საქართველოს კანონი : სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ : (პროექტი) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 16 თებერვალი. - N28 (2141). - 2 გვ.[MFN: 16751]
ბრძანებულება : თბილისში 1991-1992 წლების დკკემბერ-იანვრის მოვლენების შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის საცხოვრებელი სახლების აღდგენა-მშენებლობისა და მათთვის მატერიალური ზარალის ანაზღაურების გადაუდებელ ღონისძიებათა შესახებ : ქ.თბილისი 1996 წლის 28 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16752]
დადგენილება : "ბაქტერიოლოგიური (ბიოლოგიური) და ტოქსიკური იარაღის დამუშავების, წარმოების, მისი მარაგის დაგროვებისა და მოსპობის შესახებ" კონვენციასთან შეერთების თაობაზე : თბილისი, 1996 წლის 6 მარტი / სურმანიძე ედუარდ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16753]
ორ ქვეყანას შორის არსებული გეოგრაფიული სივრცე ხელს ვერ შეუშლის თანამშრომლობის განვითარებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16754]
შავიზღვისპირეთში მშვიდობისა და თანამშრომლობისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16756]
პერსონალია:ბარამიძე მალხაზ (საპარლამენტთაშორისო ანსამბლეის კულტურის, განათლების მეცნიერებისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრი); ჰორბალი მიკოლა (უკრაინის რადის წარმომადგენელი); შევარდნაძე ე.; მიმინოშვილი რომან (პარლამენტის მეცნიერების, კულტურისა და განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
საქართველო ახალშობილი საბაზრო ეკონომიკის ქვეყანაა : პრივატიზაცია უწყვეტი პროცესია, იგი ყველას აძლევს მესაკუთრედ გახდომის შანსს / ჯუღელი ემირ ; [ჩაიწერა]მაჭარაშვილი შოთა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16757]