როგორ გადავარჩინოთ მილიონები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1568]
1. მაღაროელები მუშაობას შეუდგნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1569]
პერსონალია:  ქვათაძე იოსებ (განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ლავა.
ახლა ისეთ პირობებში ვიმყოფებით, რომ საქართველომ თავდადებით უნდა იშრომოს და ამასთან თავის ირგვლივ დაამყაროს და შექმნას ბალანსირებული ურთიერთობები : შევარდნაძე ე. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1570]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, ირანი, ვიზიტი, პარლამენტი, თურქმენეთი, რუსეთი.
1. არსება კეთილია... : შეხვედრა კლუბ "მეტეხის" წარმომადგენლებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1571]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (პარლამენტის თავმჯდომარე); გუნია მარინე (კლუბ "მეტეხის" პრეზიდენტი); ჭიაურელი სოფიკო (მსახიობი); ბერიძე მარინე; მიქაძე მაკა.
თემატიკა:  შეხვედრები.
საკვანძო სიტყვები:  დახმარება, ბავშვები, მოხუცები, ფონდი.
1. შეიქმნა ოპერატიული ჯგუფები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1572]
პერსონალია:  კერვალიშვილი ზ. (პრემიერ - მინისტრის მოადგილე); შარეიძე გ. (წამყვანი სახელმწიფო მრჩეველი); ალელიშვილი ვლადიმერ; ჩანტლაძე ნუგზარ; ტყემალაძე რევაზ; ბოლქვაძე თამაზ; წიქარიძე დავით.
თემატიკა:  საქართველოს რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, რესურსები, მობილიზება, კონტროლი, პრობლემები, რეაგირება, გადაჭრა.
რუსეთთან ურთიერთობები კანონზომიერების მიხედვით უნდა განვითარდეს და ჩვენ ამ კანონზომიერებას დავიცავთ / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა]ნანა ღონღაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1573]
თემატიკა:  საქართველო - რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზები, ომი, რუსეთი, მშვიდობა, ურთიერთგაგება,"მაიაკი", "ოსტანკინო".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 |  შემდეგი »  ბოლო »»