ირაკლი აბაშიძის გახსენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - იანვარი. - N11 (2124). - 4 გვ.[MFN: 15851]
პერსონალია:  გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი); აბაშიძე ირაკლი (პოეტი).
თემატიკა:  47.
საკვანძო სიტყვები:  პოეზია.
1. გასული წელი კანონიერების, მართლწესრიგის განმტკიცებისა და დამნაშავეობასთან ბრძოლაში გარდატეხის წელი იყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 1 გვ.[MFN: 15852]
ანოტაცია:  დამნაშავეობასთან წინააღმდეგ ბრძოლაში რეალური გარდატეხის წელი - სწორედ ასე შეაფასა 27 იანვარს გამართულმა მთავრობის გაფართოებულმა სხდომამ გასული 1995 წელი
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ბაბილაშვილი ჯამლეთ (რესპუბლიკის გენერალური პროკურორი).
"დღევანდელი მსოფლიო დიდი ხნით აღარ შეეგუება ცხელი წერტილების არსებობას, მათ შორის, კავკასიაში" / შევარდნაძე ე. ; [ჩაიწერა] ონიანი ნატო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 1,2 გვ.[MFN: 15853]
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.1/1; 22.
საკვანძო სიტყვები:  რადიოინტერვიუ, ენერგეტიკა, კრიზისი.
1. საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის სიტყვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 1,2,3 გვ.[MFN: 15854]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე..
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.1/1.
1. ალუდაური, მაია
ორიენტირია სახელმწიფო პოლიტიკა : საქართველოს საბანკო სისტემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 30 იანვარი. - N17(2130). - 2 გვ.[MFN: 15855]
ანოტაცია:  საბანკო სისტემაში არსებული აქტუალური პრობლემები განიხილა 26 იანვარს ბანკების ასოციაციის საბჭომ
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; პატეიშვილი ვლადიმერ (ბანკების ასოციაციის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  ბანკების ასოციაცია.
თემატიკა:  8.3.1.2; 6.