მე-8 ხარისხის ვახტანგ გორგასლის ორდენით დაჯილდოების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 7 მაისი. - N51 (1067). - 3 გვ.[MFN: 14125 ]
ბრძანებულება : საქართველოს რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეებისათვის საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო ჯილდოების მინიჭების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1995. - 7 მაისი. - N51 (1067). - 3 გვ.[MFN: 14126 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1408 | 1409 | 1410 | 1411 | 1412 | 1413 | 1414 | 1415 | 1416 | 1417 | 1418 | შემდეგი » ბოლო »»