როგორ გადავარჩინოთ მილიონები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1568 ]
გეოგ.დასახელება: სოხუმი .
მაღაროელები მუშაობას შეუდგნენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1569 ]
პერსონალია: ქვათაძე იოსებ (განყოფილების უფროსი).
გეოგ.დასახელება: ჭიათურა .
საკვანძო სიტყვები: ლავა .
საქართველოს პარლამენტის პრესცენტრი
ახლა ისეთ პირობებში ვიმყოფებით, რომ საქართველომ თავდადებით უნდა იშრომოს და ამასთან თავის ირგვლივ დაამყაროს და შექმნას ბალანსირებული ურთიერთობები : შევარდნაძე ე. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1570 ]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, ირანი, ვიზიტი, პარლამენტი, თურქმენეთი, რუსეთი .
არსება კეთილია... : შეხვედრა კლუბ "მეტეხის" წარმომადგენლებთან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1571 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (პარლამენტის თავმჯდომარე); გუნია მარინე (კლუბ "მეტეხის" პრეზიდენტი); ჭიაურელი სოფიკო (მსახიობი); ბერიძე მარინე ; მიქაძე მაკა .
თემატიკა: შეხვედრები .
საკვანძო სიტყვები: დახმარება, ბავშვები, მოხუცები, ფონდი .
შეიქმნა ოპერატიული ჯგუფები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1572 ]
პერსონალია: კერვალიშვილი ზ. (პრემიერ - მინისტრის მოადგილე); შარეიძე გ. (წამყვანი სახელმწიფო მრჩეველი); ალელიშვილი ვლადიმერ ; ჩანტლაძე ნუგზარ ; ტყემალაძე რევაზ ; ბოლქვაძე თამაზ ; წიქარიძე დავით .
თემატიკა: საქართველოს რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტი .
საკვანძო სიტყვები: ინფორმაცია, რესურსები, მობილიზება, კონტროლი, პრობლემები, რეაგირება, გადაჭრა .
შევარდნაძე, ე.
რუსეთთან ურთიერთობები კანონზომიერების მიხედვით უნდა განვითარდეს და ჩვენ ამ კანონზომიერებას დავიცავთ / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა]ნანა ღონღაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 12 იანვარი. - N6(550). - 1 გვ.[MFN: 1573 ]
თემატიკა: საქართველო - რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზები, ომი, რუსეთი, მშვიდობა, ურთიერთგაგება,"მაიაკი", "ოსტანკინო" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | შემდეგი » ბოლო »»