"რომ არ ყოფილიყო აფხაზეთის ტრაგედია, არ იქნებოდა სხვა დანარჩენიც" : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 იანვარი. - N10 (2123). - 1 გვ.[MFN: 16304]
კომიტეტები ინტენსიურად მუშაობენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 იანვარი. - N10 (2123). - 1 გვ.[MFN: 16306]
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); ონოფრიშვილი დავით (პარლამენტის ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საქართველოს მოსახლეობა დიდად აფასებს გერმანიის დახმარებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 იანვარი. - N10 (2123). - 1 გვ.[MFN: 16310]
პერსონალია:კინკელი კლაუს (გერმანიის საგარეო საქმეთა ფედერალური მდივანი); ბაასი ნორბერტ (გერმანიის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში); ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი).
განკარგულება N51 : გაზეთ "ვრასტანის" პირველი ნომრის გამოსვლიდან 75 წლისთავის იუბილეს აღნიშვნის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 იანვარი. - N10 (2123). - 1 გვ.[MFN: 16312]
ტერორისტული ჯგუფის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ ასრულებს შამილ ბასაევის დავალებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 18 იანვარი. - N10 (2123). - 2 გვ.[MFN: 16313]
პერსონალია:მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ოქიაუზი თევფიქ (თურქეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში).