საკვანძო სიტყვები: მოსკოვი, დიდი, თეატრი, ბალეტი, სოლისტი.
თელავს შეემატა წყალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 4 გვ.[MFN: 15831]
გეოგ.დასახელება: თელავი.
თემატიკა: 8.3.1.2; 38.
საკვანძო სიტყვები: ენერგეტიკული, კრიზისი, წყალსადენი.
აბესაძე, გურამ
შეიქმნა პოლიტიკურ მეცნიერებათა დარგობრივი აკადემია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 4 გვ.[MFN: 15832]
ანოტაცია: საქართველოს პოლიტიკურ მეცნიერებათა წარმომადგენლობაში, შექმნილი პოლიტიკურ მეცნიერებათა, დარგობრივი აკადემიის შექმნის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ე.; ქობალია ი. (აკდემიის პრეზიდენტი, პროფესორი).
თემატიკა: 14.1; 8.3.1.2.
იქონიეთ უსაფრთხოების სერთიფიკატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 4 გვ.[MFN: 15833]
საკვანძო სიტყვები: ფალსიფიცირებული, უალკოჰოლო, ალკოჰოლიანი, სასმელები.
ლიახვის ხეობაში, ლტოლვილებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 4 გვ.[MFN: 15834]
საკვანძო სიტყვები: ესტუმრნენ, სახელმწიფო, რწმუნებულები, საახალწლო, ნობათი.
ახალი წლის მობრძანებას ნუ ჩავიშხამებთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 4 გვ.[MFN: 15835]
პერსონალია: სურმავა ჯუმბერ (შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხანძარსაწინააღმდეგო სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგია, ნავთქურა, ხანძარი.
რუსაძე - ბენდუქიძე, ჯულიეტა
ერთი შეხვედრა გიორგი ლეონიძესთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 3 გვ.[MFN: 15836]
თემატიკა: 8.3.1.1; 47.
საკვანძო სიტყვები: პოეტი, დაბადების, დღე, გახსენება.
შეხვედრა ელჩთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 3 გვ.[MFN: 15837]
პერსონალია: ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); კასიანეკო ანატოლი (უკრაინის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები: უკრაინა, შეხვედრა, ტერიტორიული, მთლიანობა, ნავთობი, გაზი.
მუშკუდიანი, ლევან
ერთად გვიცხოვრია და გვიშრომია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 3 გვ.[MFN: 15838]
ანოტაცია: "ქართველი და აბხაზი ხალხების საზოგადოების" ჩამოყალიბების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: წესდება, პროგრამა.
ლებანიძე, გიორგი
პარლამენტი საფუძველს უყრის ქართულ დემოკრატიას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 27 დეკემბერი. - N194 (2110). - 3 გვ.[MFN: 15839]
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, პრეზიდენტი, საკანონმდებლო, ხელისუფლება, ახალი,ეპოქა.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1579 | 1580 | 1581 | 1582 | 1583 | 1584 | 1585 | 1586 | 1587 | 1588 | 1589 | შემდეგი » ბოლო »» |