გრაფიკის მეტყველი ენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 6 დეკემბერი. - N181 (2097). - 4 გვ.[MFN: 16749]
პერსონალია:  ერისთავი სანდრო (მხატვარი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 49; 44.
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა, ექსპოზიციები.
1. ბერიკაშვილი, ენძელა
მიეძღვნა კინოს 100 წლისთავს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 6 დეკემბერი. - N181 (2097). - 4 გვ.[MFN: 16750]
პერსონალია:  ძიძიგური აკაკი (საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი); კვერენჩხილაძე ზინა (საქართველოს სახალხო არტისტი); დოლიძე გოგი (პროფესორი); კობერიზე ოთარ (საქართველოს სახალხო არტისტი); ქავთარაძე გოგი (საქართველოს სახალხო არტისტი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 44.
საკვანძო სიტყვები:  კინემატოგრაფიის იუბილე, ეროვნული ბიბლიოთეკა, გამოფენა, საღამო.
1. საქართველოს პარლამენტი
საქართველოს კანონი : სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ : (პროექტი) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 16 თებერვალი. - N28 (2141). - 2 გვ.[MFN: 16751]
ბრძანებულება : თბილისში 1991-1992 წლების დკკემბერ-იანვრის მოვლენების შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის საცხოვრებელი სახლების აღდგენა-მშენებლობისა და მათთვის მატერიალური ზარალის ანაზღაურების გადაუდებელ ღონისძიებათა შესახებ : ქ.თბილისი 1996 წლის 28 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16752]
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 33.
1. საქართველოს პარლამენტის
დადგენილება : "ბაქტერიოლოგიური (ბიოლოგიური) და ტოქსიკური იარაღის დამუშავების, წარმოების, მისი მარაგის დაგროვებისა და მოსპობის შესახებ" კონვენციასთან შეერთების თაობაზე : თბილისი, 1996 წლის 6 მარტი / სურმანიძე ედუარდ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16753]
1. პრეზიდენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
ორ ქვეყანას შორის არსებული გეოგრაფიული სივრცე ხელს ვერ შეუშლის თანამშრომლობის განვითარებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16754]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ტრევინიო აბელარდო (მექსიკის შეერთებული შტატების ელჩი რუსეთის ფედერაციასა და საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  მექსიკა, ელჩი, სიგელის გადაცემა.
1. გაიხსნა პირველი ქართული ჰოსპიტალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16755]
პერსონალია:  ნადიბაიძე ვარდიკო (თავდაცვის მინისტრი); შევარდნაძე ე.; ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი); შოშიტაიშვილი ბადრი (თბილისის მერი).
თემატიკა:  41; 13.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო, ჰოსპიტალი.
შავიზღვისპირეთში მშვიდობისა და თანამშრომლობისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16756]
პერსონალია:  ბარამიძე მალხაზ (საპარლამენტთაშორისო ანსამბლეის კულტურის, განათლების მეცნიერებისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრი); ჰორბალი მიკოლა (უკრაინის რადის წარმომადგენელი); შევარდნაძე ე.; მიმინოშვილი რომან (პარლამენტის მეცნიერების, კულტურისა და განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  სასტუმრო "მეტეხი".
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, უკრაინა, კონცეფცია, სემინარი, საბაჟო, ანსამბლეა.
1. ჯუღელი, ემირ
საქართველო ახალშობილი საბაზრო ეკონომიკის ქვეყანაა : პრივატიზაცია უწყვეტი პროცესია, იგი ყველას აძლევს მესაკუთრედ გახდომის შანსს / ჯუღელი ემირ ; [ჩაიწერა]მაჭარაშვილი შოთა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16757]
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუ, აუქციონი, ვაუჩერი, აქციები, პრივატიზაცია.
1. საქართველო გრანდიოზულ ცვლილებებს განიცდის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 15 მარტი. - N 47 (2160). - 1 გვ.[MFN: 16758]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; კილიჩი ალი ასლან.
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 45.
საკვანძო სიტყვები:  თურქეთი, გაზეთი, "ზამანი", სტატია, დიპლომატი, პრეზიდენტი, რეფორმა, აფხაზეთი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1671 | 1672 | 1673 | 1674 | 1675 | 1676 | 1677 | 1678 | 1679 | 1680 | 1681 |  შემდეგი »  ბოლო »»