გასული წელი კანონიერების, მართლწესრიგის განმტკიცებისა და დამნაშავეობასთან ბრძოლაში გარდატეხის წელი იყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 1 გვ.[MFN: 15852]
ანოტაცია: დამნაშავეობასთან წინააღმდეგ ბრძოლაში რეალური გარდატეხის წელი - სწორედ ასე შეაფასა 27 იანვარს გამართულმა მთავრობის გაფართოებულმა სხდომამ გასული 1995 წელი
"დღევანდელი მსოფლიო დიდი ხნით აღარ შეეგუება ცხელი წერტილების არსებობას, მათ შორის, კავკასიაში" / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა] ონიანი ნატო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 1,2 გვ.[MFN: 15853]
ორიენტირია სახელმწიფო პოლიტიკა : საქართველოს საბანკო სისტემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 2 გვ.[MFN: 15855]
ანოტაცია: საბანკო სისტემაში არსებული აქტუალური პრობლემები განიხილა 26 იანვარს ბანკების ასოციაციის საბჭომ
ბრძანებულება N55 : თ. ნინიძის საქართველოს იუსტიციის მინისტრად დანიშვნის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 21 დეკემბერი. - N191 (2107). - 1 გვ.[MFN: 15860]